V Roztokách u Jilemnice vytvořili novou podložku pro hnízdění čápů

29.12.2020 22:41:53 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Roztoky u Jilemnice

V Roztokách u Jilemnice vytvořili novou podložku pro hnízdění čápů

V létě si v Roztokách u Jilemnice postavili čápi hnízdo nevhodně na sloupu elektrického vedení. Místní ornitologové využili v prosinci úpravu komína v místní firmě, na který umístili proutěnou podložku pro základ nového hnízda pro tyto čápy.

Podrobnosti vysvětluje Luděk Petrilák:

V červenci roku 2020 začali obyvatelé Roztok upozorňovat na nešťastně umístěné hnízdo čápů bílých na sloupu el. vedení. Hnízdo bylo využíváno střídavě až třemi jedinci k nocování, ke hnízdění však nedošlo. Důvodů může být hned několik, že se jedná o mladé jedince nebo o proměnlivé složení lichých jedinců z jiných lokalit apod... Shodou okolností tento rok začala firma JH comercial, s.r.o. ve svém areálu, kde sídlí Nelly s.ro., upravovat komín. Došlo k jeho snížení a zastřešení. Byla to tedy příhodná situace oslovit majitele, zda by se na střechu komína mohla umístit i hnízdní podložka pro čápy a původní nebezpečné hnízdo zlikvidovat a sloup zabezpečit.

Umístěná stříška s hnízdní podložkou<br />Autor: T. Mysliveček Pan Hloušek s umístěním hnízda neměl žádný problém a rád poskytl komín čápům. Následovala jednání se společnostmi Cetin a T-mobile, kvůli umístěným vysílačům. Technici z obou společností, díky zkušenostem z jiných komínů s čápy, hnízdní podložku povolili a domluvili jsme se i na přesunutí pravidelných servisních intervalů na podzimní čas, aby nedocházelo k jejich případnému rušení. Protože čáp bílý patří mezi ohrožené druhy chráněné zákonem, konzultovali jsme i provoz u hnízda s Odborem životního prostředí a zemědělství Libereckého kraje.

Realizace úprav komína se zhostil pan Mysliveček z firmy VisSan - demolice komínů a práce ve výškách. Váha starého hnízda, které každý rok čápi dostavují může narůst až na 1 tunu, a tak jsme konstrukci konzultovali s ing. Kosáčkem z firmy Alkion service, s.r.o.. Firma VisSan následně upravila konstrukci zastřešení s roštem, na který se připevnila hnízdní podložka. Konstrukce je z oceli ošetřené žárovým zinkováním, kterou provedla firma WIEGEL Hradec Králové žárové zinkování s.r.o. a pro čápy udělali zinkování konstrukce s výraznou slevou.

Pan Mysliveček 9. 12. umístil s pomocí jeřábu stříšku s podložkou na komín. Po instalaci jsme ještě udělali drobné úpravy v podobě vystlání hnízda drny trávy díky ornitologům Petrovi Kafkovi a Lukášovi Bálkovi. Roztočtí čápi tak dostávají vánoční dárek v podobě bezpečnější alternativy ke hnízdění. Se společností ČEZ se nyní jedná o shození starého hnízda ze sloupu el. vedení a jeho zabezpečení. Pokud se čápům hnízdo zalíbí a zahnízdí zde, bude i možnost čápy okroužkovat a případně i zjistit více o jejich životě, kam létají na zimu, kolika let se dožívají, nebo zda se vrací na hnízdo ti stejní. Migrace čápů se neustále mění, a tak je stále co zkoumat a poznávat. Někteří čápi létají na zimu do Španělska či Jižní Francie, další do Libanonu, Izraele, Egypta a někteří dál do střední či jižní Afriky. Přejme tedy čápům ať se jim v Roztokách líbí a místní obyvatelé mohou pozorovat, jak se čápům daří.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Nadšenci z Jablonecka a Liberecka vybudovali nová místa pro setkávání

Jedním z nových míst, které při cestách regionem stojí za návštěvu, je Stezka Svobody na okraji Jizerských hor. Obyvatelé i chalupáři z Horního Maxova ji budují společně s Lučanskými a Jindřichovskými. Celkem už dobrovolníci od programu Dokážeme víc, který rozběhla Česká spořitelna ve spolupráci s Nadací VIA, obdrželi granty v celkové hodnotě přesahující 6,75 miliónů korun. Ožila díky nim i čtyři úžasná místa v Libereckém kraji. Místa, která by jinak zůstala nevyužitá či zapomenutá. Více informací

V pondělí 10. května otevřou infocentrum v Turnově

Po téměř 5 měsících se může v pondělí 10. května Regionální turistické informační centrum v Turnově konečně v plném rozsahu otevřít. „Těšíme se až vám představíme naši novou nabídku suvenýrů, neboť bohatý sortiment zboží infocentra byl doplněn o nové magnetky, klíčenky a přívěsky. Dále je přichystána nová kolekce suvenýrů s malovanými obrázky Turnova a Českého ráje, jako jsou například hrnečky, magnetky či záložky. V příštích dnech bude rozšířena i řada regionálních produktů, a to o mýdla a hořické trubičky s motivem Turnova a Valdštejna," sdělila za organizaci Turnovské památky a cestovní ruch Anna Chaloupecká.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

VIDEO: O slunečném víkendu vyrazily na vrchol Krkonoš stovky turistů
V Krkonoších se objevili pytláci, odnesli to už čáp a volavka
VIDEO: Krajští záchranáři děkují tancem a přejí všem volné nadechnutí
Hořela budova ve Ktové, zasahovalo šest jednotek hasičů
Horská služba měla o víkendu dva zásahy s vrtulníkem

Nejčtenější články

08.05.: Na Den vítězství turisté tradičně vystoupali na Žalý
10.05.: Horská služba měla o víkendu dva zásahy s vrtulníkem
10.05.: VIDEO: Krajští záchranáři děkují tancem a přejí všem volné nadechnutí

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT