V turnovské synagoze otevřeli výstavu Sedmiramenný svícen

13.07.2018 16:18:45 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

V turnovské synagoze otevřeli výstavu Sedmiramenný svícen

Aktualizováno: Na ženské galerii v turnovské synagoze probíhá od 1. července až do konce září mezinárodní výstava Sedmiramenný svícen. Výstava představuje umělecká díla sedmi autorů, jejichž tvorbou se vzájemně prolíná realismus a surrealismus s náboženskou mystikou vizionářů. Sedm vystavujících autorů má vyvolat představu sedmi ramen na jednom svícnu.

V úvodním slovu při zahájení zazněla symbolika sedmiramenného svícnu, který je jedním z tradičních symbolů judaismu. V judaismu je sedmička i magickým číslem míru, úplnosti, celistvosti a dokonalosti. V rámci výstavy vystavuje sedm autorů, Ana a Dan Neamu (Rumunsko), Ludmila Dyakonchuk (Ukrajina /ČR), Monti Kubrik (ČR), Radek Skopec (ČR), Martin Šrámek (ČR) a Petr Lubomír Štícha (ČR). Jejich tvorbou se vzájemně prolíná realismus s mystikou genia loci a surrealismus s náboženskou mystikou vizionářů. Nádherný hudební doprovod zajistil pan Petr Kostka, učitel zdejší Základní umělecké školy a jedna jeho žákyně.

Sedmiramenný svícen je tradičním symbolem judaismu. Sedmička je magickým číslem míru, úplnosti, celistvosti a dokonalosti. Navíc vytvoření svícnu pro jeruzalémský Chrám otevírá otázku inspirace: podle Bible vybavení Chrámu vytvořil na základě vnuknutí (boží inspirace) a vizí řemeslník Becalel. To, co měl stvořit ve hmotě, viděl nejprve v duchovní podobě astrálních předobrazů u nohou božího Trůnu. Tímto pojetím nejen že se řemeslné zpracování hmoty stává pozitivní magií zhmotňování duchovních vizí, ale zároveň se i jasně naznačuje vertikální „informační kanál", kterým vize, vjemy a nápady proudí. Na člověku je, aby dal své ego, talent a píli plně do služeb Božství.

Dalšími akcemi v synagoze jsou 22. 7. Kaschauer Klezmer Band, koncert Klezmer z Košic a 25. 8.Rejbele, koncert Klezmer, jidiš a balkánské písně. Oba koncerty jsou od 18 hodin. V srpnu se synagoga zapojí do druhého ročníku celorepublikového projektu: Den židovských památek, který letos připadá na 12. 8. 2018. Otevírací doba synagogy v červenci a srpnu je každý den od 9 do 17 hodin.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Turnovské prameny Boží voda a Valdštejn jsou pitné

Odbor životního prostředí informoval o pravidelné kontrole pramenů vody na území města Turnova. Pramen Valdštejn je pitný a taktéž pramen Boží voda! Prameny vody byly podrobeny pravidelnému laboratornímu přezkoumání kvality dne 17. 7. 2018. Splněny byly všechny hygienické limity požadované vyhláškou Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Jablonecký bazén se po rekonstrukci otevře 1. srpna

Stavební práce ve vnitřku jabloneckého bazénu se chýlí ke konci. Bazén se návštěvníkům opět otevře 1. srpna. Nová je střecha, zasklená terasa v bazénové hale i dvě kabiny v sauně. To, co není na první pohled vidět, ale návštěvník také ocení, jsou vyhřívané lavice nebo sádrokartonové podhledy v bazénové hale. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Fotbalista Petrlák jde z Turnova zkusit ČFL do Dobrovice
Liberecká průmyslovka začlení do výuky roboty
V Jilemnici zazpívá Lucie Bílá
Kouzlo lidových chaloupek v Rokytnici najdete v muzeu Starý Kravín
Královéhradecký kraj nejlepší Místo pro život 2018! Liberecký kraj šestý

Nejčtenější články

20.07.: Policie pátrá po řidiči, který řídil auto po I/35 u Jeřmanic v protisměru
21.07.: Hrad Valdštejn představují na pohlednicích z první republiky
20.07.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 20. až 22. července

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT