V Turnově vylepšují systém dohledových kamer. Nové identifikují osoby

11.01.2020 19:40:38 | Autor: Petr Ježek s využitím materiálů Hanhwa Techwin | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

V Turnově vylepšují systém dohledových kamer. Nové identifikují osoby

Aktuálně je v Turnově 40 dohledových kamer, které spravuje městská policie, v prosinci byl navíc Turnov spolu s italskou Boloňou vybrán do programu na využití nových kamer s identifikací osob. V budoucnu by další kamery už měly být pouze mobilní a umísťovány na problematická místa ve 14 tisícovém městě.

„Počet kamer už nechceme navyšovat, i kvůli zátěži při zpracování dat, ale chceme být více flexibilní a mobilní kamery umísťovat na problematická místa, která budou reagovat i na stížnosti občanů a pohyb osob u čerpacích stanic nebo odpadových míst," potvrdil velitel městských strážníků Luboš Trucka.

Nové kamery jsou na třech klíčových místech

Instalací 20 nových kamer Wisenet od Hanwha Techwin byla pověřena pražská firma Telmo a. s., kamery rozmístěné na klíčových místech po Turnově umožňují policii detailně sledovat podezřelé aktivity a ihned na ně reagovat. Nové kamery jsou na turnovském náměstí Českého ráje, v Nádražní ulici i u budovy Nové radnice.

V Nádražní ulici byla nainstalována kamera Wisenet XNP-6550RH s rozlišením 2 MPx. Tato kamera Wisenet nabízí 55x optický zoom, gyroskopický senzor pro přesnou stabilizaci obrazu za podmínek větru, funkci optického ‚odmlžení‘ a vestavěné LED diody pro funkci IR přísvitu a noční snímání obrazu ve vysokém rozlišení na vzdálenost až 500 metrů.

„Zástupci města žádali cenově přístupné řešení, nicméně chtěli též využít přínosů nejmodernějších technologií a nebyli přístupní kompromisům v otázkách kvality nebo funkčnosti," uvedl Jaroslav Novoveský, manažer pro rozvoj obchodu pro ČR a Slovensko ze společnosti Hanwha Techwin Europe. „Díky široké nabídce kamer Wisenet mohl náš partner Telmo doporučit 12 různých modelů, z nichž každý znamenal nejpřístupnější řešení při splnění přesných požadavků příslušného místa instalace kamery."

Lepší kamery dokážou identifikovat osoby

Model XNP-6550RH byl uveden počátkem roku 2019 a stal se novým srovnávacím měřítkem PTZ kamer navržených pro monitorování velkých otevřených prostor. Díky schopnosti snímat čistý a ostrý obraz za denních podmínek lze rozpoznávat obličeje na vzdálenost až 170 metrů od kamery.

Kamera na turnovském náměstí Modely kamer Wisenet PNM-9030 a Wisenet XNP-6550RH jsou dále vybaveny funkcí analýzy audia, umožňující rozpoznávat různé klíčové zvuky, například střelbu, výbuchy, výkřiky nebo rozbíjení skla, a okamžitě spustit příslušnou výstrahu, aby pracovníci obsluhy mohli rychle zareagovat na jakýkoli incident.

„Jsme hrdí na to, že nám byla svěřena důvěra, abychom ve spolupráci s firmou Telmo zajistili řešení systému video dohledu pro centrum města Turnov a při této příležitosti ukázali flexibilitu a široký rozsah nabídky kamer Wisenet."

Součástí instalace byla i panoramatická kamera Wisenet PNM-9030 s rozlišením 15 megapixelů. Kamera Wisenet PNM-9030 byla nasazena proto, aby provozovatel mohl sledovat veškeré aktivity na náměstí Turnova; vícesenzorová kamera, určená pro velké otevřené prostory, umožňuje pořizovat vysoce kvalitní a hladce navazující záběry v širokoúhlém záběru 180°.

Díky mimořádně vysokému rozlišení snímaného obrazu mohou pracovníci operačního střediska používat digitální zoom k přiblížení detailů všech událostí. Kamera Wisenet PNM-9030 je rovněž vybavena detekcí neoprávněné manipulace a řadou různých funkcí inteligentní analýzy obsahu videa (např. detekce zvuku, detekce podezřelých postávajících osob, detekce pohybu, rozpoznávání směru pohybu, detekce příchodů/odchodů a rozpoznávání výskytu/zmizení objektů).

Ke sledování vnitřních prostor i okolí nedávno postavené budovy radnice (kde též sídlí operační středisko policie) bylo dále nainstalováno 10 bullet kamer Wisenet QNO-6070R s rozlišením 2 MPx a IR přísvitem.

Videostěna operačního střediska

Obraz pořizovaný všemi IP kamerami se bezpečně přenáší po síti tak, aby pracovníci obsluhy mohli v reálném čase sledovat probíhající aktivity prostřednictvím displeje počítače nebo videostěny. Obsluha též může zpětně dohledávat video záznamy uložené na síťovém videorekordéru (NVR) Wisenet PRN-4011. Zařízení PRN-4011 s podporou 64 kanálů zvládne i vyšší počet kamer, bude-li zapotřebí systém někdy do budoucna rozšiřovat; díky vestavěné úložné kapacitě 8 TB a podpoře diskového pole RAID 5 lze obrazové materiály uchovávat po dostatečně dlouhou dobu.

Do systému byl začleněn i software pro správu videa Wisenet SSM (Smart Security Manager) verze 2.10, a videodekodér SPD-1660R, aby pracovníci obsluhy měli k dispozici intuitivní a efektivní způsob správy a sledování kamer, resp. mohli konfigurovat jejich zobrazování na videostěně.

Pod kamerami bude i Malá Skála

Využívání služeb turnovského operačního střediska si nasmlouvala i nedaleko ležící obec Malá Skála, která nedisponuje vlastní služebnou policie. Pracovníci operačního střediska sledují obraz snímaný prostřednictvím 13 bullet kamer Wisenet QNO-6070R s rozlišením 2 MPx a IR přísvitem, nainstalovaných po celé obci, stejně tak jako video a data pořizovaná bullet kamerou Wisenet XNO-6120R s technologií ANPR společnosti FF Group, která je technologickým partnerem Hanwha Techwin.

„Nesmírně nás těší, že se město Turnov rozhodlo pro dlouhodobou partnerskou spolupráci s firmami Telmo a Hanwha Techwin Europe," uvedl Aleš Pachman, vedoucí technik firmy Telmo. „Tato partnerská spolupráce začala již v roce 2006, kdy jsme navrhli a nainstalovali první městský systém video dohledu, založený na analogových kamerách a digitálních videorekordérech. V roce 2012 jsme byli městem pověřeni k tomu, abychom digitální videorekordéry nahradili síťovými videorekordéry Wisenet a následně jsme mohli zahájit program instalace síťových IP kamer Wisenet. Poslední fáze tohoto programu byla dokončena počátkem roku 2019 společně s kompletní modernizací centrálního operačního střediska města."

Přibude nový turnovský strážník

V Turnově přibude jeden nový strážník, který se do města přistěhoval odjinud, další strážník se pak vrací právě na operační středisko po prodělání závažné lékařské operace. Aktuálně tak bude celkem 19 strážníků Městské policie Turnov.

V Turnově pracují s kamerovými systémy mnoho let, v minulosti bylo ze záznamů identifikováno „ručně" celkem osm osob v pátrání, nyní to budou mít strážníci díky novým kamerám o hodně jednodušší.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Nová panoramatická kamera zdobí budovu krajského úřadu
Termokameru převzali turnovští hasiči i strážníci
Turnovští strážníci chtějí znát názor obyvatel na kamerový systém
Městská policie Turnov pokračuje v rozšiřování kamerovému systému
Turnovští strážníci získali dvě nové kamery. Jsou umístěny u haly TSC

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 1 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavření pumptrackové dráhy v Turnově pro zkušební jízdy!

Ve středu 12. a ve čtvrtek 13. srpna 2020 budou oba okruhy pumptrackové dráhy uzavřené. Bude zde probíhat nástřik vodicích čar, směrovek a dalších prvků. „Prosíme o striktní dodržování zákazu. Pokud čáry někdo rozjezdí, tak to bude neopravitelné a budeme se na to koukat dalších několik let," řekl iniciátor projektu Marek Slavík. Slavnostní otevření je naplánováno na sobotu 29. srpna. Podrobný program bude ještě upřesněn. Předchozí článek o turnovském pumptracku

Cvičení dobrovolných hasičů proběhlo v Josefově Dole

Obrazem: Cvičení dobrovolných hasičů proběhlo v Josefově Dole Cvičení dobrovolných hasičů zaměřené na hledání osob v sutinách probíhalo v pátek 7. srpna v Josefově Dole. Účastnili se hasiči SDH Smržovka, SDH Josefův Důl, SDH Lučany nad Nisou a psovodi z Hejnic. Podrobnosti a fotogalerie na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Koncert v kostele sv. Vavřince připomene 670. výročí města Jilemnice
Aneta Langerová zazpívá v Harrachově
FOTO: Memoriál Oldy Nývlta již podvanácté, letos jako maraton družstev
USAR tým je zpět, jaké jsou dojmy z jejich první zahraniční mise?
Bára Hůlková byla v dálce jen dva centimetry od bronzové medaile

Nejčtenější články

11.08.: Vyjížďka na kolech nedopadla dobře. Seniorka skončila v nemocnici
12.08.: FOTO: Memoriál Oldy Nývlta již podvanácté, letos jako maraton družstev
11.08.: FOTO: Nová Bítouchovská lávka už je na místě, ještě ale není přístupná

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT