V lomnickém muzeu můžete obdivovat tradiční betlémy

27.11.2014 16:13:05 | Autor: jdm a pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

V lomnickém muzeu můžete obdivovat tradiční betlémy

Už 13. ročník tradiční výstavy betlémů bude v Městském muzeu a galerii v Lomnici nad Popelkou zahájen v sobotu 29. listopadu od 9 hodin. Po celý den bude navíc otevřena v muzeu dílnička pro děti, s možností zdobení perníčků.

Podobně jako v minulých letech se budou moci návštěvníci potěšit několika desítkami betlémů, ať už jde o betlémy historické nebo vyrobené v současnosti, a to z různých druhů materiálu. Ústředním výjimečným exponátem bude tentokrát ukázka tvorby známého řezbáře Podorlicka Bohumila Šilara z Lanškrouna, který své hlavní dílo v loňském roce prezentoval na přehlídce v Betlémské kapli v Praze. Nyní se s ním budou moci potěšit návštěvníci v lomnickém muzeu. Jedná se o velký mechanický betlém, řezaný do nejmenších detailů.

Zastoupena bude i další významná betlémářská oblast Čech - Třebechovice pod Orebem, a to konkrétně prací proslulého humoristy, kreslíře a řezbáře v jedné osobě pana Pavla Matušky, jehož betlém obsahuje pět desítek figurek světových osobností z různých oborů - kultury, vědy, politiky, pojaté s osobitou autorskou nadsázkou. Za všechny ztvárněné postavy jmenujme Einsteina, Gándhího, Chaplina, Lenina, Hitlera, Exupéryho, Monroe, de Gaulla, Churchila, Masaryka, Havla a další.

I v letošním roce lomnické muzeum spolupracuje se Spolkem českých betlémářů, který zapůjčil ze svých sbírek kolekci betlémů, kterou budou mít opět v Lomnici premiéru, např. osobitá polychromovaná dřevořezba takzvaný Soví betlém od Jiřího Součka, dále keramický betlém ze Sardinie od Pauly Denaci, ze sicilské Syrakusy a z pálené keramiky z Provence. Naši produkci zastupuje dřevěný stavěcí exponát firmy Detoa Albrechtice. Výčet doplňuje ukázka tvorby významného náchodského řezbáře Zdeňka Farského, konkrétně se jedná o lazurované dřevořezby Klanění králů a Klanění pastýřů. Všechna tato uvedená díla jsou současnými pracemi.

Vedle nejvíce rozšířeného materiálu lipového dřeva v surovém nebo polychromovaném stavu budou k vidění betlémy z dalších surovin - skla, papírmasche, tvrzeného papíru, moduritu, perníku, vlny atd.

Mimořádně první den, v sobotu 29. listopadu, od 9 hodin se v muzeu otevře dílnička pro děti i dospělé, kde si může každý svůj perníček zkusit ozdobit a odnést jako suvenýr domů. Stane se tak pod odborným vedením zkušené cukrářky a perníkářky paní Evy Lámrové z Lázní Bělohrad. K dispozici bude též i prodej nejen perníčků, ale i čerstvých zákusků, a to nejen ke kávě v muzejní kavárně.

Podobně jako každý rok si mohou zájemci z řad návštěvníků také nějaký vánoční dárek včetně dřevěných betlémů zakoupit. V letošním roce především z bohaté produkce firmy Amadea, s.r.o. Jistě milým překvapením se stane zbrusu nový betlémek s motivem lomnické radnice ve dvojí velikosti a dvojím barevném provedení. V nabídce je připravena též celá řada různých typů papírových vystřihovacích betlémů a pohledů s vánoční tematikou.

Výstavu si budete moci prohlédnout až do úterý 6. ledna 2015, kterou v 18 hodin zakončí tradiční Tříkrálový koncert jičínského souboru Fidle. Pracovníci městského muzea srdečně zvou jak na samotnou výstavu, tak i na koncert širokou veřejnost. Muzeum má otevřeno od pondělí do neděle, vždy od 9 do 16 hodin.

Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Schranzova hlava znamená návrat Jablonce na druhé místo v tabulce!

Schranzova hlava znamená opět druhé místo v tabulce! Po pohárovém výprasku, kdy si Sparta ve druhé půli s Jabloncem doslova pohrála, se čekalo, zda bude ve středu odveta či repete. To první je správně. Výhra po jediném gólu Schranze a získané tři body vynesly jablonecký tým na skvělé druhé místo v tabulce s celkem 52 body. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Turnovské prameny vody jsou pitné

Dubnové rozbory vody turnovských pramenů vyhovují hygienickým limitům, a pramen Boží voda i pramen pod Valdštejnem jsou pitné!


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Žák ze Žižkovky čtvrtý v krajském kole Olympiády v českém jazyce
Šance pro děti bez domova na náhradní rodinu se opět zvýšila
Krásný výhled od Jizerských hor až po Krkonoše. To je Královka
Aposs Liberec poděkoval hasičům z Turnova a Raspenavy
Školáci z Liberecka ve finále celostátní Soutěže finanční gramotnosti

Nejčtenější články

14.04.: Mistrovský víkend a dvě medaile pro turnovské atlety
14.04.: Cihlářská ulice v Semilech projde rekonstrukcí
13.04.: Nové lékařské vozy liberecké záchranky míří do provozu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT