V Lomnici připravili výstavu o hradu Kumburk

12.09.2017 11:01:19 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

V Lomnici připravili výstavu o hradu Kumburk

Městské muzeum v Lomnici nad Popelkou zve od 12. září všechny, kteří se zajímají o středověkou historii a o hradní architekturu zvláště, na zajímavou tematickou výstavu nazvanou Hrad Kumburk v běhu času.

Nelze zobrazit. Prosím nainstalujte si Flash plugin.

Podtitul výstavy zní archeologie, minulost a současnost nejvýznamnější hradní zříceniny na Lomnicku a pořádána je ve spolupráci s okresním archeologem RNDr. Janem Prostředníkem a Sdružením pro záchranu hradu Kumburku, které letos slaví čtvrtstoletí své činnosti.

„Kromě různých obrazových zpodobnění rekonstrukcí hradu, především od výtvarníka Antonína Chmelíka, bude největší pozornost návštěvníků jistě přitahovat zcela nový model hradu v jeho vrcholné podobě v měřítku 1:100. Dále budou k vidění repliky palných zbraní z období husitských válek, zapůjčené skupinou historického šermu Verdečtí střelci, a to včetně houfnice vyrobené v měřítku 1:1. Chybět nebudou ani ukázky dobové módy," upřesnil ředitel Městského muzea a galerie Lomnice nad Popelkou Jan Drahoňovský.

Archeologii má na výstavě zastupovat především keramika zapůjčená z Muzea Českého ráje v Turnově a pocházející z výzkumu strážnice u první brány, kde byla nalezena kachlová kamna a železná pouta z takzvané Panenské věže. Přehlídku snímků týkajících se aktivit Sdružení pak doplní i doposud nezveřejněné dobové fotografie z archivu Leoše Čermáka.

Výstava o hradu Kumburku v lomnickém muzeu potrvá až do 3. října. Loni jsme přinesli o Kumburku rozsáhlé články z pera Ondřeje Krotila, najdete je zde: Střípky historie a záhad z Českého ráje 2: Kumburk očima archeologie

V rámci výstavy Hrad Kumburk v běhu času se uskuteční mimořádně v pondělí 18. září od 17 hodin ve vstupní hale muzea přednáška okresního archeologa PhDr. Jana Prostředníka, Ph.D. z Muzea Českého ráje v Turnově nazvaná Archeologické nálezy z hradu Kumburku. Podrobnosti o přednášce samostatně zde: Jan Prostředník poví více o Archeologických nálezech z Kumburku

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

První povolební setkání krajské organizace Pirátů se koná v Semilech

Krajský předseda Pirátů, Ondřej Kolek, vyhlásil na sobotu 25. listopadu zasedání Krajského fóra pro Liberecký kraj. Setkání se bude konat v Semilech v prostorách restaurace Sportovního centra už od dopoledních hodin. Svou účast přislíbilo kompletní krajské vedení, které nastíní povolební plány a směrování Pirátů v kraji. Akce se také zúčastní nově zvolený pirátský poslanec Tomáš Martínek a svou účast přislíbil i Ivan Bartoš s první dámou Pirátů Lydií Bartošovou.

Mladé operní naděje nezklamaly

Koncert mladých talentovaných operních pěvců představil pod názvem Hurá do opery v Městském divadle v Jablonci trojici vybraných účastníků Burzy mladých pěvců 2017. Na pódiu se střídali Daniel Klánský (basbaryton), Petra Koliášová (mezzosoprán) a Soňa Godarská (soprán) v blocích, rozdělených dle země původu přednášených operních melodií. Více podrobností a fotografie


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

VHS Turnov ceny vodného a stočného v roce 2018 navyšovat nebude
Sokol Turnov dál vévodí NPL bez ztráty bodu
Klienti chráněných dílen se opět blýskli na krajských vánočních trzích
Zloděj s vrtákem opět udeřil, v Turnově navštívil dva domy
Skvělé bronzy judistických nadějí Turnova v Samurajské kataně 2017

Nejčtenější články

22.11.: Zloděj s vrtákem opět udeřil, v Turnově navštívil dva domy
20.11.: Nejlepším kempem roku 2017 se stal Autocamp Sedmihorky
21.11.: Srážka dvou nákladních automobilů komplikuje provoz na R35

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT