V liberecké knihovně probíhá výstava Masaryk a Svatá země

07.04.2019 11:16:12 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

V liberecké knihovně probíhá výstava Masaryk a Svatá země

V Krajské vědecké knihovně v Liberci mohou zájemci zhlédnout výstavu Masaryk a Svatá země. Expozici otevřel ve čtvrtek 4. dubna velvyslanec státu Izrael Daniel Meron, Michal Hron z Židovské obce Liberec a Květa Vinklátová, členka rady kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. Celkem 15 výstavních panelů si veřejnost může prohlédnout od 8. do 26. dubna v prvním patře budovy naproti studijní knihovně.

„Výstavu vnímám, kromě toho, že předkládá historická fakta, která možná Liberečané tolik neznají, jako další kamínek v kulturní spolupráci se státem Izrael. Divadlo F. X. Šaldy má ve svém repertoáru úspěšnou inscenaci Mikve izraelské dramatičky Hadar Galron a věřím, že najdeme i další zajímavá témata pro vzájemnou výměnu kulturních projektů," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Výstava Masaryk a Svatá země přibližuje spolupráci prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka a také Jana Masaryka, kterou navázali se státem Izrael. Uvidíte tu fotografie z roku 1927, kdy prezident Tomáš G. Masaryk přijel do Svaté země jako první oficiální hlava nového státu.

Ze symbolického hlediska se pro Izrael jedná o jedinečnou událost a o vyjádření podpory z československé strany. Historici na to kupodivu zapomínají, ale lidé v Izraeli si ji připomínají. Jedná se pro ně o stále „nezapomenutelnou cestu".

Výstava seznamuje i se zásluhami Jana Masaryka, který pokračoval v podpoře vzniku Izraele v roli ministra zahraničí. Pomáhal židovským uprchlíkům, kteří přežili koncentrační tábory, aby přes území tehdejšího Československa utekli poválečným pogromům.

Vstřícné kroky prvního československého prezidenta Masaryka i jeho syna se staly základem pro dnešní blízký vztah České republiky a Izraele. Výstava se ve své druhé polovině věnuje také přelomovým historickým milníkům ve vzájemných vztazích, zejména vzniku Státu Izrael.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jablonec vyhlásil soutěž architektů na novou podobu Slunečních lázní

V pondělí 9. září město Jablonec nad Nisou zveřejnilo ve Věstníku veřejných zakázek a v Úředním věstníku EU architektonickou soutěž, jejímž předmětem je řešení prostoru Slunečních lázní a okolí přehrady v Jablonci nad Nisou. Soutěž má přinést nejen řešení předmětné lokality, ale také partnera pro práci na dalších zásadních místech v okolí jablonecké přehrady. Další podrobnosti na Našem Jablonecku

Seminář ke kotlíkovým dotacím proběhne 16. září na turnovské radnici

Zateplení domu svépomoci, výměna oken a dveří, stavba nízkoenergetického domu, solární panely, zachytávání dešťové vody - i na to lze získat dotaci! V pondělí 16. září od 15 hodin se uskuteční v zasedací místnosti budovy Městského úřadu Turnov, Antonína Dvořáka 335, č. 215 seminář ke kotlíkovým dotacím. Zároveň se zájemci dozví i informace o dotacích pro úspornou domácnost. Elektronický příjem žádostí bude odstartován v pondělí 23. září 2019 od 16 hodin. Odesláním elektronické žádosti si žadatelé zajistí pořadí, ovšem poté je třeba do 10 pracovních dní vytištěnou a podepsanou žádost včetně příloh doručit na adresu krajského úřadu. Více informací ke kotlíkovým dotacím


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Cyklojízda Greenway Jizera 2019 se koná 22. září
Zářijové novinky ze semilské knihovny
Skupina Českého poháru volejbalistek se hrála v Turnově
Rozloučení s létem aneb Putování s Večerníčkem v Pelešanech
Komedie Tři v tom pobaví diváky ve Slané

Nejčtenější články

12.09.: Slavnost úrody Semilský pecen se koná již pošestnácté
12.09.: Okresní přebor: Mírová v souboji o čelo vyplenila Libštát
14.09.: Přehled fotbalových výsledků šestého podzimního kola

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT