V liberecké galerii připomenou dálkovou cestu Theodora von Liebiega

13.07.2018 10:53:59 | Autor: Tereza Valchová | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

V liberecké galerii připomenou dálkovou cestu Theodora von Liebiega

V pondělí 16. července 2018 uplyne přesně 124 let ode dne, kdy Theodor von Liebieg mladší vyjel z Liberce na první automobilovou dálkovou cestu do Gondorfu nad Moselou. Trasa dlouhá 939 kilometrů trvala 69 hodin. Vůz Victoria Benz si můžete prohlédnout netradičně v liberecké Oblastní galerii.

Při pobytu v rodinném zámečku Gondorf v Německu v roce 1893 se Theodor Liebieg, příslušník třetí generace libereckých velkopodnikatelů, dozvídá z místních novin, že v Mannheimu žije jistý Karl Benz, který staví a prodává nové, dosud neznámé samohybné vozy, osazené vlastním výbušným motorem. Z rodinného sídla na zámečku Gondorf to do Mannheimu je zhruba 150 km a tak si baron Liebieg neodepřel krátkou zastávku u Benze, aby domluvil koupi osobního automobilu. Do Gondorfu se vypravil za necelý rok zpět, ale již ve svém novém voze - Victorii Benz. Necelých tisíc kilometrů ujel za 69 hodin. A následovaly další etapy cesty, nejvzdálenější zastávkou byla francouzská Remeš. Zpět do Liberce se vrátil 31. srpna. Za léto ujel téměř 2500 kilometrů.

Hugo Charlemont - Jízda autem<br />Autor: Archiv Parliamo Do roku 1898 s ním najezdil 20 000 km, takže není divu, že si jej přál mít zvěčněný i na obraze. Jeho autorem je Hugo Charlemont a zachycuje Benz Victorii při projížďce krajinou pod Ještědem. „Obraz je pravděpopodobně prvním „portrétem" konkrétního auta na světě," upřesňuje kurátorka, která v libereckém archivu objevila i fotografii, podle jejíž předlohy obraz vznikal.

Samotný vůz doplňuje výstavu v Oblastní galerii Liberec Fenomén Charlemont / Eduard - Hugo - Theodor, která potrvá v Oblastní galerii Liberec do 9. září. Speciální komentovaná prohlídka k prvnímu automobilu v Čechách bude 8. září a provede ji zkušený veteranista Milan Bumba. Do konce výstavy se uskuteční komentované prohlídky 19. 7., 2. 8., 16. 8. a 9. 9.

Technické údaje Benz Victoria
Rok výroby: 1893
Celkové rozměry: 2930 × 1590 × 1900 (2390 s nataženou střechou) mm
Hmotnost: 770 kg
Maximální rychlost: 20 km/h

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

TUL otevře s Fraunhofer institutem nové Centrum excelence

Technická univerzita v Liberci (TUL) a německý Fraunhoferův institut pro výzkum silikátů (ISC) spojují své síly a zřizují nové centrum excelence. Institut pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL uzavřel s Fraunhoferovým institutem, jako jedna z mála českých institucí, Memorandum o porozumění. Aby se vznik centra co nejvíce urychlil, navrhují partneři zahájit spolupráci v oblastech společných odborných znalostí a zájmů. Pro výměnu know-how a výsledků výzkumu ústavy vytvoří digitální datový prostor. Základem spolupráce je týmový projekt NANOMATCON (Multifunkční nanočástice a strukturované materiály), financovaný v rámci evropského programu Horizont 2020, a některé aplikované projekty s českými průmyslovými partnery.

Nové termíny sluchové poradny v Turnově

Od loňského roku začala v Turnově fungovat na adrese DPS Výšinka, Granátová 1897 sluchová poradna. Poradna zajišťuje odbornou pomoc, seřizování sluchadel či prodej baterií a drobných náhradních dílů do sluchadel. V Turnově bude i v roce 2019 poskytovat služby odborný pracovník Jaroslav Paur. Nejbližší termíny poradny budou: 25. 2., 29. 4. a 24. 6. od 9 do 11 hodin. Na jednotlivé termíny je nutné se předem objednat na tel. čísle: 488 577 841 nebo 731 653 007.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Projednávání návrhu nové zonace KRNAP se těší zájmu veřejnosti
V Příkrém u Semil hořel v noci rodinný dvojdomek
O Albánii bude cestovatelka Bičíková vyprávět i v Benešově u Semil
K rozhodnutí soudu: Kdo ochrání záchranáře?
Promítání o Peru a Bolívii bude probíhat v Cafe Terasy

Nejčtenější články

18.02.: Rekonstrukci silnice chystají v Roztokách u Jilemnice i Železném Brodě
18.02.: Cenu města Semily za rok 2018 obdrželi Lenka Holubičková a KČT
17.02.: Obrazem: Maškarní karneval na semilském kluzišti 2019

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT