V libereckém divadle má premiéru opera Lovci perel od Georgese Bizeta

20.08.2020 09:23:10 | Autor: Michaela Pompová | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

V libereckém divadle má premiéru opera Lovci perel od Georgese Bizeta

Lovci perel (Les pêcheurs de perles) jsou po Carmen druhou nejslavnější operou francouzského skladatele období romantismu - Georgese Bizeta (1838-1875). Autor zde skvěle propojuje podmanivou melodiku s exotickými hudební motivy. Opera diváka uvádí do světa dávných potápěčů na ostrově Cejlon (dnešní Srí Lanka), kteří se nořili za perlami na dno oceánu.

Premiéry Bizetovy uhrančivé operní fresky proběhnou v pátek 21. a v neděli 23. srpna v 19 hodin v Šaldově divadle. Nejbližší reprízy 16. a 29. září.

Za zmínku stojí, že Lovci perel jsou prvním operním titulem, kterým si liberecký operní soubor „v plném nasazení" ověří akustické kvality prostoru Šaldova divadla po proběhlé rekonstrukci.

Romantický příběh se odehrává na pozadí tradičních rituálů před započetím lovu. Jeho hlavními aktéry jsou dva přátelé, lovci Zurga a Nadir, kteří se zásahem osudu stávají soky pro lásku k jediné ženě - kněžce Leïle.

Dílo je známé rovněž jedním z nejslavnějších operních duetů, v němž si Zurga a Nadir slibují věrnost v přátelství, navzdory dávnému rivalství. Hlavní hudební motiv duetu se operou prolíná jako fixní idea. Hudebního nastudování díla se chopil dirigent a šéf opery Martin Doubravský.

Opera Lovci perel od Georgese Bizeta v libereckém divadle<br />Autor: Archiv Divadlo F. X. ŠaldyVyjádření dirigenta: „Hudební historie bývá často velmi krutá ke géniům své doby. Je to i Bizetův případ, kdy z dnešního hlediska nelze pochopit, proč se autor Carmen a Lovců perel nedočkal za svého života zaslouženého úspěchu. Vždyť obě opery naplňují bezezbytku všechny předpoklady takzvaného operního hitu. V Lovcích perel nalézáme geniální melodičnost okořeněnou přídechem exotiky, dokonale barvitou instrumentaci, monumentální sborové scény, a to vše zabalené ve francouzském espritu je prostě i v dnešní době důvod, proč si nenechat ujít návštěvu této opery."

K režii byla přizvána brněnská choreografka, taneční umělecká vedoucí Hradišťanu a taneční pedagožka Ladislava Košíková, kterou již s Libercem pojí předchozí úspěšná choreografická spolupráce.

Vyjádření režisérky: „Za mou režijní snahou stála především touha, aby zdánlivě jednoduchý příběh odhalil své linie jinotajů a symbolů, které dovedou odkrývat tajemství přesahující lidské chápání skrze víru člověka v božské síly, magii rituálu a zákonitosti přírody. Takové, které jsou pro nás stále neuchopitelné, spojují nás s posvátnem a my před nimi v pokoře poklekáme."

V hlavních úlohách účinkují v roli Zurgy, lovce a vůdce společenství se představí mladý slovenský barytonista Pavol Kubáň, alternuje jej polsko-ukrajinský barytonista Andrij Shkurhan. Lovce Nadira zpívá člen souboru, tenorista bulharského původu Sergey Kostov. Kněžkou Leïlou je rovněž kmenová členka souboru, sopranistka Lívia Obručník Vénosová. Postavu velekněze Nourabada alternují mladí basisté Jan Hnyk a rovněž člen souboru Josef Kovačič.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 12 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberecké divadlo F. X. Šaldy v červnu opět hraje pro živé diváky
Diváci Divadla F. X. Šaldy Liberec se z obýváků vrací zpět do hlediště!
Pod rouškou Divadlo F. X. Šaldy hraje dál
Májové osvěžení libereckou operou!
Divadlo F. X. Šaldy díky vám hraje, tančí a zpívá!
Divadlo F. X. Šaldy uvádí první online divadelní seriál Operace Archa
Liberecké Divadlo F. X. Šaldy nehraje, ale zkouší a pomáhá

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Adventní okénka s betlémy v Kittelově domě v Krásné

Společensko-kulturní prostor Kittelova muzea nabízí v rámci současných proti pandemických opatření od neděle 29. listopadu 2020 výstavu v oknech. Připravena jsou nasvícená výstavní adventní okénka, ve kterých mohou lidé v přízemí Kittelova domu spatřit patnáct betlémů ze sbírky pana Ivana Tišnovského z Vysokého nad Jizerou. Více podrobností

Mikulášská nadílka v turnovské Ponorce

Vzhledem k aktuálnímu vývoji situace se letošní rodinné setkání s Mikulášem, andělem a čertem v pátek 4. prosince v turnovské Žluté ponorce uskuteční! Setkání bude tentokrát probíhat venku, po rodinách za omezeného počtu osob a bez doprovodného společného programu. Pro účast je nutné si domluvit a rezervovat termín viz kontakty. Setkání s M.A.Č. probíhají klidně - individuálně (po rodinách, skupinkách). Přihlášky: 722 642 287, 481 311 364, info@ponorkaturnov.cz.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V okolí přezimovacích obůrek v Krkonoších zavládne klid
VIDEO: Začátek adventního času 2020 v Turnově
FOTO: Vánoční strom v Semilech se rozzářil i bez slavnosti
Semilská lávka k poště má být dokončena 30. listopadu
Vláda od 3. prosince uvolní opatření. Znovu se otevřou obchody i služby

Nejčtenější články

27.11.: Zasněžené Benecko objektivem Zdeňka Horáka
29.11.: FOTO: Vánoční strom v Semilech se rozzářil i bez slavnosti
27.11.: Jízdou v protisměru u Turnova ohrozil 13 aut, nyní mu hrozí vězení

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT