V Lomnici připravili výstavu o hradu Kumburk

12.09.2017 11:01:19 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

V Lomnici připravili výstavu o hradu Kumburk

Městské muzeum v Lomnici nad Popelkou zve od 12. září všechny, kteří se zajímají o středověkou historii a o hradní architekturu zvláště, na zajímavou tematickou výstavu nazvanou Hrad Kumburk v běhu času.

Podtitul výstavy zní archeologie, minulost a současnost nejvýznamnější hradní zříceniny na Lomnicku a pořádána je ve spolupráci s okresním archeologem RNDr. Janem Prostředníkem a Sdružením pro záchranu hradu Kumburku, které letos slaví čtvrtstoletí své činnosti.

„Kromě různých obrazových zpodobnění rekonstrukcí hradu, především od výtvarníka Antonína Chmelíka, bude největší pozornost návštěvníků jistě přitahovat zcela nový model hradu v jeho vrcholné podobě v měřítku 1:100. Dále budou k vidění repliky palných zbraní z období husitských válek, zapůjčené skupinou historického šermu Verdečtí střelci, a to včetně houfnice vyrobené v měřítku 1:1. Chybět nebudou ani ukázky dobové módy," upřesnil ředitel Městského muzea a galerie Lomnice nad Popelkou Jan Drahoňovský.

Archeologii má na výstavě zastupovat především keramika zapůjčená z Muzea Českého ráje v Turnově a pocházející z výzkumu strážnice u první brány, kde byla nalezena kachlová kamna a železná pouta z takzvané Panenské věže. Přehlídku snímků týkajících se aktivit Sdružení pak doplní i doposud nezveřejněné dobové fotografie z archivu Leoše Čermáka.

Výstava o hradu Kumburku v lomnickém muzeu potrvá až do 3. října. Loni jsme přinesli o Kumburku rozsáhlé články z pera Ondřeje Krotila, najdete je zde: Střípky historie a záhad z Českého ráje 2: Kumburk očima archeologie

V rámci výstavy Hrad Kumburk v běhu času se uskuteční mimořádně v pondělí 18. září od 17 hodin ve vstupní hale muzea přednáška okresního archeologa PhDr. Jana Prostředníka, Ph.D. z Muzea Českého ráje v Turnově nazvaná Archeologické nálezy z hradu Kumburku. Podrobnosti o přednášce samostatně zde: Jan Prostředník poví více o Archeologických nálezech z Kumburku

 

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pohybem a hrou proti Alzheimerově chorobě

Světový den boje proti Alzheimerově chorobě každoročně připadá na 21. září. Liberecký kraj se stejně jako vloni v tento den připojí k akci s názvem Pohybem a hrou proti Alzheimerově chorobě. Program je zaměřený právě na osvětu v oblasti prevence tohoto onemocnění. Interaktivní akce bude probíhat ve čtvrtek od 10 do 17 hodin v Liberci. Další informace v článku zde

Konzultace s městským architektem budou v Turnově omezeny

Stavební úřad Turnov informuje občany ohledně možných termínech konzultací s městským architektem. Omezení konzultačních dní do konce tohoto roku je ze zdravotních důvodů městského architekta. Ing. arch. Vladimír Kučera, který je od dubna letošního roku novým městským architektem, bude k dispozici pro konzultace v pondělí 18. září od 13 do 16 hodin. Následující termíny konzultací do konce roku budou pouze v říjnu, a to konkrétně 2. 10. a 9. 10. 2017 vždy od 13 do 16 hodin. Městského architekta naleznete v uvedených termínech v kanceláři vedoucí stavebního úřadu č. 303 turnovské radnice.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kraj chce vysokorychlostní železnici z Prahy do Polska přes Liberec
Na platy v kultuře dá kraj do konce letošního roku přes tři miliony
Začíná topná sezona - jste na ni připraveni?
Osm miliard pro města a obce přineslo hejtmanovi Půtovi ocenění
Okresní přebor: Příděly rozdávaly Stružinec i Mírová

Nejčtenější články

18.09.: Hasiči celou noc zasahovali u požáru skladovací haly v Lomnici
20.09.: Trenér Petřík odchází z Turnova do druholigového Frýdku-Místku
18.09.: Krajský přebor: Semily v derby s Brodem utržily sedmigólový debakl

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT