V Lomnici otevřeli novou naučnou stezku s deseti zastaveními

27.08.2016 11:16:51 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Lomnice nad Popelkou

V Lomnici otevřeli novou naučnou stezku s deseti zastaveními

Na přelomu června a července byla uvedena v život novinka letošního léta v Lomnici nad Popelkou - Naučná stezka městem. Na celkem deseti místech jsou umístěny informační tabule s mapami a zajímavostmi o daném místu.

Na Husově náměstí turisté naleznou centrální tabuli s netradiční malovanou mapou a se základními informacemi o městě. Vedle ní a na dalších devíti turisticky pozoruhodných místech města jsou umístěny informační panely obsahující nejen popis místa, kde stojí, ale také informace k souvisejícímu tématu - Střed města, Zámek, Kultura (Tylovo divadlo), Sakrální památky (hřbitov), Vzdělávání (Školní náměstí), Příroda (park na Podměstí), Doprava (vlakové nádraží), Architektura a památky (Karlovské náměstí), Živnosti a průmysl (Šlechtova továrna) a Sport (letní stadion).

„Tento projekt byl připravován od podzimu loňského roku, kdy byl podpořen dotací Ministerstva pro místní rozvoj ČR z programu Cestování dostupné všem. Jde o nový komplexní turistický produkt, jehož cílem je poukázat v našem městě na místa a témata, která by neměla uniknout pozornosti návštěvníků a turistů. Stezka je určena všem bez ohledu na věk či zdravotní omezení," doplnil místostarosta Lomnice Zdeněk Rajm.

Konkrétní umístění tabulí je na některých místech kompromisem vzešlým z jednání s památkáři. Název každého zastavení je psán i v Braillově písmu. Text doplňují doprovodné fotografie a výsek z malované mapy. Jednotlivé panely jsou pro jejich lepší zapamatovatelnost číslované. Neznamená to ovšem, že by bylo nutné putovat po jednotlivých místech postupně. Dále je na každé tabuli také QR kód s odkazem na speciálně vytvořené webové stránky s dalšími informacemi o daném místě či tématu. V pravém spodním rohu je umístěn další QR kód pro přístup na zvukového průvodce, pod textem potom otázka na vybranou pasáž odkazující na pozoruhodnost místa. Odpovědi na otázky lze nalézt na uvedeném webu. Na konstrukci tabule návštěvníci naleznou část reliéfu pro takzvanou frotáž neboli přenesení jeho struktury měkkou tužkou na pracovní list, který je také přiložený v deskách. Po složení všech částí se objeví celý obraz.

Součástí projektu je i tištěná propagace - desky s kartičkami všech zastavení, malovanou mapou a pracovním listem na frotáž, motivační leták zvoucím k návštěvě města a stezky a turistické vizitky zaměřené na jednotlivé cílové skupiny. Veškeré tiskoviny jsou turistům i místním obyvatelům k dispozici v informačním středisku na Husově náměstí zdarma. V rámci projektu také vznikl zmíněný speciální web s adresou www.lomnickastezka.cz a propagační videospot.

„Kompletním dodavatelem projektu byla na základě veřejné zakázky firma Bárta&Bárta. Dále se na jejím zpracování podíleli Lenka Morávková, Mgr. Jiří Křížek, Mgr. Josef Svoboda, Tomáš Sedlák, Lukáš Martinka, Miloslav Beneš, Jaroslav Válek a další. Vzhled informačních panelů navrhl arch. Libor Sommer, autor projektu rekonstrukce místního zámku a radnice. Celkový náklad za návrh a zhotovení stezky činil 465 tisíc korun, dotace byla poskytnuta ve výši poloviny této částky. Podobný produkt pro turisty v Lomnici nad Popelkou chyběl a tím, že rozšíří nabídku návštěvníkům města na strávení dalšího půldne v našem městě, přispěje k rozvoji cestovního ruchu na Lomnicku," shrnul Zdeněk Rajm.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Konec prázdnin oslaví Zavírákem na lomnickém koupališti
Libštátské pozdní léto opět přináší divadlo i zajímavé koncerty
Léto na zámku v Lomnici 2016 přináší akce dětem i dospělým

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V semilském muzeu připomenou 100. výročí narození Lubo Králíčka
Turnovská Špéra a Polpur spojily síly a vznikla mísa Opulens
Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
Ensemble Flair a Jan Rokyta rozsvítí Fabriku 1861

Nejčtenější články

24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
24.04.: Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
24.04.: Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT