V srpnu památky opět lákají, prázdniny poté uzavře Hradozámecká noc

31.07.2014 21:40:05 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov,Český ráj,Liberecký kraj

V srpnu památky opět lákají, prázdniny poté uzavře Hradozámecká noc

Do druhé poloviny prázdnin vstupují hrady a zámky ve správě Národního památkové ústavu nejenom kulturními akcemi, ale i zkrácenými prohlídkami v doprovodu princezny, významným jubileem hradu Bezděz, oživením prohlídkové trasy na Lemberku a návštěvnicky velmi oceňovanou Hradozámeckou nocí.

Zkrácené dětské prohlídky s princeznou, vévodou, nebo dalšími historickými postavami nabízí zámek Sychrov (denně), od úterý do neděle potom zámek Zákupy, Náchod, Litomyšl, Slatiňany a hrad Grabštejn. Celodenní akce pro rodiny s dětmi najdete také v Souboru lidových staveb Vysočina.

Na zámku Lemberk je až do konce sezóny k vidění původní březový kříž, na který se připevňovaly lístky se jmény padlých k uctění jejich památky. Kříž je k vidění v zámecké kapli a je zde umístěn k 100. výročí začátku 1. sv. války.

Zámek Sychrov nabízí kromě dětských princeznovských prohlídek také Medvědí galerii v zámeckém sklepení (více informací ze zahájení), výstavu o vynálezech Technopolis, hru Cesta za pokladem medvědího klanu pro celou rodinu do zámeckého parku a také výstavu pokojíčků pro panenky, z nichž na některé si možná vzpomenete z dob svého dětství. Zámek Zákupy má v nabídce kromě princeznovské prohlídky dětskou trasu s panenkami, strašidýlka v zámeckém sklepení a výstavu Okem ptáka, jež představuje fotografie pořízené z letu balónem. Pro návštěvnický zájem byla prodloužena výstava Zapomenuté zámky, která připomíná objekty v Libereckém kraji, které již veřejnosti nejsou přístupné, nebo dokonce již neexistují.

Hrad Bezděz si připomíná 750 let od založení Na sobotu 9. 8. je naplánována velká kulturní akce na hradu Bezděz, který si připomíná 750 let od podepsání zakládací listiny Přemyslem Otakarem II. Při této příležitosti bude v zámecké kapli vystavena letos znovuobjevená dřevořezba Kladení Krista do hrobu, která byla původně umístěna v jedné z kapliček, ale později zmizela a dlouhá léta byla považována za ztracenou. Objevena byla letos 20. března kastelánem hradu panem Juričkou, prošla restaurátorskými zásahy a veřejnosti bude prvně představena právě v sobotu 9. srpna.

Kromě unikátní dřevořezby čekají návštěvníky koncerty, divadelní vystoupení, trubači, dětský koutek, bojové tance, setkání s Přemyslem Otakarem II. a také beseda se známým spisovatelem PhDr. Vlastimilem Vondruškou a následná autogramiáda. Slavnostní ráz celé akce dokreslí také výzdoba hradu - nově ušité praporce budou vidět zdaleka. V neděli bude potom možnost kroužit nad Bezdězem vrtulníkem, pořídit fotografické záběry hradu a ty dát do soutěže o vstupenky na kulturní akce konané na Bezdězu příští rok.

Správa hradu Trosky pokračuje s prázdninovým trendem - zpřístupněním denně, včetně pondělků, navíc ve vypsaných termínech je na Troskách prodloužena návštěvní doba až do půlnoci. Kompletní prázdninový program na Troskách

Stěžejní prázdninovou akcí na objektech je potom Hradozámecká noc, která letos vychází na 30. srpna. V tento večer a noc se otevřou brány na hradě Grabštejn, Frýdlantu, Kunětické hoře, zámku Hrubý Rohozec, Litomyšli, Slatiňanech a Opočně. V nabídce najdete kostýmované veselé prohlídky, pečení koláčů, prohlídky s nádechem tajemna, šermíře... v pestré nabídce si vybere pravdu každý!

Přehled jednotlivých akcí na hradech a zámcích v Libereckém kraji:

2. 8. a 3. 8. SH Bezděz - Rytířské turnaje - vystoupí SHŠ Allgor, občerstvení zajištěno

2. 8. a 3. 8. SZ Hrubý Rohozec - Od Mikuláše k Mikuláši - prohlídky zámku oživené scénkami ze života majitelů zámku, tedy od Mikuláše Des Fours jako prvního majitele Hrubého Rohozce z tohoto rodu po Mikuláše Vladimíra Des Fours Walderode jako předposledního majitele.

2. - 3. 8. SZ Hrubý Rohozec - Varhanní víkend - prohlídky I. okruhu budou o tomto víkendu v čase od 9:00 do 14:00 hodin zpestřeny ukázkou hry na historické varhany v zámecké kapli Nejsvětější Trojice.

2. 8. - 3. 8. SH Grabštejn - Řemeslný jarmark - kostýmované prohlídky se scénkami, stánky s řemeslnými výrobky, možnost vyzkoušet si tradiční řemesla.

2. 8. večerní a noční program na SH Trosky: Návrat do středověku - divadlo, šerm, fireshow a také překvapení pro návštěvníky. Občerstvení zajištěno. Program bude od 20.00 do 21.30 hod., objekt zpřístupněn 18.00 - 23.30 hod. Vstupné: plné 120 Kč, snížené 60 Kč.

Oslavte léto na Troskách, třeba při západu slunce6. 8. (středa)- Prodloužená návštěvní doba na SH Trosky: Západ slunce a stmívání na Troskách - doporučujeme vzít si s sebou dalekohledy, fotoaparáty. Objekt zpřístupněn do 23.30 hodin. Vstupné: plné 70 Kč, snížené 40 Kč. Kompletní prázdninový program na Troskách

7. 8. SZ Frýdlant - Audience Albrechta z Valdštejna - Albrecht z Valdštejna přijede na svůj frýdlantský zámek a bude zde udílet audience. Při některých audiencích se budou opět péci i koláčky v zámecké kuchyni. Akce začíná v 9:00.

9. 8. SH Bezděz - Oslava 750let od podepsání zakládací listiny hradu - program od 9 hodin, vystavení vzácné, nově nalezené dřevořezby v zámecké kapli, koncerty, šermíři, divadlo, talkshow a autogramidída se spisovatelem PhDr. V. Vondruškou, ukázka bojového tance, dětský koutek, ohňostroj... a také nazdobení hradu prapory. V neděli 10. 8. možnost vyhlídkových letů nad hradem vrtulníkem se soutěží o nejhezčí fotku z ptačí perspektivy! Další informace

9. 8. SZ Zákupy - Výstava klubu chovatelů hrubosrstých a maďarských ohařů - Tradiční výstava hrubosrstých a maďarských ohařů v zámeckém parku; 9,00-15,00 hod., vstupné: plné 50 Kč, snížené 30 Kč.

9. 8. SZ Sychrov - od 17.00 hodin v zámecké oranžérii: Čaj o páté - Claude Bolling: Suita pro flétnu, klavír, basu a bicí. Okouzlující a chytrá směs barokní elegance s moderním swingem. Účinkují: flétna: Jiří Votrubec, klavír Bohuslav Lédl, bicí Robert Tomáš, kontrabas Ivan Hájek Jednotné vstupné: 150,- Kč. Vzhledem ke kapacitě oranžérie doporučujeme rezervaci na telefonním čísle 482 416 011.

9. - 10. 8. SZ Hrubý Rohozec - Varhanní víkend - prohlídky I. okruhu budou o tomto víkendu v čase od 9:00 do 14:00 hodin zpestřeny ukázkou hry na historické varhany v zámecké kapli Nejsvětější Trojice.

12. 8. - 17. 8. SZ Lemberk - Prázdniny na věži - Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena po celý den od 9.00 do 16.30 hodin. Vstupné: jednotné 20 Kč, rodinné 70 Kč.

Jedním z hudebních vrcholů léta budou Blackmore´s Night na Sychrově

15. 8. SZ Sychrov - Blackmore´s Night - open-air koncert v zámeckém parku. Po pěti letech se do zámeckého parku na Sychrově vrací Blackmore´s Night, unikátní hudební projekt kombinující středověkou, renesanční a evropskou lidovou hudbu s bohatými melodiemi. Skupina hudebníků je vedena manželským párem Ritchie Blackmorem a Candice Night. Blackmore´s Night je unikátní renesanční - folk - rock projekt, jež získal mnohá ocenění. Koncert proběhne v zámeckém parku na Sychrově dne 15. srpna od 20 hodin. Vstupenky k dostání v síti Ticketpro, Ticketportal a Ticket-art a obvyklých předprodejích. Podrobná pozvánka

16. 8. večerní a noční program na SH Trosky: Návrat do středověku - divadlo, šerm, fireshow a také překvapení pro návštěvníky. Občerstvení zajištěno. Program bude od 20.00 do 21.30 hod., objekt zpřístupněn 18.00 - 23.30 hod. Vstupné: plné 120,-Kč, snížené 60,-Kč.

16.8. SZ Hrubý Rohozec - kytarový koncert Michala Diviše, od 16.00 hodin, vstupné dobrovolné.

20. 8. (středa)- Prodloužená návštěvní doba na SH Trosky: Západ slunce a stmívání na Troskách - doporučujeme vzít si s sebou dalekohledy, fotoaparáty. Objekt zpřístupněn do 23.30 hodin. Vstupné: plné 70 Kč, snížené 40 Kč.

20. 8. SZ Frýdlant - Velký jazzový koncert - od 18.00 hodin.

23. 8. a 24. 8. SZ Frýdlant - Mimořádné zpřístupnění věže - Otevřena je od 9 do 16 hodin. Věž  není součásti žádného prohlídkového okruhu, jedná se o samostatný vstup. Dostat se na ni mohou zájemci pouze s průvodcem, každá skupinka na věž může mít maximálně 12 osob vzhledem k omezenému prostoru na ochozu a poměrně náročnému výstupu po točitém schodišti. Prohlídka věže stojí: dospělí - 100 Kč, děti -  70 Kč. Věž od paty měří 49 metrů, od zámeckého nádvoří na vrchol věže je to téměř 300 schodů. Z věže je krásný pohled na město i okolí včetně celého panoramatu Jizerských hor, vždyť věž je srdcem a centrem Frýdlantska. Věž je nejstarší památkou Frýdlantska, ještě před kamennou věží zde stávala vysoká dřevěná věž. Věž byla odjakživa majákem všem poutníkům a kupcům, vedla tudy stará kupecká stezka z jižní Evropy směrem na sever.

23. 8. SH Grabštejn - Benefiční koncert

23. 8. Trampský festiválek Trosecký širák - VII. ročník festivalu trampských písní. Občerstvení zajištěno, doporučujeme teplé oblečení! 18.00 - 02.00 hod., vstupné 150,-Kč, snížené 100 Kč.

30. 8. SH Grabštejn - Hradozámecká noc - S Jiřím Mehlem ze Střelic renesanci vstříc - letošní Hradozámecká noc bude ve znamení velké přestavby. Ne že by snad hrad sám byl během ní přestavován, ale spolu s dr. Jiřím Mehlem ze Střelic budete mít možnost prožít ještě jednou renesanční dobu a atmosféru největší stavební změny, jíž hrad v novověku prošel. Prohlídky ve 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00 a dle zájmu návštěvníků i ve 22:30 a 23:00 hodin, doporučujeme rezervaci na tel: 482 724 301. Plné vstupné: 100 Kč, snížené vstupné: 70 Kč.

30. 8. SZ Frýdlant - Hradozámecká noc - Hradozámecká noc se ponese v duchu historických postav frýdlantského hradu, provázení bude v dobových kostýmech. Akce potrvá od 20.00 do 22.00 hodin, přičemž prohlídky budou vycházet po 10 až 15 minutách dle zájmu návštěvníků. Vstupné: 130 Kč dospělí, 90 Kč snížené.

30. 8. SZ Hrubý Rohozec - Hradozámecká noc - Budiž světlo! - kostýmované noční prohlídky zámku na téma elektrifikace objektu s podtitulem - Jestli to ono potmě nebylo lepší?! Prohlídky začínají ve 20.00 hod. a podle zájmu návštěvníků budou realizovány do 23.00 hod. Nutná rezervace na tel: 481 321 012 nebo 725 181 569.

Skotské kilty, kladiva a dudy opět ovládnou zámek Sychrov 30. 8. SZ Sychrov - Skotské hry - v zámeckém parku - 09:00 - 0:00 hodin. Zámecký park na Sychrově hostí již čtrnáctý ročník Skotských her. I tentokrát se návštěvníci setkají s výběrem těch nejlepších kapel zaměřených na skotskou a keltskou hudbu, ukázkou skotských tanců a chybět by neměly ani soutěže v tradičních skotských disciplínách, jako je hod kládou nebo kamenem. Více informací v samostatném článku

1. 7. - 31. 8. - SZ Zákupy - Prohlídky s princeznou - Prohlídka s princeznou je zkrácená prohlídka určena dětem do 10 let v doprovodu dospělých. Průvodkyně, oblečená v kostýmu princezny, si s dětmi vypráví, dává jim hádanky a nechává děti hledat plyšové medvídky poschovávané v zámeckých pokojích. Cílem je, aby se děti prohlídky aktivně účastnily a nemusely jenom mlčky naslouchat průvodcovskému textu pro dospělé, který mnohdy ani nemohou chápat. Denně kromě pondělí 10:30 a 14:30 hod., vstupné: plné 60 Kč, snížené pro děti do 10 let 30  Kč; délka prohlídky: 30 minut, pro velký zájem je nutná předchozí rezervace vstupenek na tel.: 487 857 278. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Skotské kilty, kladiva a dudy opět ovládnou zámek Sychrov
Hrad Bezděz si připomíná 750 let od založení
Jedním z hudebních vrcholů léta budou Blackmore´s Night na Sychrově
Prázdniny začaly, na hradech a zámcích očekávají zvýšený zájem
Oslavte léto na Troskách, třeba při západu slunce
Na Valdštejně se o prázdninách můžete setkat s vévodou Albrechtem
Putování za lidovými stavbami je dobrým tipem na prázdniny a dovolené

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Z radniční věže v Jablonci se letos turisté rozhlédnou až 13. července

Začátek turistické sezony na radniční věži v Jablonci nejprve zbrzdil koronavirus, poté uznaná reklamace. Oblíbená vyhlídka se tak pro veřejnost poprvé letos otevře až nyní. „První návštěvníky na věži přivítáme v pondělí 13. července, což je oproti původním plánům výrazně později. Vyhlídku jsme chtěli zpřístupnit už v dubnu o Velikonočních slavnostech," upozornil Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které výstupy zajišťuje. Letošní rok však zamíchal kartami nejen v cestovním ruchu. Více informací na Našem Jablonecku

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasičský dětský tábor probíhal na Nebákově už podvanácté
Oblíbené informační centrum můžete podpořit v prestižní anketě
Tábor nejen pro neslyšící děti měl letos název Svět kolem nás
Xavier Baumaxa zazpívá v lomnickém klubu
Pták Loskuták se vydal na výlet po Libereckém kraji

Nejčtenější články

11.07.: Lidí s koronavirem v Libereckém kraji je aktuálně 96
11.07.: Fotbalisté Bělé vyzvou starou gardu pražské Bohemky
11.07.: Semilské kulturní léto 2020

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT