Vynálezy v semilském muzeu: Šedifon, nekradex i předchůdce kopírky

13.02.2019 16:48:38 | Autor: Miroslav Šnaiberk a Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Vynálezy v semilském muzeu: Šedifon, nekradex i předchůdce kopírky

V semilském muzeu byla v pátek 1. února otevřena nová výstava s názvem Vynálezci a šikulové ze Semil a okolí. Mapuje práci výjimečných mužů 19. a 20. století - vynálezců, kteří zhotovili nejrůznější důmyslné přístroje. Kromě nedávno zmapovaného života Josefa Vaňka připomene i vynálezy F. A. Petřiny, Josefa Šedivy, Kwayssera a Husáka či Miroslava Matěchy.

Mezi vystavený vynálezy najdete například hrací automat Forbes od Josefa Vaňka nebo Petřinovu spirálu předního českého matematika a fyzika poloviny 19. století a rodáka ze Semil F. A. Petřiny, kterou dodnes používají při výuce na pražské Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Zajímavými exponáty jsou také originální hudební nástroje od dalšího semilského rodáka Josefa Šedivy, který si založil továrnu na své výrobky až v daleké ruské Oděse. Jeho šedifon je jakýmsi bratrem dodnes populárního saxofonu, který vymyslel Sax ve stejné době.

Výstava Vynálezci a šikulové v semilském muzeu<br />Autor: Archiv Muzea a Pojizerské galerie Semily Vidět zde můžete také předchůdce kopírovacího stroje zvaný hektograf, který si nechali patentovat semilští šikulové Kwaysser a Husák. Okouzlen tímto jednoduchým přístrojem složil Eduard Strauss (bratr slavnějšího Johanna) krátkou polku zvanou Hektograf, kterou návštěvníkům na výstavě i zahrají.  

Některé vynálezy, jako například jednoduché domovní zabezpečení Nekradex a hlavolamy Cust, jsou dílem vynálezce Miroslava Matěchy působícího ještě v nedávné době. Desítky dalších výjimečných vynálezů se zajímavými příběhy můžete v semilském muzeu shlédnout kromě pondělí každý den až do konce května letošního roku.

Doplněním výstavy jsou hrací dílna pro děti i dospělé a vitrína vynálezů z truhly Járy Cimrmana, u které můžete dumat, k čemu vynálezy mohly sloužit.

Poučení a povzbuzení pro budoucí vynálezce přináší i zápis Josefa Šedivy: „Když někdo něco vynalezne či vylepší, dokazuje to, že má velký talent. Talentů nikdy nebylo mnoho, spíše naopak. Často se však stává, že se původní myšlenka nakonec ukáže hloupá a neživotná, ač stála vynálezce několik let přemýšlení. Ale i takovéto zdánlivě nevýznamné objevy mohou být impulzem k velkým vynálezům."

Program semilského muzea v únoru

FOTO: Večer donátorů v semilském muzeu zpestřila Miriam Kantorková

Muzeum připravuje výstavu Semilští vynálezci, zapojí se i veřejnost

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 43 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Vybrané lékárny v kraji budou mít otevřeno i v neděli 1. listopadu

Vláda České republiky zakázala od tohoto týdne maloobchodní prodej v neděli. V souvislosti s tím budou uzavřena obchodní centra, a tedy i lékárny v těchto zařízeních. Proto se lékárny a Oblastní lékárnická komora dohodly na tom, jak a které provozovny budou pro ty, kteří tuto službu potřebují, otevřeny. V Libereckém kraji bude otevřeno pět lékařských pohotovostí. Po jedné v Liberci, Turnově, Jablonci nad Nisou a dvě v České Lípě. Jedna lékárna bude otevřena v Mladé Boleslavi, městě, jež s krajem sousedí a někteří obyvatelé regionu do něj mají blíže než do uvedených měst. Tento přehled platí pro neděli 1. listopadu 2020.

Projekt zelené infrastruktury Krkonoš dospěl ke svému zdárnému konci

V těchto dnech se chýlí ke konci závěrečné práce v rámci více než tříletého mezinárodního projektu MaGICLandcapes (Managing Green infrastructure in Central European Landscapes), který ve svém akronymu ukrývá „management zelené infrastruktury v krajinách střední Evropy". Projekt MaGICLandscapes se snažil zelenou infrastrukturu, tento u nás relativně mladý a legislativně neukotvený termín, její základní funkce a benefity představit zejména regionálním a lokálním aktérům ve všech případových regionech. Cílem projektu byla také podpora udržitelného využívání půdy pomocí celé řady vytvořených manuálů a nástrojů posuzujících zelenou infrastrukturu. Ty lze využít k plánování, ochraně a zlepšení stavu zelené infrastruktury v různých regionech.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: Stará Bítouchovská lávka najde nové využití
Kamion v Liberci prorazil svodidla a zabrzdil až před plynovou stanicí
Silnice z Turnova na hranici kraje prošla rekonstrukcí, většinu platila EU
Starostka města Semily ani v nouzovém stavu nezapomněla na tradici
Dům řemesel v Kryštofově údolí je ukázkou lidové architektury

Nejčtenější články

28.10.: V Roztokách u Jilemnice hoří průmyslová hala
26.10.: Jilemnický kros se konal formou výzvy. Zúčastnilo se přes 70 běžců!
27.10.: Obrazem: Nutrie se zabydlely na březích Jizery v Semilech

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT