V lomnickém muzeu můžete obdivovat tradiční betlémy

27.11.2014 16:13:05 | Autor: jdm a pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

V lomnickém muzeu můžete obdivovat tradiční betlémy

Už 13. ročník tradiční výstavy betlémů bude v Městském muzeu a galerii v Lomnici nad Popelkou zahájen v sobotu 29. listopadu od 9 hodin. Po celý den bude navíc otevřena v muzeu dílnička pro děti, s možností zdobení perníčků.

Podobně jako v minulých letech se budou moci návštěvníci potěšit několika desítkami betlémů, ať už jde o betlémy historické nebo vyrobené v současnosti, a to z různých druhů materiálu. Ústředním výjimečným exponátem bude tentokrát ukázka tvorby známého řezbáře Podorlicka Bohumila Šilara z Lanškrouna, který své hlavní dílo v loňském roce prezentoval na přehlídce v Betlémské kapli v Praze. Nyní se s ním budou moci potěšit návštěvníci v lomnickém muzeu. Jedná se o velký mechanický betlém, řezaný do nejmenších detailů.

Zastoupena bude i další významná betlémářská oblast Čech - Třebechovice pod Orebem, a to konkrétně prací proslulého humoristy, kreslíře a řezbáře v jedné osobě pana Pavla Matušky, jehož betlém obsahuje pět desítek figurek světových osobností z různých oborů - kultury, vědy, politiky, pojaté s osobitou autorskou nadsázkou. Za všechny ztvárněné postavy jmenujme Einsteina, Gándhího, Chaplina, Lenina, Hitlera, Exupéryho, Monroe, de Gaulla, Churchila, Masaryka, Havla a další.

I v letošním roce lomnické muzeum spolupracuje se Spolkem českých betlémářů, který zapůjčil ze svých sbírek kolekci betlémů, kterou budou mít opět v Lomnici premiéru, např. osobitá polychromovaná dřevořezba takzvaný Soví betlém od Jiřího Součka, dále keramický betlém ze Sardinie od Pauly Denaci, ze sicilské Syrakusy a z pálené keramiky z Provence. Naši produkci zastupuje dřevěný stavěcí exponát firmy Detoa Albrechtice. Výčet doplňuje ukázka tvorby významného náchodského řezbáře Zdeňka Farského, konkrétně se jedná o lazurované dřevořezby Klanění králů a Klanění pastýřů. Všechna tato uvedená díla jsou současnými pracemi.

Vedle nejvíce rozšířeného materiálu lipového dřeva v surovém nebo polychromovaném stavu budou k vidění betlémy z dalších surovin - skla, papírmasche, tvrzeného papíru, moduritu, perníku, vlny atd.

Mimořádně první den, v sobotu 29. listopadu, od 9 hodin se v muzeu otevře dílnička pro děti i dospělé, kde si může každý svůj perníček zkusit ozdobit a odnést jako suvenýr domů. Stane se tak pod odborným vedením zkušené cukrářky a perníkářky paní Evy Lámrové z Lázní Bělohrad. K dispozici bude též i prodej nejen perníčků, ale i čerstvých zákusků, a to nejen ke kávě v muzejní kavárně.

Podobně jako každý rok si mohou zájemci z řad návštěvníků také nějaký vánoční dárek včetně dřevěných betlémů zakoupit. V letošním roce především z bohaté produkce firmy Amadea, s.r.o. Jistě milým překvapením se stane zbrusu nový betlémek s motivem lomnické radnice ve dvojí velikosti a dvojím barevném provedení. V nabídce je připravena též celá řada různých typů papírových vystřihovacích betlémů a pohledů s vánoční tematikou.

Výstavu si budete moci prohlédnout až do úterý 6. ledna 2015, kterou v 18 hodin zakončí tradiční Tříkrálový koncert jičínského souboru Fidle. Pracovníci městského muzea srdečně zvou jak na samotnou výstavu, tak i na koncert širokou veřejnost. Muzeum má otevřeno od pondělí do neděle, vždy od 9 do 16 hodin.

Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.

Jan Randáček končí jako ředitel Oblastní galerie, jde do Bruselu

Významný kariérní posun čeká ředitele Oblastní galerie v Liberci Jana Randáčka. Po dvanácti letech z vedení galerie odejde a vymění Liberec za Brusel. Na podzim letošního roku totiž nastoupí jako národní expert do Evropského parlamentu, konkrétně do oddělení, které spravuje uměleckou sbírku této instituce. „Za léta ve funkci ředitele vykonal Jan Randáček pro Oblastní galerii mnoho dobrého. Vedl ji opravdu kvalitně a v souladu s aktuálními trendy v oblasti galerijnictví. Podařilo se mu zvýšit počty návštěvníků a i díky němu libereckou galerii odborníci vnímají jako jednu z nejdůležitějších v České republice. Upřímně mu za jeho práci děkujeme a přejeme hodně štěstí v novém působišti," prohlásil hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnovský pumptrack získává podobu, otevřou ho na konci prázdnin
Zlatá popelnice 2019: nejlíp třídí odpady v Jablonečku a Rokytnici
Památkou Libereckého kraje 2019 je sídlo sklářské společnosti Lasvit
Proměny míst představí putovní výstava Má vlast cestami proměn
Policisté kontrolovali řidiče už na prvním prázdninovém víkendu

Nejčtenější články

01.07.: V Košťálově někdo střílí na domácí kočky. Dvě jsou zraněné
01.07.: V Libereckém kraji je aktuálně 60 lidí nakažených nemocí Covid-19
30.06.: Program Jilemnického léta 2020

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT