V září probíhala kampaň na zviditelnění neslyšících Deafember

23.10.2020 07:17:15 | Autor: Barbora Voráčová | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

V září probíhala kampaň na zviditelnění neslyšících Deafember

Od 1. do 30. září organizoval Tichý svět osvětovou kampaň Deafember s podtitulem Měsíc osob se sluchovým postižením. Září je historicky důležitý měsíc v kultuře neslyšících, a zásadním datem je 23. září, tedy Mezinárodní den znakových jazyků.

V průběhu celého měsíce se konaly akce naživo i online. Jejich cílem bylo ukázat veřejnosti, jak je svět neslyšících pestrý, bohatý a inspirativní.

„Českou premiéru mělo stand-up vystoupení komiků z Underground Comedy Praha tlumočené do znakového jazyka. Akce se konala v pražském klubu Rock Café, a vzhledem k velkému úspěchu mezi diváky i komiky se nejspíš bude opakovat," naznačila Eva Štípková, vedoucí oddělení komunikace Tichého světa. „Další premiérou byla online přednáška na Facebooku, která přiblížila veřejnosti komunitu neslyšících," dodala.

Přednášky naživo, minikurzy znakového jazyka a další osvětové akce se konaly v rámci festivalu Taška Fest v Kladně, Retroměstečka v Pardubicích nebo jako součást sousedské slavnosti Zažít město jinak v Praze. V Pardubicích proběhla výstava Tiché osudy v Kavárně Kosatec, další akce se konaly v Brně, Ústí nad Labem a Liberci.

Kampaň Deafember s podtitulem Měsíc osob se sluchovým postižením<br />Autor: Archiv Tichý svět „Na sociálních sítích plnil Deafember převážně osvětovou funkci prostřednictvím fotek, videí a dalších příspěvků. Kampaň informovala o různých tématech, která s neslyšícími souvisí, vyvracela zastaralé, ale stále trvající mýty, ukazovala překážky, které neslyšící musí dennodenně překonávat, ale zvala také na kurzy znakového jazyka nebo vysvětlovala, jaké sociální služby jsou pro osoby se sluchovým postižením k dispozici," shrnula Eva Štípková.

„Sluchový hendikep na ulici nepoznáte, a možná právě proto, že nejsou neslyšící vidět, se o nich ví tak málo. Deafember se snažil celý měsíc toto změnit, a oslovil svými příspěvky 52 000 lidí. To je ale jenom začátek, protože neslyšící jsou tu s námi ne jeden měsíc, ale celý rok, a stačí se jich nebát, vycházet jim vstříc a snažit se komunikovat, nic víc v tom není," popsala ředitelka organizace Tichý svět Marie Horáková. Jak říká snowboardcrossař Tomáš Pazdera: My už líp neuslyšíme, a proto je tak potřebné dělat i osvětu o komunikaci. Velice často se totiž stává, že má slyšící člověk strach komunikovat s neslyšícím.

Ke kampani se připojily i známé osobnosti, které si vyzkoušely znakovat větu, motto celého Deafemberu, Chci naslouchat neslyšícím. K Deafemberu se připojily tyto osobnosti - Alexandr Hemala, Eva Josefíková, Dominik Hašek, Vojtěch Bernatský, Petr Kotvald, divadelní spolek Kašpar, Jan Hájek, Pavel Šimčík, Marek Daniel, Petr Buchta, Jan Hájek, Eliška Podzimková, Tereza Prucková Bufková, Jana Epikaridis, Bára Jánová, Petra Nesvačilová, Klára Vytisková, Bořek Joura, Jiří Kohout, Anna Fixová a Aleš Háma.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Znaková řeč hluchých lidí aneb ochota ke znakovému jazyku neslyšících
Tábor nejen pro neslyšící děti měl letos název Svět kolem nás
Tichý svět naslouchá neslyšícím i v době pandemie
Roušky komplikují komunikaci lidem s poruchou sluchu
Tlumočník Karel Redlich: Znakový jazyk by měly znát už děti ve školkách

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Domov důchodců ve Velkých Hamrech bude mít novou přístavbu

Celkem 8 011 320,35 korun navíc vyčlení Liberecký kraj na vybudování přístavby domova se zvláštním režimem při Domově důchodců Velké Hamry, p. o. Zvýší se tím o 41 míst kapacita dosavadních prostor. Celkové náklady projektu činí 73 milionů korun, dokončen by měl být nejpozději na sklonku roku 2022. Více podrobností

Horská služba Jizerské hory má nového náčelníka

Od 1. prosince 2020 se ujímá funkce náčelníka Horské služby v Jizerských horách padesátiletý David Savický. Od narození v roce 1970 je nerozlučně s pohořím spjat. Narodil se ve Frýdlantu, do pětatřiceti let žil v Novém Městě pod Smrkem a poté přesídlil do Oldřichova v Hájích. Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem, a to tělesnou výchovu a zeměpis. Další informace


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hrad Svojkov: skála, pískovec a přítel Mistra Jana Husa
Krajští radní jmenovali nové členy komisí a zřídili jednu novou
Obrazem: Vánoční výzdoba na Jilemnicku 2020
Vysadili ovocné stromořadí Na pískách v Turnově
Dlouholetý starosta a senátor Jaroslav Zeman je novým členem SLK

Nejčtenější články

01.12.: Mikulášské slavnosti proběhly v Lomnici tentokrát bez diváků
02.12.: Obrazem: Vánoční výzdoba na Jilemnicku 2020
30.11.: VIDEO: Začátek adventního času 2020 v Turnově

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT