Vydejte se na výlet Pojizerským Pacifikem s novou mapkou

22.06.2019 18:28:29 | Autor: Dáša Palátková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Martinice,Jilemnice,Rokytnice nad Jizerou

Vydejte se na výlet Pojizerským Pacifikem s novou mapkou

Naplánujte si projížďku krkonošskou lokálkou z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou. Na výstavbě dvacet kilometrů dlouhé regionální železnice mají hlavní zásluhu Jan hrabě Harrach a tehdejší místní podnikatelé.

Dráha významně přispěla k hospodářskému rozvoji kraje, jehož se stala neodmyslitelnou součástí. V současnosti se zde setkáte s motorovými vozy řady 810, charakteristickými pro české lokálky. Nechybí ani vyhledávané tradiční parní jízdy.

Nová mapa

„Trhací mapa, která obohatila takzvanou knihovničku Svazku Krkonoše, nabízí turistům i milovníkům železnice užitečné i zajímavé informace o regionální železniční trati. Pojizerským Pacifikem se můžete svést z Martinic v Krkonoších do Jilemnice, Hrabačova, Víchové nad Jizerou, Horní Sytové, Poniklé, Jablonce nad Jizerou, Rokytnice nad Jizerou a zase zpět," seznámila Alena Pacholíková, manažerka Svazku Krkonoše a doplnila: „Dozvíte se například, kdy byla železniční stanice v Martinicích v Krkonoších vyhlášena kulturní památkou ČR, jaká atraktivní místa v okolí tratě můžete navštívit nebo kterou naučnou stezku si projít. Také jsme pro vás naplánovali několik pěších výletů do okolí železniční tratě. A samozřejmostí je přehledná turistická mapa s vyznačením železniční tratě Pojizerského Pacifiku, turistických pěších tras, naučných stezek a zajímavostí, za kterými se můžete vypravit z některé železniční zastávky. Získat mapu můžete ke konci června v krkonošských turistických informačních centrech a na vybraných železničních stanicích. Ke stažení je na webových stránkách www.krkonose.eu."

Stanice Martinice v Krkonoších je kulturní památkou

Železniční stanice Martinice v Krkonoších leží na neelektrifikované celostátní dráze Trutnov hlavní nádraží - Chlumec nad Cidlinou a zároveň je odbočnou stanicí neelektrifikované regionální dráhy Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou. Se svou nadmořskou výškou 482,970 m n. m. je nejvýše položenou stanicí na obou tratích. Lokálka z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou přepravuje cestující od 6. prosince 1899, kdy proběhlo její slavnostní uvedení do provozu. Od července roku 2016 je pod ochranou státu prohlášením za kulturní památku.

TIP: Výročí 120 let trati

Oslavu ke kulatému výročí dne 31. 8. 2019 organizuje Spolek železniční historie Martinice v Krkonoších. Kromě bohatého doprovodného programu bude „hlavní hvězdou" legendární motorový vůz M 260.001 Stříbrný šíp. Další mimořádné jízdy zajistí motorová lokomotiva T435.0111 Hektor s dobovými osobními vozy. Na pravidelnou dopravu v čase oslav bude nasazen následník Hurvínka, dnes již historický motorový vůz M152.0604, Orchestrion. V průběhu konání oslav budou probíhat komentované prohlídky stanice - kulturní památky. Podrobný program bude umístěn na www.nadrazimartinice.cz.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pramen Boží voda není pitný, pramen pod Valdštejnem ano

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů z října 2019 pramen Boží voda nevyhovuje hygienickým limitům a není pitný. Další turnovský pramen pod Valdštejnem pitný je.

Varování: Na Jablonecku se stále volně pohybuje šelma

Na Jablonecku se stále pohybuje neznámá kočkovitá šelma. Důrazně vyzýváme občany k obezřetnosti při pohybu ve volné krajině, ke zvýšenému dozoru psů a domácích zvířat. Nedoporučujeme vstup do lesů. Předchozí článek o jablonecké šelmě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Co se hraje za fotbaly o víkendu?
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 18. až 20. října
Jilemnický kros prověří zdatnost běžců na Hraběnce
Republikové finále poháru v aerobiku pořádají v Železném Brodě
Okresní soutěž: Kruh rozstřílel vedoucí Tatobity 7:1. Do čela jde Víchová

Nejčtenější články

15.10.: K dopadení ujíždějícího řidiče použili policisté v Turnově zastavovací pás
16.10.: Liberecký kraj zvažuje majetkový vstup do jilemnické nemocnice
16.10.: Výstava Sametová revoluce v Semilech připomíná 30 let staré události

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT