V liberecké galerii připomenou dálkovou cestu Theodora von Liebiega

13.07.2018 10:53:59 | Autor: Tereza Valchová | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

V liberecké galerii připomenou dálkovou cestu Theodora von Liebiega

V pondělí 16. července 2018 uplyne přesně 124 let ode dne, kdy Theodor von Liebieg mladší vyjel z Liberce na první automobilovou dálkovou cestu do Gondorfu nad Moselou. Trasa dlouhá 939 kilometrů trvala 69 hodin. Vůz Victoria Benz si můžete prohlédnout netradičně v liberecké Oblastní galerii.

Při pobytu v rodinném zámečku Gondorf v Německu v roce 1893 se Theodor Liebieg, příslušník třetí generace libereckých velkopodnikatelů, dozvídá z místních novin, že v Mannheimu žije jistý Karl Benz, který staví a prodává nové, dosud neznámé samohybné vozy, osazené vlastním výbušným motorem. Z rodinného sídla na zámečku Gondorf to do Mannheimu je zhruba 150 km a tak si baron Liebieg neodepřel krátkou zastávku u Benze, aby domluvil koupi osobního automobilu. Do Gondorfu se vypravil za necelý rok zpět, ale již ve svém novém voze - Victorii Benz. Necelých tisíc kilometrů ujel za 69 hodin. A následovaly další etapy cesty, nejvzdálenější zastávkou byla francouzská Remeš. Zpět do Liberce se vrátil 31. srpna. Za léto ujel téměř 2500 kilometrů.

Hugo Charlemont - Jízda autem<br />Autor: Archiv Parliamo Do roku 1898 s ním najezdil 20 000 km, takže není divu, že si jej přál mít zvěčněný i na obraze. Jeho autorem je Hugo Charlemont a zachycuje Benz Victorii při projížďce krajinou pod Ještědem. „Obraz je pravděpopodobně prvním „portrétem" konkrétního auta na světě," upřesňuje kurátorka, která v libereckém archivu objevila i fotografii, podle jejíž předlohy obraz vznikal.

Samotný vůz doplňuje výstavu v Oblastní galerii Liberec Fenomén Charlemont / Eduard - Hugo - Theodor, která potrvá v Oblastní galerii Liberec do 9. září. Speciální komentovaná prohlídka k prvnímu automobilu v Čechách bude 8. září a provede ji zkušený veteranista Milan Bumba. Do konce výstavy se uskuteční komentované prohlídky 19. 7., 2. 8., 16. 8. a 9. 9.

Technické údaje Benz Victoria
Rok výroby: 1893
Celkové rozměry: 2930 × 1590 × 1900 (2390 s nataženou střechou) mm
Hmotnost: 770 kg
Maximální rychlost: 20 km/h

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Nové umístění kontejneru na textil v Turnově od společnosti ADRA

Od minulého týdne je nově přemístěn turnovský kontejner na textil od čerpací stanice Kontakt (Průmyslová ulice) na sběrné místo u parkoviště u KC Střelnice (náměstí B. J. Horáčka). Kontejnery na textil společnosti ADRA slouží občanům, kteří do nich mohou odkládat kvalitní oblečení. To je následně nabídnuto k prodeji v Charitativním obchůdku ADRA v Nádražní ulici nebo v pasáži Kinských. Všechny získané finance jsou následně věnovány na dobrovolnické programy u seniorů v Turnově a okolí.

Milan Hloušek zvolen novým starostou Plavů

V pondělí 5. listopadu proběhlo ve slavnostně vyzdobeném sále Envirocentra v Plavech ustavující zasedání zastupitelstva obce. Všech jedenáct nově zvolených zastupitelů složilo slib do rukou dosavadní dlouholeté paní starostky Věry Mužíčkové. Ta se po 24 letech ve funkci již dříve rozhodla na post starostky Plavů znovu nekandidovat a svou účastí na společné kandidátce podpořit při volbě starosty pana Milana Hlouška. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hokejisté Turnova vyhráli v České Lípě
Na hradech a zámcích hodnotí sezonu, i v listopadu se ještě konají akce
Výstava Daniela Geremuse se koná v bývalé lomnické spořitelně
I.A třída: Naplno bodovala Lomnice a bod za remízu brala i Horní Branná
Změna vodorovného značení ve Skálově ulici v Turnově

Nejčtenější články

13.11.: Lupiče, který přepadl v Lomnici 52 letou ženu, pomohli vypátrat občané
14.11.: Nejhorší výtluky v kraji byly v Semilech, Mírové a Zlaté Olešnici
14.11.: Hasiči a krajský úřad ocenili reprezentanty v požárním sportu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT