V železnobrodské galerii uvidíte sochy Michala Gabriela

12.05.2015 15:11:11 | Autor: pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Železný Brod

V železnobrodské galerii uvidíte sochy Michala Gabriela

V Městské galerii Vlastimila Rady v Železném Brodě se koná výstava prací akademického sochaře Michala Gabriela, zakládajícího člena skupiny Tvrdohlaví. Slavnostní vernisáž proběhla ve čtvrtek 7. května, ale výstavu můžete navštívit až do 7. června.

Vernisáž zahájila Lucie Pangrácová – ředitelka Galerie města Trutnova a vystoupily žáci ZUŠ Železný Brod pod vedením Rudolfa Müllera. Michal Gabriel se řadí mezi nejuznávanější české sochaře současnosti. Byl členem dnes již neexistující výtvarné skupiny Tvrdohlaví, ve které se sdružily nejvýraznější osobnosti české postmoderní výtvarné scény.

„Po zakládajících členem legendární, dnes již neexistující umělecké skupiny Tvrdohlaví Petru Niklovi, Stanislavu Divišovi a Františkovi Skálovi můžou lidé obdivovat sochy Michala Gabriela. Tím se nemůže pochlubit jen tak nějaké město a vůbec ne město velikosti Železného Brodu. Naštěstí v Železném Brodě jednoho z „Tvrdohlavých" máme. Díky ak. mal. Zdeňku Lhotskému se snad v městské galerii postupně představí všichni - nebo valná část Tvrdohlavých," poznamenala vedoucí IKS Železný Brod Iva Chaloupková.

Od roku 1998 vede Michal Gabriel ateliér sochařství na Fakultě výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně, kde také založil progresivní studio digitálního sochařství, které propojuje tradiční sochařské postupy se současnými 3D technologiemi. Tento princip uplatňuje i ve své tvorbě. Věnuje se především lidské a zvířecí figurální plastice. Jeho figury mají archetypální charakter a vychází z práce s podvědomím. Často pracuje originálním způsobem se strukturou vytvářenou z přírodnin. Právě struktura propojuje jednotlivé sochy v sousoší a variabilní celky s nečekanými souvislostmi.

Po zakládajících členem legendární, dnes již neexistující umělecké skupiny Tvrdohlaví Petru Niklovi, Stanislavu Divišovi a Františkovi Skálovi můžou lidé obdivovat sochy Michala Gabriela. Tím se nemůže pochlubit jen tak nějaké město a vůbec ne město velikosti Železného Brodu. Naštěstí v Železném Brodě jednoho z „Tvrdohlavých" máme. Díky ak. mal. Zdeňku Lhotskému se snad v městské galerii postupně představí všichni - nebo valná část Tvrdohlavých.

Výstava sochaře Michala Gabriela v Městské galerii Vlastimila Rady v Železném Brodě - instalace výstavy<br />Autor: Petr Červa „Výstava je instalována v celém prostoru galerie a je vystavěna především na ženských motivech. Pro zajímavost: svou výstavní premiéru mají v Železném Brodě Květy lesa. O co se jedná, prozrazovat nebudeme, přijďte se podívat sami. Podle slov návštěvníků vernisáže je tato výstava jednou z nejpovedenějších výstav v galerii v poslední době," dodala Chaloupková.

Přístupná je výstava do 7. června 2015, otevřeno je od úterý do neděle od 13 do 16 hodin. Jste-li přespolní, můžete návštěvu galerie třeba spojit s návštěvou Železnobrodského jarmarku (5. - 7. 6. 2015) a prohlédnout si tuto výstavu během této velké městské akce. V sobotu 6. 6. 2015 bude galerie otevřena výjimečně od 9 do 16 hodin!

O Michalu Gabrielovi

Narozen 25. února 1960
1978-82 Střední uměleckoprůmyslová škola Praha
1980-87 Akademie výtvarných umění, Praha - obor sochařství
1987 zakládající člen výtvarné skupiny Tvrdohlaví
1995 získal cenu Jindřicha Chalupeckého
1998 nastupuje na místo vedoucího ateliéru sochařství na FaVU VUT v Brně
2001 habilitován docentem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze
2007 je zvolen děkanem FaVU VUT v Brně, v roce 2009 jmenován profesorem

Zastoupení ve sbírkách
Národní galerie v Praze
Alšova Jihočeská galerie, Hluboká nad Vltavou
Muzeum umění, Olomouc
Galerie moderního umění, Hradec Králové
soukromé sbírky doma i v zahraničí

Přehled kulturních akcí v Železném Brodě v květnu

Více o výstavách v Pojizeří v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Setkání starosty města Turnov s obyvateli ulice Mírová

V pondělí 3. února 2020 se od 16 hodin uskuteční setkání starosty města Turnova Tomáše Hockeho s obyvateli ulice Mírová na Daliměřicích. Ti poslali ke konci roku 2019 dopis, ve kterém radnici vyzývají k rekonstrukci ulice a chodníku.„ Požadavek na opravu Mírové ulice zazněl v lednu minulého roku na setkání s občany," sdělil starosta Tomáš Hocke. A doplnil, že je to i priorita zastupitelů města, kteří pro rekonstrukci této ulice hlasovali na únorovém zasedání zastupitelstva roku 2019 v rámci investičních priorit. Rekonstrukce této ulice se umístila na 22. místě z 29. v projektech do 10 milionů korun. Veřejné projednání problematiky proběhne v zasedací místnosti č. 215 v budově radnice, Antonína Dvořáka 335.

Grafická výzva pro nadějné grafiky

O letních prázdninách se v Městské galerii Vlastimila Rady Železný Brod uskuteční výstava s názvem Skleněný poklad. Výstava představí sortiment sklářských firem ze Železnobrodska. Prostory galerie se tedy zaplní nepřeberným množstvím šperků, figurek a dalších skleněných artefaktů. Jelikož půjde o neobyčejnou výstavu s tajemným názvem, rozhodli jsme se touto cestou vyzvat všechny grafiky, aby zapojili svoji fantazii a pro potřeby výstavy vytvořili plakát. Ten použijeme pro propagaci výstavy. Autor nejenže získá finanční odměnu, ale i možnost prezentovat svoji grafickou nápaditost. Plakát v grafických křivkách a tiskových datech nejlépe ve velikosti A2 můžete posílat na e-mail: kultura@zelbrod.cz nejpozději do 30. 4. 2020.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V semilském muzeu zahájí výstavu Z pokladů půd a depozitářů
NPL pokračuje nadstavbou, rozdělila se na dvě skupiny
V rámci Jilemnické 50 se konal třetí krajský pohárový závod žactva
Podle Polska nemá rozšiřování těžby v dole Turów vliv na české území
V semilské knihovně zahájí výstavu studentů a připravují přednášky

Nejčtenější články

27.01.: Syn nalezené seniorky v Semilech poděkoval hasičským kynologům
26.01.: Kateřina Janatová: Sedí mi jet si vlastní tempo
28.01.: Už 13. ročník Jilemnické 50 se jel na Horních Mísečkách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT