V lomnickém muzeu představí novou knihu o padlých v 1. světové válce
18.12.2017 21:57:44 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou
Přednáška Lenky Holubičkové, spojená se křtem její nové regionální knihy nazvané Hrobům v dáli - otisk 1. světové války na Lomnicku, se uskuteční ve středu 20. prosince od 17 hodin v lomnickém muzeu.
Kniha volně navazuje na publikace Hrobům v dáli - otisk 1. světové války na Jilemnicku a Hrobům v dáli - otisk 1. světové války na Semilsku, které vyšly v roce 2014 a 2016 a přinášely informace o pomnících a pamětních deskách, kterými tamní obce uctily památku svých padlých spoluobčanů.
Také v obcích na Lomnicku si lidé přáli, aby se na jejich blízké, kteří v oné Velké válce zahynuli, nezapomnělo. Proto i oni se skládali „na pomník", vybírali toho nejlepšího sochaře či kameníka a připravovali důstojné slavnosti, jimiž připomínali památku svých synů, manželů, otců, bratrů a přátel, kteří se už ze života v samostatné republice radovat nemohli.
Kniha mapuje osudy mužů z dvaceti osmi obcí od Tatobit po Syřenov a od Košťálova po Železnici, kteří padli, zemřeli v polních lazaretech i v nemocnicích daleko za frontou, ale zmiňuje i ty, kteří se ztratili kdesi ve válečné vřavě a o jejichž osudu se rodiny nikdy nic bližšího nedozvěděly.
Text doplňuje množství dobových pohlednic a nikdy nepublikovaných fotografií a lístků polní pošty, velmi působivé jsou úryvky z deníků a dopisů, které byly často tím jediným, co po nich jejich milým zůstalo. Součástí publikace je i rejstřík obsahující jmenný seznam bezmála tisícovky vojáků. Za každým jménem se skrývá konkrétní osud. Všichni ti muži měli před válkou své sny, touhy a plány, mnozí z nich měli děti a ty pak měly své děti...
Čtení v této knize je návratem ke kořenům, neboť téměř každý, kdo z našeho kraje pochází, jméno někoho ze své rodiny na některém z pomníků najde.
Knihu vydala Gentiana Jilemnice, 2017, 1. vydání, formát A 4, 224 stran, kniha je vázaná, celobarevná.Zájemci si mohou novou regionální publikaci zakoupit v průběhu akce za zvýhodněnou cenu. Vstupné na akci je dobrovolné.
Související články
FOTO: V Erbovním sále slavnostně pokřtili knihu o Jilemnici
FOTO: Při večeru donátorů proběhl křest knihy Splněná přísaha
Starají se o válečné hroby v našem kraji. Teď za to byli oceněni
FOTO: Rok 2017 zahájili v semilském muzeu výstavou Malíři Pojizeří
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Setkání turnovského starosty se seniory
Setkání se starostou města Tomášem Hockem proběhne ve čtvrtek 19. března 2026 od 13 hodin v Klubu aktivních seniorů v penzionu v ulici Žižkova. Připravte si dotazy, připomínky k tomu, co vás zajímá, těší i trápí. Určeno pro pravidelné návštěvníky klubu o další zájemce z řad veřejnosti.
Individuálními dotacemi podpoří kraj projekty v oblasti životního prostředí
Liberecký kraj poskytne individuální dotace na pět projektů v celkové výši 1.550.000 korun. Podpora z rozpočtu odboru životního prostředí a zemědělství je určena například pro Geopark Ralsko, Globální geopark UNESCO Český ráj, Nadaci Ivana Dejmala pro ochranu přírody, Správu Krkonošského národního parku nebo organizaci Hnutí DUHA Šelmy. Projekty budou uskutečněny v období od ledna do listopadu roku 2026. „Individuálními dotacemi podpoříme aktivity, které přispívají k ochraně přírody, rozvoji šetrného turismu i environmentálnímu vzdělávání. Důležité je také zapojování veřejnosti a dětí do aktivit, které posilují vztah k přírodě a krajině našeho regionu," uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Jiří Klápště.
Nejnovější články
Hasiči pomohli zpět na nohy koni v Benešově u Semil
Na náměstí v Železném Brodě chystají velikonoční trhy
Ukliďme Česko 2026: Pokračování úspěšného Boje o vodu
Katapult zahraje legendární hity opět v Bozkově
Pěnčínské jarní slavnosti sázejí na zahradnické téma
Nejčtenější články
18.03.: Jeden svět v Semilech oslaví deset let a přivítá řadu osobností
19.03.: Katapult zahraje legendární hity opět v Bozkově
18.03.: Sklo z Nového světa do celého světa představí výstava v Jilemnici
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.