V Semilech začnou místo herbicidů plevel likvidovat horkou párou

04.07.2020 13:13:05 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

V Semilech začnou místo herbicidů plevel likvidovat horkou párou

Plevel mezi dlažbou na chodníku či na náměstí je problém, s nímž se v letním období potýká většina měst. Doposud patřilo využití herbicidů mezi běžné postupy, jak prorůstání plevele zamezit, nicméně dnes už se ale ví, že i při nejšetrnější aplikaci se při dešti použité dostává tato chemikálie do půdy a spodních vod. Semily se nyní po vzoru dalších měst přiklonily k mnohem šetrnějšímu způsobu - vyzkouší ekologickou likvidaci plevele prostřednictvím horké vody a páry.

„Herbicidy, které se doposud ve městech používají, a jsou jedním z nejúčinnějších prostředků na hubení plevelů, bývají často označovány za potenciální karcinogen. To je jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli řešit tuhle problematiku jinou cestou," vysvětlila starostka města Semily Lena Mlejnková.

Vysokotlaký stroj na likvidaci plevele funguje na principu páry a nevyužívá žádné chemikálie. Jedná se o jedinečnou technologii na likvidaci plevelných rostlin, přičemž rychlost účinku je srovnatelná s chemickými přípravky. „Pomocí speciálního nástavce jsou jednotlivé rostliny smáčeny horkou vodou nebo párou, jejíž teplota při výstupu z trysky dosahuje 98 °C. Působením horké vody dochází k narušení rostlinných pletiv, sražení rostlinných bílkovin a nevratnému poškození části, nebo dokonce celého kořenového systému. Zbytky zasažených rostlin následně stačí po chvíli uklidit standardními mechanickými postupy," popsal Martin Boreš z odboru rozvoje a správy majetku města Semily.

Ekologickou likvidaci plevele na komunikacích, převážně chodnících, provede v tomto roce firma MC Invest Czech s.r.o. - speciálním strojem 2 x za rok ošetří na základě smlouvy s městem Semily přes 5.500 bm chodníků a okrajů silnic. Náklady na ošetření chodníků v plánovaném rozsahu cca 3000 m2 by neměly překročit 100 000 korun včetně DPH. Speciální vysokotlaký parní stroj určený k hubení plevele vyjede do ulic poprvé v červenci tohoto roku a následně v měsíci září.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Turnovská radnice zkouší boj s plevelem jinou cestou

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Cvičení dobrovolných hasičů proběhlo v Josefově Dole

Obrazem: Cvičení dobrovolných hasičů proběhlo v Josefově Dole Cvičení dobrovolných hasičů zaměřené na hledání osob v sutinách probíhalo v pátek 7. srpna v Josefově Dole. Účastnili se hasiči SDH Smržovka, SDH Josefův Důl, SDH Lučany nad Nisou a psovodi z Hejnic. Podrobnosti a fotogalerie na Našem Jablonecku

Plavecký bazén v Jablonci je opět v provozu

Od úterý 4. srpna je jablonecký plavecký bazén opět otevřený pro veřejnost, od pátku i sluneční louka. V důsledku pozitivních testů na koronavir u dvou zaměstnanců plaveckého bazénu musel být v minulých dnech uzavřen. Běžný provoz byl obnoven 4. srpna. Více informací na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Oblastní spolek ČČK Semily hodnotil rok 2019
Přes Jizeru z Přepeř do Modřišic neprojedete!
Prořezávky kleče ve východních Krkonoších ochrání zdejší tundru
Petra Janů poprvé zazpívá na Sedmihorském létě
Obrazem: Závod Wild Grizzly pořádali v Hodkovicích

Nejčtenější články

08.08.: Kriminalisté obvinili muže z vraždy dvou žen v Rovensku a Turnově
08.08.: V Nové Vsi nad Popelkou oslavili 80 let fotbalu zápasem se Spartou
07.08.: Shrnutí situace s Covidem za červenec v Libereckém kraji

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT