V liberecké galerii připomenou dálkovou cestu Theodora von Liebiega

13.07.2018 10:53:59 | Autor: Tereza Valchová | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

V liberecké galerii připomenou dálkovou cestu Theodora von Liebiega

V pondělí 16. července 2018 uplyne přesně 124 let ode dne, kdy Theodor von Liebieg mladší vyjel z Liberce na první automobilovou dálkovou cestu do Gondorfu nad Moselou. Trasa dlouhá 939 kilometrů trvala 69 hodin. Vůz Victoria Benz si můžete prohlédnout netradičně v liberecké Oblastní galerii.

Při pobytu v rodinném zámečku Gondorf v Německu v roce 1893 se Theodor Liebieg, příslušník třetí generace libereckých velkopodnikatelů, dozvídá z místních novin, že v Mannheimu žije jistý Karl Benz, který staví a prodává nové, dosud neznámé samohybné vozy, osazené vlastním výbušným motorem. Z rodinného sídla na zámečku Gondorf to do Mannheimu je zhruba 150 km a tak si baron Liebieg neodepřel krátkou zastávku u Benze, aby domluvil koupi osobního automobilu. Do Gondorfu se vypravil za necelý rok zpět, ale již ve svém novém voze - Victorii Benz. Necelých tisíc kilometrů ujel za 69 hodin. A následovaly další etapy cesty, nejvzdálenější zastávkou byla francouzská Remeš. Zpět do Liberce se vrátil 31. srpna. Za léto ujel téměř 2500 kilometrů.

Hugo Charlemont - Jízda autem<br />Autor: Archiv Parliamo Do roku 1898 s ním najezdil 20 000 km, takže není divu, že si jej přál mít zvěčněný i na obraze. Jeho autorem je Hugo Charlemont a zachycuje Benz Victorii při projížďce krajinou pod Ještědem. „Obraz je pravděpopodobně prvním „portrétem" konkrétního auta na světě," upřesňuje kurátorka, která v libereckém archivu objevila i fotografii, podle jejíž předlohy obraz vznikal.

Samotný vůz doplňuje výstavu v Oblastní galerii Liberec Fenomén Charlemont / Eduard - Hugo - Theodor, která potrvá v Oblastní galerii Liberec do 9. září. Speciální komentovaná prohlídka k prvnímu automobilu v Čechách bude 8. září a provede ji zkušený veteranista Milan Bumba. Do konce výstavy se uskuteční komentované prohlídky 19. 7., 2. 8., 16. 8. a 9. 9.

Technické údaje Benz Victoria
Rok výroby: 1893
Celkové rozměry: 2930 × 1590 × 1900 (2390 s nataženou střechou) mm
Hmotnost: 770 kg
Maximální rychlost: 20 km/h

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Den se Sokolem v Jilemnici aneb Správný pohyb nebolí

Akce Den se Sokolem aneb Správný pohyb nebolí proběhne rámci kampaně Dny zdraví v Sokolovně na Tyršově náměstí v Jilemnici v pátek 21. září od 16 do 18 hodin. Od 16 hodin začínají Jilemnické hýbánky pro rodiče s dětmi a od 17 hodin akce nazvaná Hýbat se je zdravé pro všechny bez rozdílu věku.

Tanvaldský kynolog se stal mistrem ČR v závodě záchranných psů

Ve dnech 7. a 8. září 2018 se kynolog HZS Libereckého kraje nstržm. Václav Vančura zúčastnil závodu záchranných psů. Závod s mezinárodní účastí byl zaměřený na plošné pátrání po osobách a pořádal ho Svaz záchranných brigád kynologů ČR ve spolupráci s MV - Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR. Díky vynikajícímu finiši Václav Vančura se psem Bellou celou sotěž vyhrál. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Třetí Jilemnický bleší trh se koná na zahradě sboru ČCE
Příznivci motorů se sjedou do Bozkova na 17. ročník závodu traktorů
V Krkonošském muzeu v Jilemnici zahájí výstavu o hraběti Harrachovi
Jilemnická Galerie V Kotelně zahájí výstavu Objekty
ILMA opět roztančila Liberec i Turnov

Nejčtenější články

17.09.: Jilemničtí hasiči převzali nové výjezdové vozidlo
18.09.: Město Semily odkoupí pozemky pod Riegrovou a Kamenického stezkou
18.09.: I.A třída: Lomničtí zvítězili v Horní Branné díky gólu v 90. minutě

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT