Výherce soutěže o knihu roku ocení hejtman i radní

16.06.2020 15:06:05 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Výherce soutěže o knihu roku ocení hejtman i radní

Již potřetí se uskutečnila soutěž Kniha roku Libereckého kraje, jejímž cílem je ocenit autory a nakladatele za mimořádný literární počin, který se jakkoliv vztahuje k Libereckému kraji. Vítěze tohoto ročníku vyznamenají hejtman Martin Půta a krajská radní Květa Vinklátová 22. června od 16 hodin v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

„Mám velkou radost z toho, že každým rokem přibývají další regionální tituly. Zároveň nepochybuji o tom, že ne všichni autoři či nakladatelé knihy do soutěže přihlašují. Byli bychom velmi rádi, kdyby neváhali a příští rok byla účast ještě větší. Za tři ročníky soutěže jsme hodnotili již 81 titulů," říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Nominované knihy hodnotila sedmičlenná odborná komise, v níž zasedli Blanka Konvalinková, ředitelka Krajské vědecké knihovny, Pavel Kopřiva, ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově, Jiří Padevět, spisovatel a ředitel nakladatelství Academia, Martin Fryč, knihkupec, Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje, Hana Maierová, předsedkyně výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje a Martin Féna, vedoucí oddělení kultury Libereckého kraje.

„Regionální téma je pro veřejnost velmi lákavé, potvrzuje to i zájem čtenářů liberecké knihovny, a to nejen o vydané knihy o libereckém regionu, ale i o pořady, které na regionální téma knihovna pořádá. Čtenář i posluchač se tak dozvídá více o regionu, ve kterém žije, o jeho osobnostech, historii či turistických zajímavostech," řekla Blanka Konvalinková, ředitelka knihovny.

Předložené publikace komise posuzovala z hlediska grafického zpracování, výtvarného řešení a kompletního estetického dojmu z díla. „Výtvarné zpracování knih je jejich důležitou součástí, stejně jako obsahová a tematická část. Rád bych motivoval autory ke spolupráci s výtvarníky a grafiky," sdělil Pavel Kopřiva, ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově

Ocenění získají knihy v kategoriích Odborná a populárně naučná literatura, Beletrie a poezie, Literatura pro děti a mládež, učebnice a Umělecká monografie a výtvarná publikace. Vyhlášen bude rovněž vítěz Ceny čtenářů a osobnost, která obdrží Cenu Libereckého kraje za mimořádný přínos v oblasti literatury. V letošním roce komise rozhodla, že udělí ještě Zvláštní cenu poroty.

„Práce v porotě mi umožnila to, co mám na knižním světě nejraději. Vstoupit do vod neprávem přehlížené regionální literatury, která přináší nejen kvalitu, ale především autentický pohled na historii i současnost regionu. Velmi bych si přál, aby se regionální literatuře dostávalo zasloužené pozornosti nejen v regionu, kde vznikla, ale i v celé České republice," uvedl Jiří Padevět, spisovatel a ředitel nakladatelství Academia.

Vítězové v kategoriích Odborná a populárně naučná literatura, Beletrie a poezie, Literatura pro děti a mládež, učebnice a Umělecká monografie a výtvarná publikace a osobnost získají finanční odměnu ve výši 10 tisíc korun a cenu, kterou speciálně pro tuto soutěž vyrobila Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově. Také na vítěze Ceny čtenářů a Zvláštní ceny poroty čeká cena z šenovské umělecké průmyslovky.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Můžete dát hlas nejoblíbenější knize v kategorii Cena čtenářů
Kraj vyhlašuje již třetí ročník soutěže Kniha roku Libereckého kraje
Nejlepší knihovnice Libereckého kraje za rok 2019 si převzaly ocenění
Soutěž Kniha roku Libereckého kraje zná své vítěze
Vyhlásili druhý ročník soutěže Kniha roku Libereckého kraje

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Lze žádat o příspěvek na péči o trvalé travní porosty

V letošním roce je opět možné žádat o finanční příspěvek na péči o trvalé travní porosty. Tento příspěvek je určen na podporu cenných lučních společenstev a jeho zdrojem je Program péče o krajinu Ministerstva životního prostředí. Nově je tato finanční podpora dostupná i pro žadatele s menší výměrou lučního porostu - je možné žádat na podporu porostů o výměře 0,3-5 ha (3 000-50 000 m2). Příspěvek nelze kombinovat s příspěvky z Agroenviromentálně-klimatických programů Ministerstva zemědělství. Příspěvek slouží jako podpora péče o trvalé travní porosty, a to správnými a šetrnými způsoby, ať už se jedná o seč s úklidem travní hmoty nebo pastvu. Za seč není považováno mulčování. Výše příspěvku na posekané a sklizené pozemky bude určena jako podíl přidělených finančních prostředků a počtu hektarů travních porostů, zjištěných na základě přijatých žádostí. Uzávěrka příjmů všech žádostí je 31. května 2021.

Zrušení plánovaných květnových akcí na hradě Valdštejně

Z důvodu současných vládní nařízení a s nimi spojených opatření v naší republice jsou do konce května zrušeny všechny připravené kulturní akce na hradě Valdštejně. Uzavřeny pro návštěvníky zatím zůstávají kulturní památky hrad Valdštejn i Synagoga Turnov.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

U obce Paceřice došlo k nehodě, dvě zraněné osoby převezli do Liberce
KRNAP slaví Den Země letos tak trochu jinak
Rytkyně Pavlína Čambalová představuje výrobky ve vlastním ateliéru
Obrazem: Stovky lidí podpořily ředitele Waldorfské školy v Semilech
Postup kraje při výrobě prvních nanofiltrů řešil SÚKL jako přestupek

Nejčtenější články

19.04.: Obrazem: Stovky lidí podpořily ředitele Waldorfské školy v Semilech
18.04.: FOTO: Ve Studenci rekonstruovali kabiny a zázemí fotbalistů
17.04.: Hasiči zasypali rozsáhlou olejovou skvrnu v Horních Mísečkách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT