V Semilech po letech obnoví polní cestu. Doplní ji Skautská alej

22.08.2020 08:03:40 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

V Semilech po letech obnoví polní cestu. Doplní ji Skautská alej

Malebná alej tvořená téměř 70 ovocnými stromy vyroste již během letošního podzimu podél polní cesty spojující vrch Strážník a obec Benešov u Semil. V minulosti hojně využívanou cestu pro pěší mezi poli a loukami v délce půl kilometru obnoví díky dotaci poskytnuté z rozpočtu Libereckého kraje město Semily. Na výsadbě aleje se budou významnou měrou podílet semilští skauti.

Hlavním cílem projektu obnovy cesty je podle slov Jany Dvořákové z odboru rozvoje a správy majetku MěÚ Semily především zvyšování retenční kapacity půdy a ochrana přilehlých ploch luk a polí před erozí. Dalším přínosem je hledisko historické, tedy navrácení ovocných alejí do prostoru luk a polí jako významného krajinotvorného prvku, v minulosti velmi častého, v současné době poměrně opomíjeného.

„Zvyšování retenční kapacity bude v tomto případě řešeno výsadbou aleje podél obnovené polní cesty mezi loukami a poli. Tato cesta zároveň poslouží jako záchytný pás vody v krajině, bude se jednat o cestu štěrkovou, hutněnou, tedy pro srážkovou vodu propustnou cestu, osetou travním osivem tak, aby byla zajištěna její propustnost a nedocházelo k odtoku srážkové vody po jejím povrchu," řekla Jana Dvořáková.

Alej je navržena jako ovocná, z druhů krajově vhodných a odolných byly zvoleny třešně a jabloně, a to především s přihlédnutím k velikosti korun a zároveň k poměrně velké dlouhověkosti, která zajistí kontinuitu aleje po mnoho let. Kultivary jsou zvoleny tak, aby stromy plodily postupně po celou dobu plodnosti daného druhu. Na její výsadbě se budou podílet semilští skauti.

„V letošním roce uplyne 100 let o založení skautingu v Semilech a 30 let od jeho znovuzrození," připomněl Jan Farský, vedoucí skautského střediska Varta v Semilech. „Toto dvojité výročí jsme chtěli oslavit letos v květnu vydáním knihy o naší historii, výstavou v muzeu a velkou akcí na Ostrově. Koronavirus ale rozhodl za nás a museli jsme oslavy odsunout na příští rok. Přesto bychom rádi letošní výročí nějak připomněli. A to co možná trvale. A v souvislosti s tím nám přišlo jako skvělá příležitost zapojit se do výsadby aleje kolem nově zbudované cesty. Obstaráme každému stromku patrona, který se přispěje na výsadbu a pomůže tak ke vzniku Skautské aleje, která společně s cestou bude dělat radost lidem další desítky let. K projektovaným stromům plánujeme ještě doplnit 2 lavičky, které by umožnily znaveným posedět a vychutnat si krásný výhled."

Celkové předpokládané náklady na realizaci akce včetně roční údržby jsou ve výši 1 milion a 84 tisíc korun, výše dotace z rozpočtu Libereckého kraje dosáhne 70% - 759 tisíc korun. Realizace proběhne v podzimních měsících tohoto roku. Akce byla podpořena dotací Libereckého kraje z Programu 8.6 Podpora retence vody v krajině.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Semilské stavby ožívají na grafikách Štěpána Flekny
FOTO: Nová Bítouchovská lávka už je na místě, ještě ale není přístupná
Dva kluci zachránili v Semilech sebevraha před vykrvácením
FOTO: Bílá místa konce války odkrývají v semilském muzeu
Léto v Semilech 2020

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zmírnění opatření proti koronaviru od 23. listopadu

Mezi nejdůležitější přijaté změny od 23. listopadu patří zkrácení úplného zákazu volného pohybu osob ze současných 21 hodin na dobu od 23 hodin do 4.59 druhého dne. Mezi výjimky ze zákazu nově přibude cesta zpátky do místa bydliště. Nově bude možné konat svatby, pohřby, bohoslužby či uzavření registrovaného partnerství v počtu do 20 osob. Zvýší se i limit pro shromažďování nepříbuzných osob, a to ze dvou na šest. Nově budou umožněna i náboženská shromáždění, ale opět jen do 20 osob a za dodržení nařízených hygienických opatření. V oblasti maloobchodu a služeb je umožněn také venkovní prodej vánočních stromků, kaprů a vánočních ozdob. Obchody budou moci mít otevřeno také až do 23 hodin a nově budou moci na žádost myslivců, kvůli prevenci výskytu afrického moru prasat, mít otevřeno i prodejny zbraní a střeliva.

Zdravotní potvrzení od lékaře musí uchazeč o studium doložit i nyní

Žáci devátých tříd, kteří se rozhodli pokračovat ve studiu na střední škole, kde je požadována talentová zkouška, mají termín odevzdání přihlášek do 30. listopadu 2020. Jedná se o všechny umělecké školy a sportovní gymnázia. Podmínkou přijetí ke vzdělání na tyto školy zpravidla bývá také potvrzení dětského lékaře, že je uchazeč ke studiu na vybrané škole zdravotně způsobilý. Tento postup je třeba dodržet i v době, kdy je vyhlášen nouzový stav. Ačkoliv je teprve listopad, děti v posledním ročníku základních škol a jejich rodiče již nyní stojí před nelehkou volbou, jakému studijnímu oboru se bude žák nadále věnovat. Pokud se rozhodli pro střední uměleckou školu nebo sportovní gymnázium, je třeba si pospíšit a přihlášku podat již do 30. listopadu 2020.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Strážní a informační službu v Krkonoších podpořila Nadace ČEZ
Na zdraví řemeslu: Křišťálové údolí představí série krátkých videí
Turnovská radnice změnila webové stránky
Od 23. listopadu je turnovská knihovna otevřená přes výdejní okénko
Hoří Jilemnická bouda na Horních Mísečkách

Nejčtenější články

24.11.: Hoří Jilemnická bouda na Horních Mísečkách
22.11.: Klára Kůželová: Je potřeba pečovat o duši, to nás waldorf učil
21.11.: Řídil nákladní auto v Turnově opilý a narazil do kruhového objezdu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT