V liberecké knihovně probíhá výstava Masaryk a Svatá země

07.04.2019 11:16:12 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

V liberecké knihovně probíhá výstava Masaryk a Svatá země

V Krajské vědecké knihovně v Liberci mohou zájemci zhlédnout výstavu Masaryk a Svatá země. Expozici otevřel ve čtvrtek 4. dubna velvyslanec státu Izrael Daniel Meron, Michal Hron z Židovské obce Liberec a Květa Vinklátová, členka rady kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. Celkem 15 výstavních panelů si veřejnost může prohlédnout od 8. do 26. dubna v prvním patře budovy naproti studijní knihovně.

„Výstavu vnímám, kromě toho, že předkládá historická fakta, která možná Liberečané tolik neznají, jako další kamínek v kulturní spolupráci se státem Izrael. Divadlo F. X. Šaldy má ve svém repertoáru úspěšnou inscenaci Mikve izraelské dramatičky Hadar Galron a věřím, že najdeme i další zajímavá témata pro vzájemnou výměnu kulturních projektů," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Výstava Masaryk a Svatá země přibližuje spolupráci prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka a také Jana Masaryka, kterou navázali se státem Izrael. Uvidíte tu fotografie z roku 1927, kdy prezident Tomáš G. Masaryk přijel do Svaté země jako první oficiální hlava nového státu.

Ze symbolického hlediska se pro Izrael jedná o jedinečnou událost a o vyjádření podpory z československé strany. Historici na to kupodivu zapomínají, ale lidé v Izraeli si ji připomínají. Jedná se pro ně o stále „nezapomenutelnou cestu".

Výstava seznamuje i se zásluhami Jana Masaryka, který pokračoval v podpoře vzniku Izraele v roli ministra zahraničí. Pomáhal židovským uprchlíkům, kteří přežili koncentrační tábory, aby přes území tehdejšího Československa utekli poválečným pogromům.

Vstřícné kroky prvního československého prezidenta Masaryka i jeho syna se staly základem pro dnešní blízký vztah České republiky a Izraele. Výstava se ve své druhé polovině věnuje také přelomovým historickým milníkům ve vzájemných vztazích, zejména vzniku Státu Izrael.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Další dopravní omezení v Turnově, tentokrát v Palackého ulici

V sobotu 18. května proběhne v Palackého ulici v Turnově vyzvedávání vnějších znaků vodovodního potrubí do úrovně vozovky a oprava jednoho kanalizačního poklopu. „Provoz bude výrazně omezen, pro průjezd zůstane vždy pouze jeden jízdní pruh. Pro cestu přes Jizeru autem využijte velkého mostu," upozornil Pavel Vaňátko, vedoucí odboru dopravy turnovské radnice. Oproti původnímu omezení na několik dní se firma aktuálně bude snažit všechny potřebné úpravy udělat v jednom dni. Od neděle 19. května by tak Palackého ulice měla být opět průjezdná bez omezení. Harmonogram rekonstrukcí silnic v Turnově

Cestu pohádkovým lesem připravují v Lomnici nad Popelkou

Už 34. ročník tradičního turistického pochodu pro děti i rodiče světem pohádkových postaviček v Oboře v Lomnici nad Popelkou se koná v sobotu 18. května od 9 hodin. Pořádá Středisko volného času Sluníčko Lomnice nad Popelkou. Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

K zápisům do mateřských škol dorazilo v Turnově 261 dětí
Pasecký Památník zapadlých vlastenců bronzový v Gloria musaealis
Organizace v sociální oblasti budou moci zažádat kraj o předfinancování
Hasičský Soptík pokračoval v Kundraticích a Bozkově
Pokračují práce v turnovské Nádražní ulici. Známe harmonogram

Nejčtenější články

19.05.: K zápisům do mateřských škol dorazilo v Turnově 261 dětí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT