Vynálezy v semilském muzeu: Šedifon, nekradex i předchůdce kopírky

13.02.2019 16:48:38 | Autor: Miroslav Šnaiberk a Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Vynálezy v semilském muzeu: Šedifon, nekradex i předchůdce kopírky

V semilském muzeu byla v pátek 1. února otevřena nová výstava s názvem Vynálezci a šikulové ze Semil a okolí. Mapuje práci výjimečných mužů 19. a 20. století - vynálezců, kteří zhotovili nejrůznější důmyslné přístroje. Kromě nedávno zmapovaného života Josefa Vaňka připomene i vynálezy F. A. Petřiny, Josefa Šedivy, Kwayssera a Husáka či Miroslava Matěchy.

Mezi vystavený vynálezy najdete například hrací automat Forbes od Josefa Vaňka nebo Petřinovu spirálu předního českého matematika a fyzika poloviny 19. století a rodáka ze Semil F. A. Petřiny, kterou dodnes používají při výuce na pražské Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Zajímavými exponáty jsou také originální hudební nástroje od dalšího semilského rodáka Josefa Šedivy, který si založil továrnu na své výrobky až v daleké ruské Oděse. Jeho šedifon je jakýmsi bratrem dodnes populárního saxofonu, který vymyslel Sax ve stejné době.

Výstava Vynálezci a šikulové v semilském muzeu<br />Autor: Archiv Muzea a Pojizerské galerie Semily Vidět zde můžete také předchůdce kopírovacího stroje zvaný hektograf, který si nechali patentovat semilští šikulové Kwaysser a Husák. Okouzlen tímto jednoduchým přístrojem složil Eduard Strauss (bratr slavnějšího Johanna) krátkou polku zvanou Hektograf, kterou návštěvníkům na výstavě i zahrají.  

Některé vynálezy, jako například jednoduché domovní zabezpečení Nekradex a hlavolamy Cust, jsou dílem vynálezce Miroslava Matěchy působícího ještě v nedávné době. Desítky dalších výjimečných vynálezů se zajímavými příběhy můžete v semilském muzeu shlédnout kromě pondělí každý den až do konce května letošního roku.

Doplněním výstavy jsou hrací dílna pro děti i dospělé a vitrína vynálezů z truhly Járy Cimrmana, u které můžete dumat, k čemu vynálezy mohly sloužit.

Poučení a povzbuzení pro budoucí vynálezce přináší i zápis Josefa Šedivy: „Když někdo něco vynalezne či vylepší, dokazuje to, že má velký talent. Talentů nikdy nebylo mnoho, spíše naopak. Často se však stává, že se původní myšlenka nakonec ukáže hloupá a neživotná, ač stála vynálezce několik let přemýšlení. Ale i takovéto zdánlivě nevýznamné objevy mohou být impulzem k velkým vynálezům."

Program semilského muzea v únoru

FOTO: Večer donátorů v semilském muzeu zpestřila Miriam Kantorková

Muzeum připravuje výstavu Semilští vynálezci, zapojí se i veřejnost

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 43 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Vydán vodácký průvodce Greenway Jizera

Greenway Jizera není zdaleka jen pro cyklisty. Koridor slouží milovníkům koloběžek, pěší turistiky i vodákům. A právě pro ty je určen nový vodácký průvodce, který Sdružení Český ráj vydalo na konci uplynulého roku. Nová skládačka představuje řeku Jizeru od jejího pramene v Jizerských horách až po soutok s Labem z pohledu vodácké sjízdnosti a atraktivnosti včetně informací o zajímavých cílech podél toku, možnostech občerstvení i táboření. Na přehledné mapce jsou vyznačeny jezy, vlakové zastávky v blízkosti toku i místa vhodná jako nástupní pro splutí či půjčovny. Textová část pak představuje turisticky zajímavá místa v koridoru řeky. Materiál byl vydán v nákladu 10 tisíc výtisků za finanční podpory Libereckého kraje. Zájemcům bude k dispozici v informačních centrech, v půjčovnách lodí, na veletrzích cestovního ruchu.

Beseda s Františkem Pelcem o ochraně přírody se koná 13. února

Spolek rodáků a přátel Turnova pořádá besedu s RNDr. Františkem Pelcem na téma ochrany přírody. Beseda s ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se koná na Gymnáziu Turnov Jana Palacha 804 v přízemí ve středu 13. února v 15 hodin.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Florbalisté i florbalistky Turnova si zajistili play off
Policejní Toxi tým zatýkal výrobce pervitinu na Semilsku
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 15. až 17. února
FOTO: Ve Vrchlabí se utkali mladí běžci na lyžích o tituly
Běžkař spadl pod Malým Šišákem mezi Špindlerovou boudou a Sněžkou

Nejčtenější články

15.02.: Policejní Toxi tým zatýkal výrobce pervitinu na Semilsku
13.02.: Zemřel nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil
13.02.: Na maškarní do Bozkova přijeli husiti, sestřičky, školka i tanečnice z Ria

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT