Vyhlídka Špička nadchne milovníky přírody i architektury

28.01.2021 15:31:18 | Autor: Placená inzerce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Vyhlídka Špička nadchne milovníky přírody i architektury

Odvážná stavba na Malém Špičáku u Tanvaldu je v dokonalém souladu s okolní divočinou. Rodina jizerskohorských rozhleden má nový přírůstek - vyhlídku Špička na vrcholové skále Malého Špičáku (678 m n. m.). Originální stavba, stojící na třech tenkých ocelových nohách, nabízí nejen úchvatný výhled do údolí Kamenice a Desné, ale i působivý estetický zážitek pro všechny milovníky moderní architektury.

Sepětí člověka s přírodou bylo pro život na Tanvaldsku vždy určující. Překotný rozvoj zdejšího strojírenského, textilního a sklářského průmyslu v 19. století umožnilo právě přírodní bohatství. Příroda však pro prosperitu města neztratila svůj význam ani dnes. Právě díky ní se město stále více soustředí na rozvoj aktivit v cestovním ruchu. S vyhlídkou Špička získává Tanvald další atraktivní turistický cíl.

„Chtěli jsme vybudovat stavbu, která dokonale splyne s okolní přírodou, ale přitom nabídne nový pohled na to, jak může vypadat moderní rozhledna. Vyhlídka Špička je pro nás symbolem úcty ke zdejší přírodě a současně poctou člověku, který dokáže přetvořit ocel v umělecké dílo," říká Vladimír Vyhnálek, starosta města Tanvaldu, jež je investorem stavby.

www.tanvald.cz

Tanvaldští proto dali prostor neotřelému návrhu mladých tvůrců z libereckého studia Mjölk architekti. Špička se tak stala součástí cyklu pěti rozhleden a vyhlídek, které liberečtí architekti realizovali za posledních deset let mimo jiné na Božím Daru, v Heřmanicích či v Rokytnici nad Jizerou. „Realizace staveb ve volné krajině je samostatná architektonická disciplína. Jejich zkoumání je jedním z velkých témat našeho studia," říká Jan Mach, jeden z autorů vyhlídky Špička.

„Věděli jsme, že chceme navrhnout něco, co nejde jednoduše označit za rozhlednu. Neměla to být věž se schodištěm, ale spíš výtvarné dotvoření skály. Více než stavbě se měla podobat přírodním fenoménům, jako jsou kapka vody nebo mrak," vysvětluje Mach a přiznává, že jednou z inspirací pro jedinečný design rozhledny byla také sportovní historie Malého Špičáku.

Vyhlídka totiž stojí v místech, kde dříve začínala tanvaldská bobová dráha. Právě estetika tohoto odvážného sportu, při němž se lesem po zakroucené dráze míhají barevné skořepiny bobů, ovlivnila i tvar vyhlídky. Nejvýraznějším prvkem nové stavby je lesklé břicho vyhlídkové plošiny, vytvořené z laminátové skořepiny potažené zrcadlovou fólií, v níž se odráží okolní žula, stromy i návštěvníci.

„Cílem návrhu bylo vytvořit drobnou, ale výraznou architekturu. Stojí na pozadí hustých lesů, mlhy, mraků a kopců. Pracuje s měřítkem mravenců, ale i celých krajin a jediný opravdový a trvalý kontext je hvězdné nebe. Stavba není nijak velká, nad skálou je vyhlídková plošina vyvýšená jen o tři metry. Konstrukce stavby je koncipována jako ocelová trojnožka. Dvě nohy jsou krátké a stojí na vrcholu skály, jedna dlouhá noha pak sešlapuje z vrcholu na balvan pod skálou. Chtěli jsme se stavbou skály dotknout co nejméně, proto má minimální počet nohou, které zajistí stabilitu," popisuje Jan Mach.

Vyhlídka tu bude desítky let a navštíví ji tisíce lidi, ale každý si odnese jiný pocit pomíjivosti.

K vyhlídce Špička se turisté dostanou z rozcestí v jižním sedle Špičáku. Z centra Tanvaldu je sem přivede modrá turistická značka Tanvaldského okruhu, která vede proti proudu Kamenice přes Horní Tanvald do Albrechtic v Jizerských horách, nebo z opačného směru zelená značka přes Tanvald-Žďár, po níž je možné se vydat od železniční stanice Tanvald.

Návštěvu vyhlídky Špička mohou turisté spojit s procházkou k nedaleké Bobovce, kde se od roku 1965 proháněli mistři republiky na dvojbobech a čtyřbobech a kde nyní vznikají nové traily.

Projekt Vyhlídka nad Tanvaldem byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.


Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Rok české hudby podpoří kraj téměř osmi sty tisíci korun

Téměř osm set tisíc korun věnuje Liberecký kraj na podporu české hudby: Děje se tak prostřednictvím speciálně zaměřeného dotačního programu 7.11 Rok české hudby. Celkem si pořadatelé kulturních akcí z oblasti klasické hudby rozdělí 769 015 korun. „Liberecký kraj se připojil tímto dotačním programem k oslavám české hudby, které Rok české hudby přináší. Jsem ráda, že v kraji vznikají kvalitní hudební projekty, které si podporu zaslouží a přinesou posluchačům a divákům radost a krásný kulturní zážitek," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Výkonná rada ODS v Liberci zrušila členství dvěma členům

Výkonná rada ODS v pátek 12. dubna 2024 v návaznosti na závažné pochybnosti a podezření z korupčního jednání v Liberci rozhodla přijatým usnesením o ukončení členství Petru Židkovi a Petru Syrovátkovi. „Petr Židek byl vyzván, aby z věci vyvodil patřičné důsledky, a rezignoval na své funkce, nicméně výzvu odmítl. Ve stejné věci byl Petr Syrovátko vyzván k pozastavení členství. Oba pánové výzev neakceptovali, proto Výkonná rada ODS využila těchto mimořádných nástrojů. Výkonná rada zároveň rozhodla o zrušení Místního sdružení Liberec, čímž došlo k jeho zániku," uvedl tiskový mluvčí ODS Jakub Skyva.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Semilech se běhalo pro Honzíka
Sdružení Český ráj prezentovali na veletrzích v Drážďanech i Wroclawi
Jarní koncerty v bozkovské sokolovně zakončí Brutus
Strážci Správy KRNAP se opět školí v první pomoci
Do centra Liberce přináší kousek exotiky Papilonia – motýlí dům

Nejčtenější články

16.04.: VIDEO: Zbourali most u Čtveřína
17.04.: Hasiči zachraňovali v Horní Branné kočku z dvacetimetrové výšky
16.04.: Oficiál Tříška i loupežník Karaba. Za pohádkou do Lužických hor

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT