Václav Marhoul: Satisfakcí je pro mě hodnocení zahraničních kritiků

30.01.2020 21:23:13 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Václav Marhoul: Satisfakcí je pro mě hodnocení zahraničních kritiků

Hostem semilského filmového festivalu Fokus Fest byl na konci září 2019 režisér Václav Marhoul. V přetlaku článků na našem webu tehdy nedošlo ke zveřejnění krátkého rozhovoru s touto osobností českého filmu. Přinášíme vám jej proto alespoň nyní, v den (30. 1. 2020), kdy Václav Marhoul slaví životní jubileum - své 60. narozeniny!

Nejprve Václav Marhoul divákům Fokus Festu v sále kina Jitřenka představil svůj film Nabarvené ptáče. Vysvětloval, jaké to pro něj bylo být producentem, že to kromě starostí bylo i výhodou, když mohl zapálit vesnici vybudovanou za 10 milionů korun a podotkl, že ho fascinoval příběh Kosinského knihy, proto mu stálo za to i těch 10 let usilovné práce. „Pro někoho je příběh knihy plejáda násilí a brutality, pro mě příběh o lásce a humanitě, jako univerzální příběh o dobru a zlu, a o zápasu, který musí svádět každý člověk, tím jsem také přesvědčil zahraniční producenty," řekl režisér semilským divákům.

Poté už byl čas na krátký rozhovor v kavárně Kina Jitřenka.

V semilském kině nejvíce chodí diváci na komedii Ženy v běhu nebo hudební životopis Bohemian Rhapsody, proč jste si vybral mnohem náročnější téma?

Naše kinematografie by měla mít veškerou žánrovou škálu.

Václav Marhoul při premiéře filmu Nabarvené ptáče v kině Jitřenka<br />Autor: Petr Ježek Prý se nebude váš film promítat v Polsku. Je to tak?

Snad nakonec bude, ale ne v běžné distribuci. Poláci k této látce mají svůj vztah, který nemůže mít nikdo jiný. Zjistilo se, že Kosinský popisuje fikci, což je obsah většiny románů, ale v Polsku mu nemůžou odpustit, že v knize nepopisuje naprostou pravdu.

Co otázky na brutalitu a opouštění kina, kterým jste čelil i před chvílí před diváky?

Že prý lidé opouštějí kino, se traduje od světové premiéry v Benátkách, je to přitom výmysl autora. Existuje záznam z Benátek a lidé ve stoje tleskají. Násilí ve filmu je podle mě zpracované naprosto poeticky.

Co vás přilákalo do Semil na premiéru i festival Fokus Fest?

Když mě někdo požádal, tak nepamatuju, že bych odmítl, prostě jsem rád přijel.

Jak vás potěšilo přijetí filmu Nabarvené ptáče na festivalech? Je to pro vás zadostiučení po 10 letech práce?

Zadostiučením či satisfakcí je pro mě hodnocení zahraničních kritiků. To je to co mě těší, hodnocení z Benátek, z Toronta, a například v britském The Guardian dal uznávaný kritik Xan Brooks filmu pět hvězdiček z pěti možných...

Václav Marhoul při premiéře filmu Nabarvené ptáče v kině Jitřenka<br />Autor: Petr Ježek Pracoval jste se třemi známými zahraničními herci, kterého jste nejvíc do svého filmu chtěl a se kterým se vám nejlépe pracovalo?

Je jich pět! (režisér ukazuje pro důraz prsty celé ruky!). To nebyl vysněný sen, vybíral jsem herce podle typu rolí. Získat je nebylo lehké, to je pro český film jiná kategorie. Nejprve jsem získal příslib Stellana (Skarsgårda - poznámka redakce), se kterým jsem se znal už dřív z jeho práce na filmu v Česku. Pak jak máte jednoho, tak je to s dalšími herci lehčí. Co mi ale nejvíc pomohlo, že všichni znali předlohu, věděli, o čem film bude a že se jim líbil scénář. Teprve to pak všechny přesvědčilo.

Podstatnou roli hraje ve vašem filmu i Jitka Čvančarová, která je českým divákům spíše známá z komediálních rolí. Proč jste si vybral ji?

Typově mě seděla do role osudové ženy. Přesvědčila mě pak ve hře Tennessee Williamse Království boží na zemi. Tam jsem poznal, že je to fantastická herečka a že si ji umím představit v té roli. Přečetla si scénář, ale tři měsíce se rozhodovala. Bála se, že nejtěžší ženskou roli ve filmu nezvládne na sto procent. Tím mě právě přesvědčila, že je poctivá herečka a její roli završuje závěrečná písnička filmu.


Nabarvené ptáče - zajímavosti o vzniku a ceny:

Samotnému natáčení předcházelo osm let příprav. Zahrnovaly dvouletou snahu o získání práv ke zfilmování, 17 verzí scénáře, které vznikaly tři roky, a další roky úsilí vedoucí k financování celého projektu.

Film se natáčel 16 měsíců ve 43 lokalitách, a to v Česku, Polsku, Slovensku a na Ukrajině.

Předloha: Jerzy Kosiński.

Hrají: Petr Kotlár, Udo Kier, Lech Dyblik, Jitka Čvančarová, Stellan Skarsgård, Harvey Keitel, Julian Sands, Barry Pepper, Alexej Kravčenko, Petr Vaněk, Radim Fiala, Pavel Kříž, Júlia Vidrnáková, Filip Kaňkovský.

Kameraman Vladimír Smutný obdržel na 55. Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu ocenění za Nejlepší kameru.

Česká filmová a televizní akademie vybrala film jako kandidáta na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film, dostal se do širší nominace, ale mezi vybranou pětici už ne.

Po světové a české premiéře film dál putuje po světě a na jaře 2020 bude mít premiéru v několika dalších zemích.

Související články:

Lednová nabídka Kina Jitřenka v Semilech

Festival Fokus Fest se koná už pošesté v Semilech

Do semilského kina přijel režisér filmu Případ mrtvého nebožtíka

Semilské kino navštívil Jiří Mádl

Další rozhovory s osobnostmi čtěte v rubrice VOLNÝ ČAS - Rozhovory

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 22 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Petr Beitl rezignoval na svoji funkci krajského zastupitele

Petr Beitl na úterním zasedání krajského zastupitelstva podal rezignaci na mandát zastupitele Libereckého kraje a předsedy výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. Důvodem je jeho zvolení do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v letošních volbách. Podle svých slov je připraven se jako poslanec dál podílet na projektech Libereckého kraje. V pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu by jeho náhradník měl složit slib na příštím zasedání. Výsledky parlamentních voleb

Materiály do rady kraje a zastupitelstva od listopadu už pouze elektronicky

Stohy papíru a doslova stovky podpisů. To ještě donedávna bylo nutné pro odsouhlasení materiálů pro jednání krajské rady a zastupitelstva. Od poloviny letošního listopadu se to změní - Liberecký kraj zavádí schvalování dokumentů elektronicky. „Krajský úřad Libereckého kraje se snaží využívat možností moderních technologií dlouhodobě a průběžně. V současné době máme snahu fungování úřadu zlepšit a zejména snížit množství fyzického papíru, který používáme. Budeme postupně přecházet na plně elektronickou verzi oběhu dokladů, elektronizace smluv a celé řady dalších dokladů a papírů, které v úřadě dnes a denně vznikají a obíhají. Od listopadu letošního roku tedy již budeme například schvalovat materiály předkládané do rady kraje a zastupitelstva pouze elektronicky," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Programy na Krkonošské železnici zvedly zájem o Pojizerský Pacifik
Dalmach byl proti Chotěboři blízko první výhře, nakonec má jen bod
MMN zahájila provoz nové magnetické rezonance
Krajský přebor: Rovensko veze nečekaně výhru z Višňové
Liberecký kraj se stal akcionářem jilemnické a semilské nemocnice

Nejčtenější články

24.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. podzimního kola
24.10.: Turnovští basketbalisté se v nové sezoně vezou na vítězné vlně
24.10.: Na 27. ročníku Jilemnického krosu byl nejrychlejší Ondřej Pilař

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT