V Semilech bude vystavena vzácná gotická Madona nazvaná Sytovská

03.12.2019 11:31:55 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

V Semilech bude vystavena vzácná gotická Madona nazvaná Sytovská

Semilské muzeum získalo na konci letošního roku mimořádnou zápůjčku, takzvanou Sytovskou madonu. Plastiku zapůjčilo Litoměřické biskupství na dobu pěti let a vzácné dílo bude v semilském muzeu umístěno v bezpečnostní vitríně a odhaleno poprvé 5. prosince na vernisáži výstavy Vánoce v muzeu.

Málo známá, ale velmi vzácná gotická plastika (pojmenovaná podle svého původního umístění v obci Dolní Sytová u Semil) pochází z přelomu 14. a 15. století a je vyrobena z jednoho kusu lipového dřeva. Její stáří potvrdila i odborná expertíza v Itálii včetně průzkumu radiokarbonovou metodou.

Osud plastiky a její umístění v regionu jsou zastřeny velkým tajemstvím a jsou známy pouze z ústního podání. Její existence je písemně potvrzena až ve 20. století. Proto bude předmětem následného umělecko-historického bádání a muzeum chystá k tomuto tématu i odborné sympozium.

„Je to mimořádně významný artefakt, který má velkou umělecko-historickou hodnotu a jsme rádi, že se ji díky několika osobám z regionu podařilo uchránit do současnosti a nestala se předmětem krádeže. To byl osud například Tismické madony ve Středních Čechách, která je velmi blízká naší Sytovské madoně a jejíž originál je po krádeži v kostele bůhvíkde," řekl ředitel Muzea a Pojizerské galerie v Semilech Miroslav Šnaiberk a dodal: „Sytovské madoně a její prezentaci chceme věnovat mimořádnou pozornost a věříme, že se stane centrem zájmu a cílem mnohých návštěvníků nejen z České republiky. Komentář textu o ní by měl namluvit herec Pavel Soukup a chystá se i nový textový průvodce muzeem v angličtině, němčině a polštině, kde bude o Madoně speciální zmínka."

FOTO: Sytovská madona je lákadlem semilské výstavy Vánoce v muzeu

Vernisáž výstavy Vánoce v semilském muzeu se Sytovskou madonou<br />Autor: Petr Ježek 

Program semilského muzea v prosinci

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Z radniční věže v Jablonci se letos turisté rozhlédnou až 13. července

Začátek turistické sezony na radniční věži v Jablonci nejprve zbrzdil koronavirus, poté uznaná reklamace. Oblíbená vyhlídka se tak pro veřejnost poprvé letos otevře až nyní. „První návštěvníky na věži přivítáme v pondělí 13. července, což je oproti původním plánům výrazně později. Vyhlídku jsme chtěli zpřístupnit už v dubnu o Velikonočních slavnostech," upozornil Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které výstupy zajišťuje. Letošní rok však zamíchal kartami nejen v cestovním ruchu. Více informací na Našem Jablonecku

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krakonošovy letní podvečery pošestnácté ovládnou jilemnické náměstí
Do Tatobit opět míří osobnosti na Hvězdná setkání
Dny lidové architektury opět představí tradiční řemeslnou výrobu
Bratři Ebenové poprvé zahrají na Sedmihorském létě
Lidí s koronavirem v Libereckém kraji je aktuálně 96

Nejčtenější články

11.07.: Lidí s koronavirem v Libereckém kraji je aktuálně 96
10.07.: Parní vlaky o prázdninách opět vyjíždí na koleje v Českém ráji
11.07.: Fotbalisté Bělé vyzvou starou gardu pražské Bohemky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT