V lomnickém muzeu můžete obdivovat tradiční betlémy

27.11.2014 16:13:05 | Autor: jdm a pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

V lomnickém muzeu můžete obdivovat tradiční betlémy

Už 13. ročník tradiční výstavy betlémů bude v Městském muzeu a galerii v Lomnici nad Popelkou zahájen v sobotu 29. listopadu od 9 hodin. Po celý den bude navíc otevřena v muzeu dílnička pro děti, s možností zdobení perníčků.

Podobně jako v minulých letech se budou moci návštěvníci potěšit několika desítkami betlémů, ať už jde o betlémy historické nebo vyrobené v současnosti, a to z různých druhů materiálu. Ústředním výjimečným exponátem bude tentokrát ukázka tvorby známého řezbáře Podorlicka Bohumila Šilara z Lanškrouna, který své hlavní dílo v loňském roce prezentoval na přehlídce v Betlémské kapli v Praze. Nyní se s ním budou moci potěšit návštěvníci v lomnickém muzeu. Jedná se o velký mechanický betlém, řezaný do nejmenších detailů.

Zastoupena bude i další významná betlémářská oblast Čech - Třebechovice pod Orebem, a to konkrétně prací proslulého humoristy, kreslíře a řezbáře v jedné osobě pana Pavla Matušky, jehož betlém obsahuje pět desítek figurek světových osobností z různých oborů - kultury, vědy, politiky, pojaté s osobitou autorskou nadsázkou. Za všechny ztvárněné postavy jmenujme Einsteina, Gándhího, Chaplina, Lenina, Hitlera, Exupéryho, Monroe, de Gaulla, Churchila, Masaryka, Havla a další.

I v letošním roce lomnické muzeum spolupracuje se Spolkem českých betlémářů, který zapůjčil ze svých sbírek kolekci betlémů, kterou budou mít opět v Lomnici premiéru, např. osobitá polychromovaná dřevořezba takzvaný Soví betlém od Jiřího Součka, dále keramický betlém ze Sardinie od Pauly Denaci, ze sicilské Syrakusy a z pálené keramiky z Provence. Naši produkci zastupuje dřevěný stavěcí exponát firmy Detoa Albrechtice. Výčet doplňuje ukázka tvorby významného náchodského řezbáře Zdeňka Farského, konkrétně se jedná o lazurované dřevořezby Klanění králů a Klanění pastýřů. Všechna tato uvedená díla jsou současnými pracemi.

Vedle nejvíce rozšířeného materiálu lipového dřeva v surovém nebo polychromovaném stavu budou k vidění betlémy z dalších surovin - skla, papírmasche, tvrzeného papíru, moduritu, perníku, vlny atd.

Mimořádně první den, v sobotu 29. listopadu, od 9 hodin se v muzeu otevře dílnička pro děti i dospělé, kde si může každý svůj perníček zkusit ozdobit a odnést jako suvenýr domů. Stane se tak pod odborným vedením zkušené cukrářky a perníkářky paní Evy Lámrové z Lázní Bělohrad. K dispozici bude též i prodej nejen perníčků, ale i čerstvých zákusků, a to nejen ke kávě v muzejní kavárně.

Podobně jako každý rok si mohou zájemci z řad návštěvníků také nějaký vánoční dárek včetně dřevěných betlémů zakoupit. V letošním roce především z bohaté produkce firmy Amadea, s.r.o. Jistě milým překvapením se stane zbrusu nový betlémek s motivem lomnické radnice ve dvojí velikosti a dvojím barevném provedení. V nabídce je připravena též celá řada různých typů papírových vystřihovacích betlémů a pohledů s vánoční tematikou.

Výstavu si budete moci prohlédnout až do úterý 6. ledna 2015, kterou v 18 hodin zakončí tradiční Tříkrálový koncert jičínského souboru Fidle. Pracovníci městského muzea srdečně zvou jak na samotnou výstavu, tak i na koncert širokou veřejnost. Muzeum má otevřeno od pondělí do neděle, vždy od 9 do 16 hodin.

Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj i letos vzdá hold Tibetu, vlajku bude vyvěšovat nejméně do roku 2024

I letos, stejně jako v předchozích letech, zavlaje na terase třetího patra budovy Krajského úřadu Libereckého kraje tibetská vlajka. Připomíná březnové výročí povstání tibetského lidu proti represím a čínské politice. Liberecký kraj se pověšením vlajky každoročně připojuje do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. „Letos si připomeneme již 62. výročí povstání tibetského lidu proti represivní čínské politice. Podpora národů, které bojují za svoji svobodu, je pro nás důležitá. My sami jsme prožili desítky let v nesvobodě. Ke kampani Vlajka pro Tibet se připojujeme každoročně a pokračovat budeme i v současném volebním období," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Český ráj dětem je nový hravý web Sdružení Český ráj

Sdružení Český ráj na přelomu roku spustilo novou podobu dětského webu www.ceskyrajdetem.cz. Internetovými stránkami provází malé návštěvníky a jejich rodiče postavičky známé z Pověstí Českého ráje, které namalovala akademická malířka Barbora Kyšková. Setkáte se tu tedy například s obrem Drábem, vodníkem Čeperkou, vílou Jizerýnou nebo Černým rytířem z Hrubé Skály. „Nové stránky jsme koncipovali skutečně pro děti. I ty menší, které ještě neumí číst, si na stránkách mohou samy poslechnout pověst, vybarvit omalovánku, zahrát pexeso nebo ne úplně lehkou posunovačku," říká Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Železniční most u Sychrova je českou i světovou raritou
Od 1. února vyjedou na Jablonecku nové autobusy Umbrella
Antigenní testování v turnovské nemocnici potrvá až do konce února
Hasiči se v Libereckém kraji zapojili do trasování
Turnov nabízí pomoc seniorům nad 80 let s registrací k očkování

Nejčtenější články

24.01.: Řidička sjela v Benešově s autem do náhonu, na místě nehody zemřela
26.01.: Podvodník řádil: Seniorku v Lomnici okradl o 87 tisíc, na další to zkoušel
24.01.: V obci Bohumileč u Turnova narazilo auto do sloupu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT