FOTO: Ve státním archívu odhalují historii fotografování v Semilech

24.09.2012 09:25:01 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

FOTO: Ve státním archívu odhalují historii fotografování v Semilech

Ve Státním okresním archivu Semily byla v pátek zahájena výstava černobílých fotografií Semilského fotoklubu z druhé poloviny 20. století. Výstavu uvedli Karel Bárta, významná postava fotoklubu v 80. letech, ředitel archívu Ivo Navrátil a Tomáš Hyka.

Nová výstava v archívu navazuje na již otevřenou Semilský fotoklub: Pět zlatých sezón v Muzeu a Pojizerské galerii v Semilech, která mapuje poslední roky Semilského fotoklubu, respektive jeho účast v soutěži Mapový okruh Český ráj.

Mnohé návštěvníky předchozí výstavy může udivit, že historie fotografování v Semilech je mnohem starší, než v muzeu vzpomenutý rok 1976. Sahá totiž až do roku 1933, kdy se místní fotografové sdružili v Klubu českých turistů. V příštím roce tak bude Semilský fotoklub slavit 80. výročí založení.

Hudební doprovod při vernisáži obstarali houslistka Miroslava Jeřábková a klavírista Jiří Kurfiřt. Na výstavu byly vybrány snímky celkem 17 fotografů Semilského fotoklubu z let 1978 až 1995, ale shlédnout můžete na výstavě i kroniky klubu ze 30. tých a 40. tých let minulého století. Vystavené fotografie fotoklubu od roku 1978 se uchovaly v jednom ze skladů podniku Kolora, později Hybler v Řekách, kde několik let Semilský fotoklub sídlil.

Vernisáž výstavy To nejlepší z archívu Semilského fotoklubu<br />Autor: Petr Ježek

„Miroslav Koudelka nám uchované fotografie před pár roky předal do trvalé úschovy, což zaručuje, že i za sto, dvě stě nebo tři sta let budou zachovány pro budoucí generace. Z těch několika set fotografií jsme vybrali padesát, jež jsou vystaveny. První veřejná výstava Fotoklubu byla v roce 1944 a fotky z ní už byly do archivu předány dřív - pár jsme jich pro výstavu také použili," potvrdil ředitel semilského archívu Ivo Navrátil.

Výstavy v semilském archívu jsou pravidelně otevřeny v pracovní dny od 8 do 16 hodin, v pondělí a ve středu do 18 hodin a v pátek do 15 hodin. Vstup je volný, pouze musíte u dveří zazvonit. Výstava To nejlepší z archívu semilského fotoklubu zde potrvá do 26. října.

FOTO: Semilský fotoklub se usadil až do října v Pojizerské galerii

Semilský fotoklub opanoval jubilejní ročník fotosoutěže

Více o aktuálních výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 21 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Tipy na výlety po Českém ráji v nové podobě

Období jara a s ním spojené výletování se blíží. Pro snazší orientaci v nabídce regionu Sdružení Český ráj pro zájemce připravuje tipy na výlety v nové formě elektronického flipbooku. Aktuálně jsou k dispozici první z nich, a to je Český ráj ve filmu a pohádkách. „V katalogu najdete deset tipů na pohádkové výlety, v rámci kterých se můžete vypravit například na zámek Sychrov za princeznou Zlatovláskou, za čerty do Klokočských skal nebo loupežníkem Rumcajsem do Jičína. Flipbook si můžete pohodlně otevřít ve svých počítačích i telefonech, tipy jsou doplněny o fotogalerie a také trasu výletu na portálu mapy.cz," přiblížil Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Hasiči zachránili muže, pod kterým praskl led na jablonecké přehradě

Hasiči zachránili muže, pod kterým praskl led na jablonecké přehradě V Jablonci nad Nisou na přehradě ve čtvrtek po 16. hodině hasiči zachránili muže, pod kterým se prolomil led. V době příjezdu hasičů se muž nacházel již na ledu, kam se dostal vlastními silami. Hasiči muže bezpečně dostali na břeh, který byl vzdálen 20 metrů a poskytli mu tepelný komfort. Více podrobností a krátké video na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči spouští stanoviště antigenní testy řidičů kamionů v Harrachově
Některé podnikatelské nápady studentů z TUL půjdou na trh
Grantové programy Nadace ČEZ jsou v plném proudu
Sčítání lidu, domů a bytů 2021 se blíží
Tulipánový měsíc opět podpoří onkologicky nemocné

Nejčtenější články

27.02.: Otázky k pohybu mezi okresy i s formuláři ke stažení
26.02.: V Libereckém kraji znovu více pozitivních, očkování už se naplno rozjíždí
27.02.: Do Německa i Polska s negativním testem, odběry spustí i v Harrachově

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT