Vydařené Vánoce na hradě Valdštejn

09.01.2019 17:29:48 | Autor: Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch | Rubrika: KULTURA | Obce: Český ráj,Turnov

Vydařené Vánoce na hradě Valdštejn

Přes devět set spokojených lidí, krásná zimní scenérie a pohodová atmosféra. Tak by se dal shrnout bohatý vánoční a novoroční program na hradě Valdštejně.

Vystupovali zde tradiční a oblíbení hosté a návštěvníci alespoň chvíli zapomněli na všeobecný shon a ruch v přítomnosti příjemné hudby a pohádkové zimní kulisy.

Pomyslným zahajovatelem vánočních akcí byl o druhém adventním víkendu předvánoční koncert sousedského pěveckého spolku Provaz Kacanovy. Ten i přes nepříznivé počasí navodil pohodovou předvánoční atmosféru. Další týden patřil turnovským skautům, kteří měli pro veřejnost připraven rovněž velmi pěkný koncert plný koled a vánočních písní. Dva dny před Štědrým dnem zavítal na hrad i sám vévoda Albrecht z Valdštejna s početnou družinou. V rámci akce „Vánoce s vévodou" měli lidé možnost popovídat si s tímto slavným vojevůdcem a děti mu mohly pomoci ozdobit vánoční stromeček, za což dostaly i sladkou odměnu.

Vánoční akce na Valdštejně<br />Autor: Archiv Turnovské památky a cestovní ruch Štědrý den patřil na Valdštejně libereckému souboru I Dilettanti, který v nejkrásnější den v roce rozezpíval zaplněnou kapli sv. Jana Nepomuckého, coby hlavní dějiště všech vánočních a novoročních akcí. Největší návštěvnost zaznamenal hrad na druhý svátek vánoční při koncertu souboru Musica Fortuna, kdy počet návštěvníků pomalu dosáhl k číslu 300. V rámci tohoto koncertu mohli lidé ochutnat i lahodný svařák, který je již s Musicou Fortunou „pevně" spojen. Rok 2018 uzavřel svým neobyčejným varhanním koncertem mistr Radek Rejšek před téměř dvojnásobným počtem diváků oproti předešlé sezoně.  

Na úspěšné vánoční akce navázaly i novoroční koncerty manželů Lédlových a vyvrcholením byl Tříkrálový koncert oblíbeného smíšeného pěveckého sboru Hradecké komorní tucteto. Navíc v době konání všech akcí Valdštejn otevřel i běžně nepřístupný prostor v přízemí Klasicistního domu, kde mohli lidé nahlédnout na expozici takzvaných Aehrenthalských Vánoc. K nádherné vánoční atmosféře dopomohla velkým dílem i letošní zima, která na Valdštejně i v Hruboskalsku vytvořila pohádkovou scenérii. Děkujeme všem návštěvníkům za přízeň a těšíme se v nové sezóně na viděnou!

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Adventní program na Valdštejně 2018
Hrad Valdštejn je za obnovu areálu oceněn v anketě Památka roku
Varhany na Valdštejně prošly historicky prvním generálním čištěním
Valdštejn ožil 7. ročníkem Svatohubertské slavnosti
Slackline festival uzavřel Dny evropského dědictví na Valdštejně

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Horská služba opět proškolila strážce KRNAP

Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP již poněkolikáté požádala kolegy z Horské služby Krkonoše o školení první pomoci. Takové školení proběhlo v minulých dnech na Vosecké boudě. „Během dvoudenního školení se čeští i polští strážci zaměřili na základní první pomoc," řekl vedoucí Terénní služby Správy KRNAP Jiří Marek. „Nacvičili jsme postupy při úrazu v horách, udržení základních životních funkcí, zastavení masivního krvácení, resuscitaci, postupy při alergických reakcích, diagnostiku hypoglykemie, ale také na správnou komunikaci s Horskou službou a záchranáři obecně," doplnil.

Na sociální služby má Liberecký kraj stále málo peněz

Téměř jednu miliardu korun požaduje Liberecký kraj pro příští rok na zajištění sociálních služeb v regionu. Požadavek je o 40 % vyšší než loni. Vychází však ze skutečných nákladů vynaložených na sociální služby v roce 2018 a z požadavků poskytovatelů sociálních služeb na rok 2019. Kraji letos chybí v této oblasti zhruba 55 milionů korun a již od začátku roku žádá stát o dorovnání. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krajský přebor: Sedmihorky na závěr nadstavby vyhrály v Bílém Kostele
Muzeum Českého ráje v září otevře novou horolezeckou expozici
Cyklojízda stezkou Járy Cimrmana 2019 objektivem Zdeňka Horáka
Volejbalistky Česka vyhrály nad Švédskem a postupují
Přednáška Petra Vodičky nejen o modelaření zakončí lomnickou výstavu

Nejčtenější články

16.06.: Přehled fotbalových výsledků 14. jarního kola
15.06.: Přepeře vydřenou výhrou ve Slatiňanech získaly v divizi druhé místo
16.06.: SDH Semily I mají další zápis v knize rekordů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT