Vrchlabský útulek pro handicapované živočichy se stal součástí národní sítě

02.03.2015 20:22:45 | Autor: redakce | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Vrchlabí

Vrchlabský útulek pro handicapované živočichy se stal součástí národní sítě

Správa Krkonošského národního parku pečuje o zvířata ve volné přírodě, ale nezapomíná ani na zvířata handicapovaná. První útulek pro poraněná divoká zvířata byl zřízen již od 70. let minulého století, kdy byl součástí Minizoo Správy KRNAP. Nyní se tato Záchranná stanice stala 30. členem Národní sítě záchranných stanic. Správa KRNAP získala akreditaci dle novelizované legislativy v roce 2012.

„Po likvidačním požáru v roce 2008 nebylo možné získat samostatnou akreditaci, protože jsme neměli potřebné prostory k plnému provozování stanice. Proto až do roku 2012 fungovala stanice jako přidružená ke stanici ZO ČSOP Jaro Jaroměř. Správa KRNAP postupně zázemí obnovila a v současné době je dokončována generální rekonstrukce stanice, financovaná prostřednictvím Operačního programu životní prostředí," vysvětlil tiskový mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

O významu Záchranné stanice ve Vrchlabí není pochyb. Každoročně zde nalezne pomoc 150 až 200 zvířat. Ponejvíce se jedná o dravce, pěvce - často mláďata, ježky, kterých bývá 40-70, občas též srnčí či jiná zvěř. Úkolem Záchranné stanice je zajistit odbornou pomoc dočasně či trvale handicapovaným zvířatům, péči o nalezená opuštěná mláďata, přípravu vyléčených jedinců na návrat do volné přírody, péči o trvale handicapovaná zvířata, záchranné transfery. Pracovníci Záchranné stanice zajišťují jarní péči o obojživelníky. Důležitá je též výchovná a osvětová činnost.

Národní síť záchranných stanic koordinuje Český svaz ochránců přírody. Stanice pokrývají svou působností celé území ČR a ročně jimi projde víc než deset tisíc potřebných živočichů, v roce 2014 dokonce více než 16 000. Nejčastěji jsou přijímána zvířata poraněná dopravou, popálená elektrickým proudem, poraněná nárazem na skleněnou plochu či postřelená. Asi 50 % se každoročně podaří vrátit zpět do přírody. Více informací na www.zvirevnouzi.cz

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Bodlinky z Krkonoš míří opět do škol
Mladý krahujec je opět na svobodě, adoptovali jej jiní rodiče
Obrazem: Zvířátkové vánoce v útulku KRNAP

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.

Štěpánek trefil pro Jablonec Evropu

Štěpánek trefil pro Jablonec EvropuSouboj o konečné čtvrté místo ve Fortuna:lize nakonec vyšel lépe Jablonci, kterému stačila remíza s Baníkem, zatímco Liberec prohrál v Plzni. Remízový gól vstřelil za Jablonec obránce Štěpánek, pro nějž to byl první ligový gól. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči upozorňují na prázdninová rizika
Hrad Valdštejn si připomíná rod Valdštejnů
Parní vlaky o prázdninách opět vyjíždí na koleje v Českém ráji
Bezpečná a zdravá cykloturistika s projektem Na kole jen s přilbou
Po oteplení zřejmě přijdou bouřky, někde i s kroupami

Nejčtenější články

09.07.: Libereckým krajem projede o víkendu Rally Bohemia
08.07.: HZS Libereckého kraje převzal nové cisterny, testují barevné provedení
09.07.: V semilské Fabrice 1861 zahrají Jakub Děkan a spol.

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT