VIDEO: Posádka podvodní laboratoře v Jesenném se vrátila na hladinu

24.08.2020 16:52:16 | Autor: rk, pjs | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jesenný

VIDEO: Posádka podvodní laboratoře v Jesenném se vrátila na hladinu

Posádka podvodní laboratoře Hydronaut v lomu Jesenný se vrátila v pátek 21. srpna po 178 hodinách, tedy více než 7 dnech, zpět na hladinu. Provedli sérii technologických testů a zároveň překonali český rekord v délce pobytu pod vodou. Na videu jejich výstup zachytil Rudolf Kožený.

Na hladině jezera ve vápencovém lomu nacházejícím se v podkrkonošské obci Jesenný se do půlky srpna pohupovala speciální 35 tun těžká konstrukce. Poté se laboratoř Hydronaut zanořila ke dnu a těsně předtím se do jejího stísněného vnitřního prostoru nasoukali tři lidé. Ti pak pod vodou byli víc jak 175 hodin, v samotném Hydronautu 168 hodin a 168 minut.


Tento projekt Matyáše Šandy se jmenuje Hydronaut a je to vlastně prototyp podvodní výzkumné laboratoře nazvané H03 DeepLab. Jde o jakousi kombinaci ponorky a specifického typu potápěčského zvonu zvaného keson. Zanořením do vody lze tímto nasimulovat kosmickou loď při vesmírném letu. Díky tomu může být zkoumána především lidská psychika v dlouhodobě uzavřeném prostředí, ale také například pěstování potravin nebo komunikace s centrem na povrchu. Projekt si dokonce vzala pod křídla Evropská kosmická agentura (ESA), která zatím žádnou podobnou laboratoří nedisponuje, nyní i ona čeká na výsledek testů.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zrušení akcí v turnovské synagoze a na Valdštejně

Z důvodu nepříznivé epidemiologické situace a vzhledem k mezinárodnímu složení vystupujících interpretů, kdy slovenští členové nemohou do České republiky přijet, je zrušen koncert Jak chutná hudba, který se měl uskutečnit v sobotu 26. září v turnovské synagoze. Zároveň se na hradě Valdštejně ruší plánovaná akce Narozeniny vévody Albrechta z Valdštejna, která měla proběhnout také sobotu 26. září.

Do Přepeř přijede prvoligová Plzeň

Ve 3. kole Mol cupu přijede do Přepeř prvoligová Viktoria Plzeň! Tohoto soupeře přiřkl mužstvu z Českého ráje čtvrteční los, termín zápasu je sice určen na středu 30. září, ale je možné posunutí na 7. října nebo jiný den. Článek o posledním zápase Mol cupu Přepeř


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Co se hraje o víkendu v Pojizeří za fotbaly?
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 25. do 28. září
Lipo.inku radí expertní skupina, podporují i firmy zasažené krizí
Na druhý pokus oslaví 150. výročí narození profesora Josefa Pekaře
Kdo nepláče není Čech aneb One man show Lukáše Pavláska

Nejčtenější články

23.09.: I.B třída: Výhra nad Jablonečkem vynesla Semily na třetí místo
24.09.: Od 24. září se v Česku rozšiřují protiepidemická opatření
24.09.: Sjezd traktorů v Bozkově je pro rok 2020 zrušen!

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT