V železnobrodské galerii uvidíte sochy Michala Gabriela

12.05.2015 15:11:11 | Autor: pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Železný Brod

V železnobrodské galerii uvidíte sochy Michala Gabriela

V Městské galerii Vlastimila Rady v Železném Brodě se koná výstava prací akademického sochaře Michala Gabriela, zakládajícího člena skupiny Tvrdohlaví. Slavnostní vernisáž proběhla ve čtvrtek 7. května, ale výstavu můžete navštívit až do 7. června.

Vernisáž zahájila Lucie Pangrácová – ředitelka Galerie města Trutnova a vystoupily žáci ZUŠ Železný Brod pod vedením Rudolfa Müllera. Michal Gabriel se řadí mezi nejuznávanější české sochaře současnosti. Byl členem dnes již neexistující výtvarné skupiny Tvrdohlaví, ve které se sdružily nejvýraznější osobnosti české postmoderní výtvarné scény.

„Po zakládajících členem legendární, dnes již neexistující umělecké skupiny Tvrdohlaví Petru Niklovi, Stanislavu Divišovi a Františkovi Skálovi můžou lidé obdivovat sochy Michala Gabriela. Tím se nemůže pochlubit jen tak nějaké město a vůbec ne město velikosti Železného Brodu. Naštěstí v Železném Brodě jednoho z „Tvrdohlavých" máme. Díky ak. mal. Zdeňku Lhotskému se snad v městské galerii postupně představí všichni - nebo valná část Tvrdohlavých," poznamenala vedoucí IKS Železný Brod Iva Chaloupková.

Od roku 1998 vede Michal Gabriel ateliér sochařství na Fakultě výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně, kde také založil progresivní studio digitálního sochařství, které propojuje tradiční sochařské postupy se současnými 3D technologiemi. Tento princip uplatňuje i ve své tvorbě. Věnuje se především lidské a zvířecí figurální plastice. Jeho figury mají archetypální charakter a vychází z práce s podvědomím. Často pracuje originálním způsobem se strukturou vytvářenou z přírodnin. Právě struktura propojuje jednotlivé sochy v sousoší a variabilní celky s nečekanými souvislostmi.

Po zakládajících členem legendární, dnes již neexistující umělecké skupiny Tvrdohlaví Petru Niklovi, Stanislavu Divišovi a Františkovi Skálovi můžou lidé obdivovat sochy Michala Gabriela. Tím se nemůže pochlubit jen tak nějaké město a vůbec ne město velikosti Železného Brodu. Naštěstí v Železném Brodě jednoho z „Tvrdohlavých" máme. Díky ak. mal. Zdeňku Lhotskému se snad v městské galerii postupně představí všichni - nebo valná část Tvrdohlavých.

Výstava sochaře Michala Gabriela v Městské galerii Vlastimila Rady v Železném Brodě - instalace výstavy<br />Autor: Petr Červa „Výstava je instalována v celém prostoru galerie a je vystavěna především na ženských motivech. Pro zajímavost: svou výstavní premiéru mají v Železném Brodě Květy lesa. O co se jedná, prozrazovat nebudeme, přijďte se podívat sami. Podle slov návštěvníků vernisáže je tato výstava jednou z nejpovedenějších výstav v galerii v poslední době," dodala Chaloupková.

Přístupná je výstava do 7. června 2015, otevřeno je od úterý do neděle od 13 do 16 hodin. Jste-li přespolní, můžete návštěvu galerie třeba spojit s návštěvou Železnobrodského jarmarku (5. - 7. 6. 2015) a prohlédnout si tuto výstavu během této velké městské akce. V sobotu 6. 6. 2015 bude galerie otevřena výjimečně od 9 do 16 hodin!

O Michalu Gabrielovi

Narozen 25. února 1960
1978-82 Střední uměleckoprůmyslová škola Praha
1980-87 Akademie výtvarných umění, Praha - obor sochařství
1987 zakládající člen výtvarné skupiny Tvrdohlaví
1995 získal cenu Jindřicha Chalupeckého
1998 nastupuje na místo vedoucího ateliéru sochařství na FaVU VUT v Brně
2001 habilitován docentem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze
2007 je zvolen děkanem FaVU VUT v Brně, v roce 2009 jmenován profesorem

Zastoupení ve sbírkách
Národní galerie v Praze
Alšova Jihočeská galerie, Hluboká nad Vltavou
Muzeum umění, Olomouc
Galerie moderního umění, Hradec Králové
soukromé sbírky doma i v zahraničí

Přehled kulturních akcí v Železném Brodě v květnu

Více o výstavách v Pojizeří v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zrušení akcí v turnovské synagoze a na Valdštejně

Z důvodu nepříznivé epidemiologické situace a vzhledem k mezinárodnímu složení vystupujících interpretů, kdy slovenští členové nemohou do České republiky přijet, je zrušen koncert Jak chutná hudba, který se měl uskutečnit v sobotu 26. září v turnovské synagoze. Zároveň se na hradě Valdštejně ruší plánovaná akce Narozeniny vévody Albrechta z Valdštejna, která měla proběhnout také sobotu 26. září.

Do Přepeř přijede prvoligová Plzeň

Ve 3. kole Mol cupu přijede do Přepeř prvoligová Viktoria Plzeň! Tohoto soupeře přiřkl mužstvu z Českého ráje čtvrteční los, termín zápasu je sice určen na středu 30. září, ale je možné posunutí na 7. října nebo jiný den. Článek o posledním zápase Mol cupu Přepeř


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Okresní soutěž: Kruh a Tatobity po výhrách do čela tabulky
Okresní přebor: Libštát udolal Novou Ves, Jilemnice vyhrála v Roztokách
S libverdským kohoutem na Kočičí kameny
Písničkář Jaroslav Hutka vystoupí v lomnickém klubu
Klub lyžařů Turnov zve na 34. ročník přespolního běhu

Nejčtenější články

22.09.: Krajští policisté odhalili alkohol u šesti řidičů autobusů
22.09.: FOTO: Marek Chrascina vystoupal na Žalý v traťovém rekordu
22.09.: I.A třída: Bělá i Lomnice vyhrály, Košťálov si nechal body znovu utéct

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT