Valdštejny připomene zahradní slavnost i středověký víkend

24.02.2020 20:12:15 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Valdštejny připomene zahradní slavnost i středověký víkend

Na život a dobu Valdštejnů se zaměří jubilejní, desátý ročník dlouhodobého cyklu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů. Projekt, který zaplní celý letošní rok, nese název Valdštejnové - lvi ve službách císařů a nabídne množství rozličných akcí po celé zemi, Liberecký kraj nevyjímaje.

Událost zahrnuje kulturní a hudební pořady, Hradozámeckou noc s hlavním stanem na zámku Mnichovo Hradiště, speciální prohlídky běžně nepřístupných míst, komentované procházky po valdštejnské architektuře, slavnosti a edukační program pro děti na téměř 30 českých památkách.

„Stejně jako v loňském roce, i letos se cyklus Národního památkového ústavu významně dotýká Libereckého kraje. Napříč regionem máme památky, které jsou i dnes výraznými dominantami. Vždyť Bezděz, Grabštejn a Valdštejn znají snad všichni milovníci hradů a zámků," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Do akce se zapojily i instituce v Libereckém kraji. Městské muzeum Špitálek ve Frýdlantu v Čechách si na 25. únor připravilo pokračování přednášky z loňského roku s názvem Pád Albrechta z Valdštejna aneb krutý konec vévody frýdlantského.

30. dubna od 18 hodin se v Krajské vědecké knihovně uskuteční přednáška na téma Hrad Bezděz ve správě Valdštejnů; o době, kdy se o hrad starali tito šlechtici, bude vyprávět samotný bezdězský kastelán Kamil Seidl.

Státní hrad Grabštejn připomene zmíněný šlechtický rod několikrát, a to na Valdštejnském Dni dětí, Valdštejnské (za)hradní slavnosti nebo při Noční prohlídce s názvem Je třeba zabít Valdštejna. Stejný název bude mít letos i Hradozámecká noc. Na závěr roku pak bude hrad hostit Valdštejnské vánoce.

Nelze opomenout ani hrad, jež má jméno rodu přímo ve svém názvu: Valdštejn. Zde si pro návštěvníky přichystali na červenec Středověký víkend s Valdštejny. Návštěvníci se mohou těšit opět na šermířská vystoupení, dobovou hudbu a nebude chybět ani ochutnávka středověké kuchyně. 15. a 16. srpna bude následovat Valdštejnský historický víkend. K vidění budou i vystoupení skupiny historického šermu Rytíři turnovského meče, koncerty skupiny Capella Rederna a další události.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Projekt NPÚ Gallasové a Clam-Gallasové vrcholí výstavou v Liberci
Hrad Grabštejn navštívilo letos přes 20 tisíc lidí, nejvíce v jeho historii
Letos stoupl zájem o hrady Grabštejn a Trosky či zámek Hrubý Rohozec
Projekt památkového ústavu se zaměřuje na šlechtické rody z Liberecka

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Program asistenčních voucherů podpoří podnikatele částkou 1,5 milionu korun

Vyhlášení programu s názvem Asistenční vouchery Libereckého kraje schválili krajští zastupitelé. Úspěšným žadatelům dotace pomohou připravit jejich vlastní projektové žádosti, které následně podají do vhodných výzev operačních programů. K rozdělení je 1,5 milionu, přičemž maximální výše dotace je 300 tisíc korun. „Jsem rád, že můžeme podpořit podnikatele v regionu a pomoci jim při uskutečňování jejich plánů, vizí a nápadů," prohlásil Michal Kříž, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. Program mohou využít veřejnoprávní subjekty i soukromoprávní právnické osoby, které mají sídlo či pracoviště na území Libereckého kraje. Žádosti se přijímají od 27. června tohoto roku do 31. ledna 2022.

Město Turnov podpořilo výstavbu Naučné stezky J. Pekaře

Zastupitelstvo města Turnov rozhodlo o poskytnutí individuální dotace z rozpočtu města Turnov ve výši 30 tisíc korun pro Rohozecký okrašlovací spolek z. s.. Dotace má být určena na doplatek nově vzniklé naučné stezky turnovského rodáka prof. Josefa Pekaře, zároveň by byla využita na výrobu propagačních letáků a k úhradě části nákladů za texty na panely naučné stezky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Červen přináší na hrady a zámky kulturní akce
Prestižní vzdělávací program podpoří také žáky z Libereckého kraje
Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
Ulice Boženy Němcové v Turnově se také dočká kompletní rekonstrukce
Děti šly zpátky do školy po Covidu, doprovázeli je policisté

Nejčtenější články

05.06.: Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
03.06.: FOTO: Město Turnov chce zabezpečit zchátralý areál uhelných skladů
03.06.: Uzavřeli lávku v Bítouchově, začali stavět novou

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT