Jak probíhala oslava státního svátku 28. října 2019 v Turnově

30.10.2019 10:56:54 | Autor: Klára Preislerová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Jak probíhala oslava státního svátku 28. října 2019 v Turnově

Letošní oslava 101. výročí vzniku samostatného československého státu se uskutečnila v pondělí 28. října hned na čtyřech místech ve městě.  Slavnostně otevřeli Studentskou ulici a Denní stacionář MŠ a ZŠ Sluníčko, zavzpomínali při pietním aktu u pomníku a starosta města udělil dvě ceny obce a šest medailí starosty.

Oslava vypukla po 13. hodině slavnostním přestřižením pásky ve Studentské ulici, která se během letošního léta dočkala, v rámci 6. etapy Regenerace panelového sídliště u Nádraží , rekonstrukce. Z podstatných prací této etapy v ceně 4 835 000 včetně daně z přidané hodnoty bylo rozšíření parkovacích stání a nový živičný povrch v části ul. Studentská, nové chodníky ve vnitrobloku, nové veřejné osvětlení a rekonstrukce hlavního schodiště do Alešovy ulice.

„Musím říct, že tato akce nevznikla jen tak, ale už za Hany Maierové, která byla starostkou Turnova a já navázal na její práci," sdělil starosta Tomáš Hocke při zahájení. A jak dodal, je rád, že takto sídliště u Nádraží vypadá a je inspirací pro další.

Oslavy 28. října v Turnově<br />Autor: Klára PreislerováV šesti dokončených etapách bylo upraveno 46.794 m2 plochy, celkové náklady činily necelých 32 milionů korun. Téměř 12 milionů se podařilo získat z dotace a 20 milionů investovalo město Turnov ze svého rozpočtu.

Ve 14 hodin byl slavnostně otevřen Denní stacionář v MŠ a ZŠ Sluníčko, který byl finančně podpořen dotací z Evropské unie a Státního rozpočtu prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 12 398 083,20 Kč. Došlo k nástavbě nad stávající objekt, a to včetně jídelny, výtahu, terapeutických místností i sociálního zařízení.

„Děkuji městu Turnovu za splnění mé touhy, panu architektu Mlejnkovi za to, že vymyslel způsob, jak stacionář realizovat i firmě Čekro, která byla skvělým dodavatelem," shrnula poděkování ředitelka Dagmar Rakoušová. Poděkovala také všem rodičům a jejich dětem za toleranci i za to, že Sluníčko mohlo fungovat během přestavby. Velký dík patří všem zaměstnancům, kteří to zvládli a pomáhali. Občané si poté nové prostory mohli prohlédnout.

Oslavy 28. října v Turnově<br />Autor: Klára Preislerová V 17 hodin se oslava přesunula do Skálovy ulice, kde se sešlo vedení města, zastupitelé i občané u vzpomínkového setkání. Přítomní si vyslechli státní hymnu, proslov místostarostky města Petry Houškové a položili společně květiny a svíčky k pomníku padlých. „Dnešní významný den je příležitostí se zastavit, ohlédnout se do minulosti, uvažovat o přítomnosti i budoucnosti, vyslovit přání, očekávání," sdělila přítomným Petra Houšková, která popřála naší republice, aby mezi jejími občany byla zachována láska, pokora, sounáležitost, úcta k druhému, odpovědnost, odvaha. A aby dokázala čelit nemocem z blahobytu, sobectví, hrubosti, konfliktům a násilí, zachovala si svobodu, naději, uměla se bránit a dovedli jsme ji chránit.

Poté následoval slavnostní večer v Městském divadle v Turnově, během kterého byla v roce 2019 udělena Cena obce panu Ing. Vítu Lédlovi, Ph.D. a panu Františkovi Zikudovi.

Ing. Vít Lédl, Ph.D.

Vít Lédl v současnosti působí na pozici výkonného ředitele Centra TOPTEC. Připravoval a řešil projekt výzkumného Centra TOPTEC od jeho počátku. Podílí se na přípravě a řešení projektů v programech jako jsou EMPIR HORIZON 2020, nebo projektů pro Evropskou kosmickou agenturu ESA. Ve většině projektů se kromě managementu zabývá vývojem sofistikovaných měřicích metod, nebo měřením kvality a výkonu optických systémů. Mezi odborné zájmy Víta Lédla patří optika, fyzika a technika. Vít Lédl je autorem, nebo spoluautorem více než 70ti odborných publikací, řady užitných vzorů a patentů. Do roku 2018 vedl několik diplomových a bakalářských prací v současné době je školitelem čtyřech studentů doktorského studia. Je otcem dvou dětí.

Oslavy 28. října v Turnově<br />Autor: Pavel Charousek František Zikuda

V roce 1992 založil stavební firmu ZIKUDA se specializací na výstavbu inženýrských sítí, a to především vodovodů a kanalizací. V roce 2010 došlo k transformaci firmy a vzniku společnosti ZIKUDA vodohospodářské stavby spol. s r. o. Vedení firmy postupně předal svému synovi Petrovi a i nadále ji rozvíjí. Pan Zikuda pracoval se svými lidmi na mnoha vodohospodářských stavbách v Turnově (např. Fučíkova ulice, náměstí Českého ráje). V rámci akce Čistá Jizera všichni oceňovali jeho práci a osobní přístup. Díky přehledu o problémech Turnova kandidoval v roce 2002 do zastupitelstva, kde působil až do roku 2018. Dvě volební období byl členem rady města a působil také jako předseda dopravní a sportovní komise. František Zikuda je aktivní v oblasti sportu, finančně podporuje mnoho sportovních a jiných aktivit pořádaných v Turnově a blízkém okolí. V centru jeho zájmu je pak družstvo oddílu volejbalu, a díky jeho obětavosti drží Šachový oddíl Zikuda na celostátní špičce. Je otcem dvou dospělých synů a dcery, kteří všichni pracují ve firmě.

Starosta města Tomáš Hocke od roku 2014 uděluje také medaile starosty, letos hned z několika oblastí.

V oblasti společenské obdržela medaili Bc. Milena Čančíková za vynikající občanské aktivity v oblasti dobrovolnictví pro turnovské seniory, za rozvoj charitativních obchůdků ADRA v Turnově. Dále Bc. Jindřich Kořínek za osobní odvahu, příkladnou pohotovost, s níž se postavil prchajícímu zloději v roce 2015.

V oblasti spolkové a práci s mládeží starosta udělil medaili Ing. Vladislavu Sásovi Stránskému za vynikající celoživotní práci s dětmi a mládeží v turnovském Junáku, náčelnictva Junáka, za udržení ducha a demokratických tradic tohoto spolku.

Ing. Jaromír Ducháč - za jeho neúnavnou činnost spočívající v nespočtu výletů, přednášek a setkání členů a příznivců Spolku rodáků a přátel Turnova, předsedovi redakční rady časopisu Náš Turnov, členu komise pro občanské záležitosti.

Oslavy 28. října v Turnově<br />Autor: Pavel Charousek Z oblasti putuje medaile pro Jakuba Bursu, a to za sportovní úspěchy a šíření dobrého jména Turnova ve sportovním světě. Ve svých šestnácti letech několikanásobný mistr republiky v plavání, bronzová medaile z Evropského olympijského festivalu mládeže, ve kterém zaplaval český dorostenecký rekord ve 400m polohovém závodě.

V oblasti kultury získal medaili Pěvecký sbor Musica Fortuna Turnov, a to za vynikající kulturní přínos městu a za reprezentaci města v zahraničí.

V rámci doprovodného programu vystoupilo Turnovské orchestrální sdružení pod vedením dirigenta Ondřeje Útraty. Zazněla Missa brevis pro sóla, smíšený sbor a orchestr od Jiřího Pavlici, zpěv Jana Stehr a Karel Jakubů a pěvecký sbor Bořivoj pod vedením sbormistryně Petry Lukavcové.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Sídliště u nádraží v Turnově má za sebou šest etap regenerace
Vlajka pro Masaryka letos v Turnově už posedmé
Jak probíhaly oslavy 100 let republiky na turnovské ZŠ 28. října
Dramaťáci a sboristé ze Žižkovky slavili 100. výročí republiky se seniory
Oslavy státního svátku 28. října proběhnou i v Turnově
Při oslavách 28. října ocenili osobnosti Turnova i švédské Alvesty
Jak probíhaly oslavy 28. října 2016 v Turnově?

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Státní svátek uzavře turnovský sběrný dvůr a kompostárnu

V pondělí 6. července 2020 bude z důvodu státního svátku uzavřen Sběrný dvůr Vesecko a také Kompostárna na Malém Rohozci. Služby tedy můžete využít opět až v úterý 7. července.

Kraj schválil strategický dokument pro podporu podnikání a výzkumu

Krajský dokument staví na odborných kapacitách místní výzkumné základny a firem v oblasti strojírenství, sklářství, optiky, nanotechnologií, robotiky či umělé inteligence. Své priority opírá o nejpokročilejší znalosti a technologické trendy a formuluje opatření pro jejich maximální využití v regionu. Je úzce propojen s nastavením finančních zdrojů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací v období 2021+ na evropské, národní i regionální úrovni. „Jsme si vědomi, že síla nápadů a inovací, na kterých můžeme stavět ekonomickou prosperitu našeho regionu, není závislá ani na počtu obyvatel ani na velikosti území," uvedl Michal Kříž, člen rady kraje pro resort regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Fotbalisté Přepeř hráli alespoň přáteláky, nyní začne příprava na sezonu
Program semilského muzea o prázdninách
FOTO: Turn-off rock fest přinesl popáté nálož ostřejší muziky
Obrazem: Bozkovská pouť 2020 nabízela bohatý program
Lidové chaloupky z Železnobrodska představuje výstava Petra Luniaczka

Nejčtenější články

05.07.: Tragická nehoda u Horní Branné. Po střetu s autem zemřel motocyklista
06.07.: FOTO: Turn-off rock fest přinesl popáté nálož ostřejší muziky
05.07.: FOTO: Lomničtí fotbalisté si pozvali na oslavu starou gardu Sparty

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT