V Turnově bude odhalena pamětní deska Františka Drozena

19.05.2017 18:46:30 | Autor: Výbor Spolku rodáků a přátel Turnova | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

V Turnově bude odhalena pamětní deska Františka Drozena

Spolek rodáků a přátel Turnova pořádá veřejné odhalení pamětní desky houslařskému mistru Františku Xaveru Drozenovi. Akce se koná u příležitosti 45. výročí mistrova úmrtí v sobotu 20. května v 10 hodin u domu v ulici J. A. Komenského v Turnově, kde 50 let žil a tvořil.

Úvodní projev přednese historik PhDr. Vlastislav Hnízdo CSc, v krátkém programu vystoupí houslistka Čs. filharmonie v Praze, Jana Kubánková - následovat budou krátké projevy vzácných hostů a malý raut.

Tuto akci poctili osobní záštitou hejtman Libereckého kraje pan Martin Půta a starosta města Turnova Ing. Tomáš Hocke. Akce se rovněž koná s finanční podporou obou institucí a za výrazného přispění Ing. Henryho Kyncla - Komerční slévárna Turnov a.s.

V případě nepříznivého počasí se po odhalení pamětní desky oficiální část oslavy přesune do prostor Obchodní akademie a Hotelové školy ve Zborovské ulici.

František Xaver Drozen se narodil v Tatobitech, jako syn kapelníka Václava a matky Filomény. Stavbě houslí se vyučil v Praze u Jana Babtisty Vávry, později zde v oboru pracoval u A. Chudlařského, B. Lantnera, J. Dvořáka a bratří Šámalů. Drozen pracoval převážně podle vzoru Stradivariho, ale také podle Giuseppe Guar-neriho del Gesů. Mnoho cenných zkušeností získal i při delším pobytu v zahraničí. Ke stavbě houslí používal na spodní desku javoru, na vrchní smrku. V roce, už při samostatném působení v Turnově, zhotovil mistrovské housle pro světového virtuóza Jana Kubelíka, dále v r. 1931 pro houslového pedagoga prof. Otakara Ševčíka, v r. 1957 pro tehdy sovětského virtuóza Davida Oistracha, v r. 1958 nástroje pro celý Kvartet Národního divadla v Praze a mnohé další významné umělce. Vedle toho také mistr Drozen zhotovil stovky nástrojů pro učitele a žáky hudebních škol v širokém okolí Turnova. Za svoji celoživotní práci byl v roce 1971 jmenován Zasloužilým umělcem. Drozen byl velmi oblíben i v uměleckých kruzích města Turnova, v jehož veřejném životě aktivně působil. Svoji uměleckou a životní dráhu nečekaně skončil 26. dubna 1972 a byl uložen na městském hřbitově u chrámu Narození Panny Marie.

Spolek rodáků a přátel Turnova v Praze založil známý historik prof. Josef Pekař (1870-1937). Rozhodl se tak pražské umělce a tehdejší špičky inteligence seznamovat s historickými památkami a nevšedními přírodními krásami rodného Českého ráje, kam pro ně pořádal řadu výletů a studijních cest. V Praze pak sám vedl i připravoval řadu přednášek o milované domovině. Po jeho smrti a zakázání veškeré spolkové činnosti v době nacistické okupace i po nepřízni komunistického režimu, byla činnost tohoto spolku znovu obnovena v roce 1991 několika turnovskými občany (Milan Hrazdira, Jaroslav Hajfler, Vladimír Haken, Josef Kreysa, Vladimír Drholec...) Spolek dnes v Pekařových intencích usiluje převážně o připomenutí a uchování kulturních a historických památek v regionu, ochranu životního prostředí a osvětu pro veřejnost a mladou generaci. Turnovský spolek a jeho pobočka v Praze, spolupracuje s Městským úřadem Turnov a ostatními spolky v okolí podobného zaměření. V současné době má na 300 členů.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT