V lomnickém muzeu připravili výstavu historických kočárků

27.04.2017 18:53:52 | Autor: Andrea Zikmundová | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

V lomnickém muzeu připravili výstavu historických kočárků

V průběhu minulých desetiletí většina tematických výstav v městském muzeu v Lomnici nad Popelkou byla určena především pro návštěvníky z řad mužů. Výjimku tvořila úspěšná a hojně navštívená výstava Pomocníci z domácností našich babiček, uspořádaná před dlouhými deseti lety v roce 2007. Po čase tedy pracovníci lomnického muzea připraví výstavu, která má opět ambici zaujmout právě ženy. Konkrétně se bude jednat o výstavu Historických kočárků doplněnou o ukázky dobového odívání a dětských hraček ze sbírky paní Martiny Palkové z nedalekého Libštátu.

Výstava bude pro veřejnost zpřístupněna v neděli 30. dubna od 9 hodin bez slavnostního zahájení, a to z pochopitelného důvodu, jelikož výstavní síň muzea bude zaplněna velkým množstvím exponátů s danou tematikou.

Martina Palková je maminkou tří dětí a jak sama říká, je jinak úplně obyčejná ženská, která má ráda různé hezké a milé věci z dob minulých. A protože každé sbírání jednou nějak začíná, nebylo tomu jinak ani u paní Martiny, i když, jak připouští, sběratelství je především doménou mužů. „Svoje sbírání jsem nejprve započala hračkami. Podařilo se mi sehnat panenku IGRA v původním originálním balení, a ta to všechno vlastně odstartovala. Když jsem měla tuto kouzelnou věc doma, přemýšlela jsem, čím ji doplnit. Nápad přišel záhy, kdy jsem si k tomuto rozkošnému miminku pořídila i starý kočárek. Od roku 2010 do dnešního dne moje kolekce čítá 60 kusů kočárků, jak na miminka, tak na panenky, dále 100 kusů panenek vyrobených mezi lety 1900 - 1989, a mnoho doplňků (dudlíků, lahviček, chrastítek, zavinovaček atd.). Moji sbírku časem obohatilo i několik „reborn" panenek, což jsou panenky ručně vyráběné; vypadají jako živé a každá z nich je originálem," upřesnila Martina Palková.

Díky řadě hodných lidí, jež mají „srdce na dlani", a kteří spoustu exponátů darovali zdarma, se mohla sbírka paní Martiny Palkové rozrůst do dnešní úctyhodné velikosti. „Všem těmto dárcům patří mé velké poděkování, protože nebýt jich, má sbírka by nikdy nebyla taková, jaká je! Nesmírně si těchto lidí vážím, neboť shromážděné exponáty jsou mojí naplněnou radostí," dodala Palková.

Přijďte se i vy potěšit a nechat na sebe dýchnout nostalgii starých zašlých časů. Výstava potrvá až do 25. června 2017.

Obrazem: Závod kočárků v Libštátě 2017

Závod kočárků v Libštátě 2017<br />Autor: Lubomír Fejfar

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Český ráj dětem je nový hravý web Sdružení Český ráj

Sdružení Český ráj na přelomu roku spustilo novou podobu dětského webu www.ceskyrajdetem.cz. Internetovými stránkami provází malé návštěvníky a jejich rodiče postavičky známé z Pověstí Českého ráje, které namalovala akademická malířka Barbora Kyšková. Setkáte se tu tedy například s obrem Drábem, vodníkem Čeperkou, vílou Jizerýnou nebo Černým rytířem z Hrubé Skály. „Nové stránky jsme koncipovali skutečně pro děti. I ty menší, které ještě neumí číst, si na stránkách mohou samy poslechnout pověst, vybarvit omalovánku, zahrát pexeso nebo ne úplně lehkou posunovačku," říká Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Kraj poskytne Severočeskému muzeu dotaci na restaurování sbírek

Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu v Liberci Liberecký kraj. Schválili to na svém zasedání 12. ledna krajští radní. Kromě toho se muzeum dočká také lepšího zabezpečení sbírek v depozitářích, vybavení pro uložení sbírkových předmětů a zařízení a vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště. Výdaje na celý projekt přesahují 47 milionů, krajský příspěvek je deset procent. „Z Evropské unie a státního rozpočtu poputuje devadesát procent, což činí 42,4 miliony korun, podíl Libereckého kraje je deset procent - 4,7 milionu. Pro Severočeské muzeum je to třetí projekt, podpořený Integrovaným regionálním operačním programem," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Výstava semilského muzea se objeví v programu České televize
Inovační centrum za rok 2020 pomohlo 300 firmám a podnikatelům
FOTO: Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš
Sníh, radost i starost na turnovských sportovištích
Každý kilometr pomáhá aneb florbalisté chtějí nasbírat 5 tisíc kilometrů

Nejčtenější články

19.01.: Obrazem: Na jilemnickém náměstí vzniká sněhový Krakonoš
20.01.: FOTO: Sněhový Krakonoš v Jilemnici je těsně před dokončením
21.01.: FOTO: Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT