V Semilech ukázali návrhy Tigridova náměstí i autobusového nádraží

20.04.2017 21:37:41 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

V Semilech ukázali návrhy Tigridova náměstí i autobusového nádraží

V Kině Jitřenka se ve čtvrtek 13. dubna konalo veřejné představení návrhu semilského náměstí Pavla Tigrida a návrhů umístění autobusového nádraží v Semilech. Veřejnou prezentaci doprovázelo promítání návrhů studentů architektury ČVUT Praha. Součástí setkání byla i moderovaná diskuse o návrzích i vhodném řešení tohoto důležitého městského prostoru.

V loňském roce vzešel od Spolku rodáků a přátel města Semily návrh na pojmenování prostoru Nádražní ulice mezi křižovatkami s Luční a Bořkovskou ulicí po významném českém politikovi na Náměstí Pavla Tigrida. 

Návrhy nového semilského náměstí Pavla Tigrida a umístění autobusového nádraží<br />Autor: Petr Ježek Hned v úvodu setkání v kině Jitřenka bývalý ředitel semilského gymnázia Miloš Plachta zopakoval životní cestu novináře, spisovatele a politika Pavla Tigrida, rozeného Schönfelda, která byla v jeho mladém i dospělém věku spjatá s městem Semily. Zmínil jeho příbuzenský vztah s Antalem Staškem a Ivanem Olbrachtem i dalšími významnými semilskými občany, připomněl i jeho čtyři návštěvy Semil po roce 1989.

„Pavel Tigrid je takové jméno, které přesahuje svým významem velikost Semil a jsem ráda za ten návrh po něm pojmenovat náměstí," doplnila v průběhu diskuze starostka Semil Lena Mlejnková.

Návrhy studentů ČVUT Praha nového semilského náměstí zatím nebyly až tak konkrétní a jen rozvíjely současný prostor. Na přetřes mezi přítomnými došlo spíše na to, zda vůbec po významném semilském rodákovi pojmenovat právě tento prostor. Komunistickým zastupitelům se například nelíbí osobnost Pavla Tigrida, který byl paradoxně v mládí komunistou, ale v průběhu let z tohoto názoru „vyrostl." Někteří by chtěli pojmenovat náměstí jako Podmoklické, což defakto je, protože se nachází v Podmoklicích, kdysi samostatném městě.

Konkrétnější byly návrhy umístění autobusového nádraží

Jako zajímavější se nakonec jevily, a také vzbudily více diskuzí, návrhy umístění autobusového nádraží v Semilech. Ty přednesl docent Radek Kolařík ze společnosti RKAW s.r.o. Předložených možností je hned pět. Jako první umístění bylo zmíněno místo k tomu dosud plánované za areálem bývalé společnosti Tofa, kde by ovšem bylo problémem vybudováním průjezdu pro vyjíždění autobusů pod železničním nádražím. Dále ponechání na současném místě s mírnou úpravou, protože místem má v budoucnu procházet městský průtah. Jako třetí možnost bylo zmíněno umístění na novém náměstí Pavla Tigrida, což by podle slov semilského architekta Martina Hilperta mělo přinést do tohoto prostoru oživení a důvod setkávání. Zní to ale paradoxně jako možné trvalé řešení, když v minulosti byly zastávky autobusů umístěny na náměstí F. L. Riegra a občané si stěžovali, že to kvůli tomu není „pravé" náměstí.

Návrhy nového semilského náměstí Pavla Tigrida a umístění autobusového nádraží<br />Autor: Petr Ježek Jako čtvrtá možnost bylo zmíněno umístění autobusového nádraží na přední straně (blíže ke Košťálovu) železničního nádraží, které není tak využívané jako v minulosti. Navíc starostka Semil Lena Mlejnková zmínila, že nedávno došlo k jednání s českými drahami a právě tento prostor se má v budoucnu upravovat. Dráhy by také stály o tuto možnost využití a vytvoření s autobusovými linkami společného terminálu. Poslední možností bylo umístění autobusového nádraží z druhé strany železničního (blíže Železnému Brodu). Při této možnosti by odpadlo nutné přemístění šibovačních kolejí, ale občané by zase měli na autobusové zastávky dál od centra města.

„Variantu na železničním nádraží podpořil i krajský dopravce Korid LK. Šlo by koupit lístek na jednom místě a navázalo by autobusové nádraží na přestavbu železničního nádraží i jeho budov," upřesnila Lena Mlejnková.

Přítomní se od semilské starostky dozvěděli i to, že jako první se dostanou na řadu už letos humanizace ulic Bořkovské a Nádražní, které s prostorem souvisí a že ještě letos by mělo dojít k vybudování kruhového objezdu právě na křižovatce těchto ulic.

Varianty umístění autobusového nádraží v Semilech:

  • za areálem Tofy
  • na stávajícím místě upravené
  • nové Tigridovo náměstí
  • dopravní terminál sever
  • dopravní terminál jih

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Návrhy semilského Náměstí Pavla Tigrida ukáží studenti architektury
Nové semilské náměstí ponese jméno politika a novináře Pavla Tigrida
FOTO: Odhalením pamětní desky zahájili výstavu Židé a Semily
Čestná občanství města Semily pro Pavla Tigrida a Josefa Vaňka

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 17 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj i letos vzdá hold Tibetu, vlajku bude vyvěšovat nejméně do roku 2024

I letos, stejně jako v předchozích letech, zavlaje na terase třetího patra budovy Krajského úřadu Libereckého kraje tibetská vlajka. Připomíná březnové výročí povstání tibetského lidu proti represím a čínské politice. Liberecký kraj se pověšením vlajky každoročně připojuje do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. „Letos si připomeneme již 62. výročí povstání tibetského lidu proti represivní čínské politice. Podpora národů, které bojují za svoji svobodu, je pro nás důležitá. My sami jsme prožili desítky let v nesvobodě. Ke kampani Vlajka pro Tibet se připojujeme každoročně a pokračovat budeme i v současném volebním období," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Český ráj dětem je nový hravý web Sdružení Český ráj

Sdružení Český ráj na přelomu roku spustilo novou podobu dětského webu www.ceskyrajdetem.cz. Internetovými stránkami provází malé návštěvníky a jejich rodiče postavičky známé z Pověstí Českého ráje, které namalovala akademická malířka Barbora Kyšková. Setkáte se tu tedy například s obrem Drábem, vodníkem Čeperkou, vílou Jizerýnou nebo Černým rytířem z Hrubé Skály. „Nové stránky jsme koncipovali skutečně pro děti. I ty menší, které ještě neumí číst, si na stránkách mohou samy poslechnout pověst, vybarvit omalovánku, zahrát pexeso nebo ne úplně lehkou posunovačku," říká Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Železniční most u Sychrova je českou i světovou raritou
Od 1. února vyjedou na Jablonecku nové autobusy Umbrella
Antigenní testování v turnovské nemocnici potrvá až do konce února
Hasiči se v Libereckém kraji zapojili do trasování
Turnov nabízí pomoc seniorům nad 80 let s registrací k očkování

Nejčtenější články

24.01.: Řidička sjela v Benešově s autem do náhonu, na místě nehody zemřela
26.01.: Podvodník řádil: Seniorku v Lomnici okradl o 87 tisíc, na další to zkoušel
24.01.: V obci Bohumileč u Turnova narazilo auto do sloupu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT