V Semilech bude vystavena vzácná gotická Madona nazvaná Sytovská

03.12.2019 11:31:55 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

V Semilech bude vystavena vzácná gotická Madona nazvaná Sytovská

Semilské muzeum získalo na konci letošního roku mimořádnou zápůjčku, takzvanou Sytovskou madonu. Plastiku zapůjčilo Litoměřické biskupství na dobu pěti let a vzácné dílo bude v semilském muzeu umístěno v bezpečnostní vitríně a odhaleno poprvé 5. prosince na vernisáži výstavy Vánoce v muzeu.

Málo známá, ale velmi vzácná gotická plastika (pojmenovaná podle svého původního umístění v obci Dolní Sytová u Semil) pochází z přelomu 14. a 15. století a je vyrobena z jednoho kusu lipového dřeva. Její stáří potvrdila i odborná expertíza v Itálii včetně průzkumu radiokarbonovou metodou.

Osud plastiky a její umístění v regionu jsou zastřeny velkým tajemstvím a jsou známy pouze z ústního podání. Její existence je písemně potvrzena až ve 20. století. Proto bude předmětem následného umělecko-historického bádání a muzeum chystá k tomuto tématu i odborné sympozium.

„Je to mimořádně významný artefakt, který má velkou umělecko-historickou hodnotu a jsme rádi, že se ji díky několika osobám z regionu podařilo uchránit do současnosti a nestala se předmětem krádeže. To byl osud například Tismické madony ve Středních Čechách, která je velmi blízká naší Sytovské madoně a jejíž originál je po krádeži v kostele bůhvíkde," řekl ředitel Muzea a Pojizerské galerie v Semilech Miroslav Šnaiberk a dodal: „Sytovské madoně a její prezentaci chceme věnovat mimořádnou pozornost a věříme, že se stane centrem zájmu a cílem mnohých návštěvníků nejen z České republiky. Komentář textu o ní by měl namluvit herec Pavel Soukup a chystá se i nový textový průvodce muzeem v angličtině, němčině a polštině, kde bude o Madoně speciální zmínka."

FOTO: Sytovská madona je lákadlem semilské výstavy Vánoce v muzeu

Vernisáž výstavy Vánoce v semilském muzeu se Sytovskou madonou<br />Autor: Petr Ježek 

Program semilského muzea v prosinci

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Českolipské muzeum se na více než rok uzavře pro veřejnost

Hlavní budova Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě se od 1. ledna příštího roku uzavře. Až do 28. února roku 2021 zde totiž bude probíhat stavební projekt vedoucí ke snížení energetické náročnosti celého sídla. Uzavřené budou všechny stálé přírodovědné a historické expozice a výstavní prostory muzea i galerie. Projekt zateplování vyjde kraj na přibližně 14,6 milionu korun včetně DPH.

Tanvaldští hasiči budou jezdit k zásahům novou cisternou

Tanvaldští hasiči budou jezdit k zásahům novou cisternou Tanvaldští hasiči se těší novému přírůstku do své „stáje". Nově budou k mimořádným událostem jezdit novou Scanií P440 B4×4 řady XT o rozvoru 4 550 mm, kterou vyrobila firma KOBIT, spol. s.r.o. Zbrusu nová CAS 20/3500/210 - S2T je provedena v červené barvě v odstínu RAL 3024. Motor je řadový šestiválcový o výkonu 324 kW. Agregát spolupracuje s automatizovanou převodovkou Opticruise s hydrodynamickým retardérem. Přední náprava je odpružena listovými pery, zadní vzduchovými měchy s možností úpravy výšky CAS. Článek s fotogalerií na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký kraj ocenil talentované žáky
Turnovské kadetky porazily v lize dvakrát Červený Kostelec
Začalo Vánoční turné Janka Ledeckého. Zavítá i do Jilemnice
Prosincová nabídka Kina Jitřenka v Semilech
Liberecký kraj navýší majetkovou účast v Krajské nemocnici Liberec

Nejčtenější články

08.12.: FOTO: Mikulášský parní vlak dojel z Jilemnice do Rokytnice i Martinic
09.12.: Z Liberce do Lomnice a z Tanvaldu do Brodu bude jezdit nový dopravce
08.12.: FOTO: První ročník Mikulášského běhu v Semilech se povedl

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT