Vlajka pro Masaryka letos v Turnově už posedmé

01.10.2019 15:17:55 | Autor: Klára Preislerová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Vlajka pro Masaryka letos v Turnově už posedmé

Již sedmým rokem vyhlašuje starosta města Turnov Tomáš Hocke kampaň s názvem Vlajka pro Masaryka, která je spjatá s blížící se oslavou Dne vzniku československého státu 28. října.

Starosta města Tomáš Hocke chce prostřednictvím této kampaně vyzvat obyvatele města Turnova, aby se nebáli cítit národní hrdost a vlastenectví. Pro zamyšlení nad tématem, je níže vybrána část projevu Václava Havla k 28. říjnu 1995.

Na sekretariátu starosty je od 1. října připraveno k vyzvednutí 50 kusů státních vlajek. „Chtěl bych poprosit zejména obyvatele centra města, aby vlajku vyvěsili," požádal Tomáš Hocke. 

Takto představuje kampaň starosta Turnova Tomáš Hocke:

„Slova vlast, vlastenectví či vlastenec zní dnes poněkud starobyle a leckomu jsou možná i k smíchu. Má vůbec smysl jich ještě užívat, znamenají pro nás ještě něco?

Záleží na tom, co jimi myslíme. Pokud jimi někdo míní slepou identifikaci s vlastním kmenem a přesvědčení o jeho výlučnosti či nadřazenosti ostatním, pak si takový člověk beznadějně plete vlastenectví s nacionalismem. Přičemž nacionalismus je v podstatě jen reliktem pradávného kmenového pojetí světa, tedy něčím, co je v hlubokém rozporu se základními civilizačními hodnotami dnešního světa, a co může vést svými důsledky jen k lidskému neštěstí, kterému je třeba vzdorovat i silou.

Vlastenectví však znamená několik veskrze přirozených věcí, kterými jsou například otevřené přiznání, že máme rádi místo, kde žijeme, nebo že nám záleží na dobrém rozvoji tohoto místa. Je to vyznání, že rozumíme zdejšímu osobitému duchovnímu klimatu i všemu, co sem tradičně patří. Je to však i odporování špatného a naopak stranění dobrému.

Patří k němu i úcta k těm, kteří v minulosti zápasili za svobodný a lepší život nás všech, a patří k němu posléze i vůle sami něco dělat ve prospěch naší země, města a v případě nutnosti jejímu prospěchu i něco obětovat, tak jak to dokázali mnozí před námi. Z velkého daru, kterým je život ve svobodné zemi a v zemi, která by měla být prosperující, se nelze jen radovat, ale je třeba trvale o něj pečovat a případně ho i bránit. Bez vůle k obraně svého domova a hodnot, které ho tvoří, se stěží můžeme natrvalo těšit ze své vlastní svobody.

Právě státní svátek 28. října je okamžikem, kdy bychom takových myšlenek měli vzpomenout a snad sdělit i našim dětem, proč by nám na domech měla vlát státní vlajka. Pojďme prosím společně ozdobit náš Turnov státními vlajkami a alespoň o krůček se přibližme historickým fotografiím z první republiky."

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Slavnostně otevřeli novou rozhlednu Schovanka v Plavech

Obrazem: Slavnostní otevření nové rozhledny Schovanka v Plavech V Plavech v místní sokolovně v sobotu 1. srpna 2020 slavnostně otevřeli rozhlednu Schovanka a současně nově opravené Posezení pod Schovankou. Na rozhlednu vystoupáme po zdolání 35 točitých schodů, na které vstupujeme hned od barového pultu nově opraveného „posezení“. Všichni návštěvníci byli velice mile překvapeni, přičemž obdivovali realizaci a preciznost zpracování tak trochu cimrmanovského nápadu, jedná se o skutečný unikát. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Klasickej postup band zahraje na muzejní zahrádce v Semilech

Již třetí hudební večer tohoto léta se koná 7. srpna od 18 hodin na muzejní zahrádce v Semilech. Tentokrát zahraje kytarové duo z kapely Klasickej postup band. V jejich repertoáru jsou popové, rockové a big beatové písně, při kterých si můžete i zatančit. V případě špatného počasí se koncert přesune do Pojizerské galerie. Celý program letních večerů na muzejní zahrádce


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zákupy opět hlídá Medoušek, instalují i skleněný vodotrysk do kašny
Vrchlabí bylo opět v obležení amerických vozů a motocyklů
Hasič z Košťálova Josef Riegr oslavil 100 let
Bílý Kostel nad Nisou si připomene 10 let od povodní
FOTO: Eva Urbanová zazpívala v Sedmihorkách rockové hity

Nejčtenější články

05.08.: Dva kluci zachránili v Semilech sebevraha před vykrvácením
05.08.: Obrazem: Legiovlak dorazil na martinické nádraží
04.08.: V Libereckém kraji je aktuálně situace s koronavirem stabilní

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT