V Ohrazenicích roste nový vodojem

11.09.2018 11:19:22 | Autor: Pavel Charousek, TvA | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

V Ohrazenicích roste nový vodojem

První zářijový týden se konalo v Ohrazenicích setkání zástupců obcí sdružených ve VHS Turnov, stavebních firem, kraje a poskytovatele dotace.

Cílem náročného a technicky složitého díla je výstavba přivaděče pitné vody včetně rozvodné sítě vodovodů v průmyslovém areálu Vesecko v celkové délce 3,9 kilometru a kompletní rekonstrukce areálu vodojemů v Ohrazenicích. Součástí celkové přeměny areálu, který je důležitou součástí vodovodní sítě Turnova i napojených okolních obcí, je také výstavba nového věžového vodojemu. Ten se určitě stane technickou dominantou Turnovska, a to nejen díky technologické náročnosti výstavby a jeho budoucí užitečnosti, ale samozřejmě i díky své 30metrové výšce. Velkým společenským přínosem se již při jeho přípravě stala skutečnost, že se na rozhodnutí o jeho konečném atraktivním vzhledu podílela také široká veřejnost včetně mnoha dětí formou ankety pořádané při slavnostním otevření Vodovodní stezky v Turnově.

Dokončení díla je plánováno na červen 2019. Jde o aktuálně největší stavbu z veřejných zdrojů na Turnovsku. Největší podíl - 29 milionů Kč - bude hrazen z evropských a národních zdrojů z prostředků Operačního programu Životní prostředí, a to prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR. Jen o málo menší část peněz uhradí z vlastních zdrojů investor. Na akci se také finančně podílejí: Liberecký kraj (8 milionů Kč), město Turnov (10 milionů Kč) a obec Ohrazenice (1 milion Kč).

Setkání zástupců VHS Turnov pod stavbou vodojemu v Ohrazenicích<br />Autor: Pavel Charousek Jako subdodavatelé zde pracují zejména firmy: ZIKUDA Turnov - vodovody, Kovo Perner, Český Dub - koule vodojemu a schodiště a STASELI Mladá Boleslav - betonové konstrukce. Důležitý autorský dozor při vlastní stavbě věžového vodojemu zastává jeho autor, Ing. Petr Chval z firmy PROFES PROJEKT, Turnov.

V současné době je již za svoji polovinou rekonstrukce prvního současného vodojemu o velikosti 2 x 300 m³. Na konci října bude vodojem zprovozněn a budou zahájeny práce na rekonstrukci druhého vodojemu - většího z obou - o velikosti 1.000 m³. Na sousedním třetím novém věžovém vodojemu jsou již prakticky zhotoveny všechny náročné betonářské práce. Zejména instalace šesti atypických betonových sloupů byla technicky a organizačně velmi náročná.

V říjnu bude na staveništi probíhat kompletace koule vodojemu (objem 150 m³), která bude poté vyzdvihnuta na betonovou korunu vodojemu. Následně bude dokončeno schodiště vodojemu a budou zahájeny práce na technologii, zasklení spodní vstupní části i schodiště a na izolaci koule vodojemu včetně speciální krytiny. O termínu ukončení prací v letošním roce rozhodnou klimatické podmínky. Na jaře by na věžovém vodojemu měly probíhat už jen dokončovací práce.

Výstavba vodovodů probíhá rychleji, než jsme očekávali. V současné době jsou stavební čety již v areálu Vesecka, kde budou plynule pokračovat ve výstavbě vodovodního přivaděče a postaví zde i nové rozvodné řady pro všechny firemní objekty. Pokud bude počasí příznivé, tak by měly být všechny vodovody již letos dokončeny. Na jaře příštího roku budou obnoveny všechny výstavbou zasažené povrchy komunikací.

Setkání zástupců VHS Turnov pod stavbou vodojemu v Ohrazenicích<br />Autor: Pavel CharousekDokončené dílo bude významným přínosem pro spolehlivé zásobování kvalitní pitnou vodou. Vodárenským cílem je odstranění manganu z vodního zdroje v Záborčí u Turnova. Tento zdroj bude odstaven a díky výstavbě věžového vodojemu a novým vodovodům bude část města zásobována z významnějších a bezpečnějších hlavních zdrojů - z Dolánek nebo Nudvojovic.

 Stavba odstraní také dnešní významná rizika havárií při zásobování pitnou vodou v celé průmyslové zóně, v níž pracují stovky lidí. Kompletní rekonstrukce dnešních vodojemů přinese vyřešení dalšího velkého problému ve vodárenské síti celého Turnovska.

Název akce: Odstranění manganu z vodovodní sítě Turnovska
Investorem je Vodohospodářské sdružení Turnov, dobrovolný svazek obcí.
Generální zhotovitel: VHS stavby, a. s., Jihlava.
Projektanti: Radek Hnát - VAK PROJEKT, Turnov, PROFES PROJEKT, Turnov, Civil Engineering, Rovensko pod Troskami.
Provozovatel vodovodu a kanalizace: SčVK Teplice, oblastní závod Turnov.
Termíny stavby: 02/2018 - 06/2019. Cena: 68,9 milionu Kč bez DPH.
Spolufinancující subjekty: SFŽP ČR - Operační program Životní prostředí, Liberecký kraj, město Turnov, obec Ohrazenice.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Rekonstrukce Palackého ulice v Turnově přinesla změnu v dopravě
Turnovská Nádražní ulice bude opět průjezdná
Od 6. března zahájili práce v Přemyslově ulici v Turnově
VHS Turnov ceny vodného a stočného v roce 2018 navyšovat nebude
Investice do úpravny v Nudvojovicích zlepší kvalitu vody v Turnově

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka v horní části Nádražní ulice v Turnově

Firma STRABAG a. s. žádá občany horní části Nádražní ulice a Ohrazenic o spolupráci při pokládce asfaltových vrstev vozovky. Od 17. do 18. srpna 2020 v čase od 6 do 20 hodin se bude pracovat na vozovce a nebude umožněn vjezd ani výjezd. Turnovská radnice proto žádá občany o přeparkování vozidel mimo dotčený úsek ulice Nádražní. Jedná se o úsek od Pyrámu směrem k Turnovu.

Hledání vánočního stromu pro Prahu pokračuje

Největší Vánoční trhy v České republice 2020 začnou za čtyři měsíce - hledání vánočního stromu pro Staroměstské náměstí v Praze je proto v plném proudu. Organizátor trhů, společnost Taiko vyhlásilo už podesáté soutěž Hledá se strom, zájemci mohou zasílat svoje tipy na jehličnany, které jsou vhodné pro největší trhy v centru české metropole do 15. září 2020. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu. Podrobnosti a kritéria v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Díky penězům státu a EU se opraví silnice v Jablonném i Sklenařicích
Štěpánův jarmark oživí 128. výročí rozhledny Štěpánka
Soustředění nejmenších florbalistů SCC Semily probíhalo v Osečné
Situace s Covidem je v kraji pod kontrolou, aktuálně 123 nakažených
Z infocentra na kopce

Nejčtenější články

12.08.: FOTO: Memoriál Oldy Nývlta již podvanácté, letos jako maraton družstev
11.08.: Vyjížďka na kolech nedopadla dobře. Seniorka skončila v nemocnici
11.08.: FOTO: Nová Bítouchovská lávka už je na místě, ještě ale není přístupná

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT