Vydejte se na výlet Pojizerským Pacifikem s novou mapkou

22.06.2019 18:28:29 | Autor: Dáša Palátková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Martinice,Jilemnice,Rokytnice nad Jizerou

Vydejte se na výlet Pojizerským Pacifikem s novou mapkou

Naplánujte si projížďku krkonošskou lokálkou z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou. Na výstavbě dvacet kilometrů dlouhé regionální železnice mají hlavní zásluhu Jan hrabě Harrach a tehdejší místní podnikatelé.

Dráha významně přispěla k hospodářskému rozvoji kraje, jehož se stala neodmyslitelnou součástí. V současnosti se zde setkáte s motorovými vozy řady 810, charakteristickými pro české lokálky. Nechybí ani vyhledávané tradiční parní jízdy.

Nová mapa

„Trhací mapa, která obohatila takzvanou knihovničku Svazku Krkonoše, nabízí turistům i milovníkům železnice užitečné i zajímavé informace o regionální železniční trati. Pojizerským Pacifikem se můžete svést z Martinic v Krkonoších do Jilemnice, Hrabačova, Víchové nad Jizerou, Horní Sytové, Poniklé, Jablonce nad Jizerou, Rokytnice nad Jizerou a zase zpět," seznámila Alena Pacholíková, manažerka Svazku Krkonoše a doplnila: „Dozvíte se například, kdy byla železniční stanice v Martinicích v Krkonoších vyhlášena kulturní památkou ČR, jaká atraktivní místa v okolí tratě můžete navštívit nebo kterou naučnou stezku si projít. Také jsme pro vás naplánovali několik pěších výletů do okolí železniční tratě. A samozřejmostí je přehledná turistická mapa s vyznačením železniční tratě Pojizerského Pacifiku, turistických pěších tras, naučných stezek a zajímavostí, za kterými se můžete vypravit z některé železniční zastávky. Získat mapu můžete ke konci června v krkonošských turistických informačních centrech a na vybraných železničních stanicích. Ke stažení je na webových stránkách www.krkonose.eu."

Stanice Martinice v Krkonoších je kulturní památkou

Železniční stanice Martinice v Krkonoších leží na neelektrifikované celostátní dráze Trutnov hlavní nádraží - Chlumec nad Cidlinou a zároveň je odbočnou stanicí neelektrifikované regionální dráhy Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou. Se svou nadmořskou výškou 482,970 m n. m. je nejvýše položenou stanicí na obou tratích. Lokálka z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou přepravuje cestující od 6. prosince 1899, kdy proběhlo její slavnostní uvedení do provozu. Od července roku 2016 je pod ochranou státu prohlášením za kulturní památku.

TIP: Výročí 120 let trati

Oslavu ke kulatému výročí dne 31. 8. 2019 organizuje Spolek železniční historie Martinice v Krkonoších. Kromě bohatého doprovodného programu bude „hlavní hvězdou" legendární motorový vůz M 260.001 Stříbrný šíp. Další mimořádné jízdy zajistí motorová lokomotiva T435.0111 Hektor s dobovými osobními vozy. Na pravidelnou dopravu v čase oslav bude nasazen následník Hurvínka, dnes již historický motorový vůz M152.0604, Orchestrion. V průběhu konání oslav budou probíhat komentované prohlídky stanice - kulturní památky. Podrobný program bude umístěn na www.nadrazimartinice.cz.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Čištění kanalizace omezí parkování v ulici Antonína Dvořáka v Turnově

Severočeské vodovody a kanalizace budou v pondělí 15. července čistit kanalizaci. Kvůli práci nebude možné parkování v ulici Antonína Dvořáka. „Již ve čtvrtek byly v ulici Antonína Dvořáka umístěny dopravní značky zakazující stání vozidel v čase od 6:00 do 15:00 hodin," přiblížil vedoucí odboru dopravy Pavel Vaňátko. Doplnil, že práce spočívá v prohlídce kanalizačního potrubí kamerou a poté proběhne následné čištění. Zákazové značení je umístěno v parkovacích zálivech od radnice, kolem lékárny a dál.

V jablonecké nemocnici zahajují stavbu propojovacích chodeb

Od pátku 12. července na zhruba čtyři týdny ovlivní vnitřní provoz jablonecké nemocnice bourací a stavební práce související s výstavbou dvou propojovacích chodeb do nového pavilonu. Jedna chodba povede ze stávající urologické ambulance v přízemí, druhá z prostor vedle chirurgického JIP v prvním patře. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V harrachovské sklárně se konají už šestnácté Pivní slavnosti
Zážitková turistika nabídne mačkání skla i Kubíkův týden
Severočeské muzeum představuje restaurované klenoty ze sbírek
Turnovská ZŠ Žižkova je v obležení stavebních firem
Obrazem: Závod veteránů Okolo Elišky 2019

Nejčtenější články

15.07.: Krakonoši došla trpělivost s lidskými odpadky! Od 1. srpna uzavře hory
15.07.: Při nehodě čtyř aut v Krásné Studánce zemřel jeden člověk
16.07.: Krkonoše zůstávají otevřené! Ministr vyjednal s Krakonošem ještě šanci

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT