V Sedmihorkách opět pořádali Den Geoparku Český ráj

29.07.2021 20:40:54 | Autor: Blanka Nedvědická | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Karlovice - Sedmihorky

V Sedmihorkách opět pořádali Den Geoparku Český ráj

V neděli 25. července se v Autocampu Sedmihorky uskutečnil tradiční Den Geoparku UNESCO Český ráj. Bohatý program v malebném prostředí pod pískovcovými věžemi Hruboskalského skalního města a příjemné letní počasí přilákaly více jak tři stovky návštěvníků, především rodiny s dětmi.

Na čtrnácti stanovištích zaměřených zejména na geologické dědictví Geoparku UNESCO Český ráj si účastníci mohli vyrobit kamenný šperk z břidlice, vyzkoušet mletí obilí na kamenném mlýnku, rýžovat české granátky pomocí rýžovacích pánví, seznámit se s drahokamy Českého ráje, sledovat názornou ukázku řezání a broušení drahých kamenů. Dalšími aktivitami bylo navlékání skleněných korálků, malování přírodnin, drátkování kamínků, hraní kamínkového pexesa, sochání z pískovce, výroba pískových mandal. Účastníci měli možnost vyrobit si pitnou vodu filtrací vody z říčky Libuňky přes místní písek a pískovec a dozvědět se také informace o živé přírodě Českého ráje.

S životem v době kamenné seznámil návštěvníky pračlověk, nejvíce zaujala názorná ukázka rozdělávání ohně technikou tření dřev a házení oštěpem. Pro nejmenší bylo určeno loutkové představení.

Den Geoparku UNESCO Český ráj 2021<br />Autor: Archiv Geopark Český ráj S informacemi o Geoparku UNESCO Český ráj a o Českém ráji se účastníci akce mohli také seznámit prostřednictvím informačních letáků, map a Turistických novin, které byly na místě k dispozici, a i prostřednictvím přednášky geologa Mgr. Jana Bubala z turnovského muzea, který večer zájemcům povídal o zajímavých geologických lokalitách Geoparku Český ráj. Výklad byl doplněn promítáním.

Geopark UNESCO Český ráj je jediným geoparkem v České republice, který nese značku Geopark UNESCO především pro svou výjimečnou koncentraci geologických, mineralogických a paleontologických jevů a lokalit. Dává představu o geologické historii Země - mezi nejstaršími a nejmladšími horninami je zde více jak půl miliardy let vývoje.

Krajina vyniká také množstvím historických a kulturních památek a dokládá význam přírodního prostředí na vývoj společnosti.

Po loňském rozšíření o území na Novopacku, Železnobrodsku a Mnichovohradišťsku má Geopark UNESCO Český rozlohu 833 km2.

Geopark UNESCO Český ráj spravuje nezisková organizace Geopark Český ráj o.p.s., posláním společnosti je pečovat o uchování přírodního dědictví, uplatňovat poznatky výzkumu a vědy, vzdělávat veřejnost a vytvářet podmínky pro šetrnou turistiku a udržitelný rozvoj ve spolupráci s místními komunitami a organizacemi.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Geopark Český ráj rozvíjí spolupráci s geoparky a pořádá semináře
Natáčí videospot pro Globální geopark UNESCO Český ráj
Dochází k rozšíření území Geoparku UNESCO Český ráj
Sklářská firma Rautis z Poniklé uspěla v zápisu do seznamu UNESCO
Vznikla Asociace geoparků ČR, členem je i geopark Český ráj
Skály v Českém ráji: Želva, Foukané díry i České Dolomity
Den Geoparku Český ráj 2020 se konal v Sedmihorkách
V Českém ráji se konal mezinárodní seminář geoparků a průvodců

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj vypsal konkurz na ředitele Vlastivědného muzea v České Lípě

Šestileté funkční období letos završuje ředitel Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Liberecký kraj proto vyhlásil výběrové řízení na obsazení této pozice, kam se může stávající ředitel rovněž znovu přihlásit. Ředitel českolipského muzea, Zdeněk Vitáček končí ve své funkci k 30. listopadu letošního roku. Do výběrového řízení na obsazení pozice ředitele Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě se mohou zájemci hlásit od 16. září 2021 do 18. října 2021. Veškeré bližší informace naleznou na úřední desce Krajského úřadu Libereckého kraje.

Při akci Běhá celé Rádlo vybrali 23 tisíc pro dvě organizace

 

Při akci Běhá celé Rádlo vybrali 23 tisíc pro dvě organizace Za pěkného slunného počasí se v sobotu 4. září konal v obci Rádlo již 9. ročních charitativní akce Běhá celé Rádlo. Celkem bylo vybráno 23 000 korun, částka byla rozdělena mezi dvě organizace - Hospic svaté Zdislavy v Liberci a Klub CF podporující nemocné cystickou fibrózou. Podrobnosti a fotogalerie


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hořela garáž ve Stružinci, hasiči zachránili auto i přilehlý dům
Na Malé Skále došlo k vážné nehodě dvou aut
V Semilech zahájí výstavu Století českého volejbalu v Libereckém kraji
NPL pokračovala druhým kolem, startuje i TNHL
Firmou roku 2021 je výrobce optických skel EcoGlass z Jablonce

Nejčtenější články

22.09.: Útočníci přepadli školu v Turnově. Při cvičení se jim postavili učitelé
22.09.: FOTO: Bělá v derby I.A třídy těsně zdolala Semily
21.09.: Výhru v krajském přeboru si připsaly Turnov, Rovensko i Lomnice

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT