Vynálezy v semilském muzeu: Šedifon, nekradex i předchůdce kopírky

13.02.2019 16:48:38 | Autor: Miroslav Šnaiberk a Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Vynálezy v semilském muzeu: Šedifon, nekradex i předchůdce kopírky

V semilském muzeu byla v pátek 1. února otevřena nová výstava s názvem Vynálezci a šikulové ze Semil a okolí. Mapuje práci výjimečných mužů 19. a 20. století - vynálezců, kteří zhotovili nejrůznější důmyslné přístroje. Kromě nedávno zmapovaného života Josefa Vaňka připomene i vynálezy F. A. Petřiny, Josefa Šedivy, Kwayssera a Husáka či Miroslava Matěchy.

Mezi vystavený vynálezy najdete například hrací automat Forbes od Josefa Vaňka nebo Petřinovu spirálu předního českého matematika a fyzika poloviny 19. století a rodáka ze Semil F. A. Petřiny, kterou dodnes používají při výuce na pražské Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Zajímavými exponáty jsou také originální hudební nástroje od dalšího semilského rodáka Josefa Šedivy, který si založil továrnu na své výrobky až v daleké ruské Oděse. Jeho šedifon je jakýmsi bratrem dodnes populárního saxofonu, který vymyslel Sax ve stejné době.

Výstava Vynálezci a šikulové v semilském muzeu<br />Autor: Archiv Muzea a Pojizerské galerie Semily Vidět zde můžete také předchůdce kopírovacího stroje zvaný hektograf, který si nechali patentovat semilští šikulové Kwaysser a Husák. Okouzlen tímto jednoduchým přístrojem složil Eduard Strauss (bratr slavnějšího Johanna) krátkou polku zvanou Hektograf, kterou návštěvníkům na výstavě i zahrají.  

Některé vynálezy, jako například jednoduché domovní zabezpečení Nekradex a hlavolamy Cust, jsou dílem vynálezce Miroslava Matěchy působícího ještě v nedávné době. Desítky dalších výjimečných vynálezů se zajímavými příběhy můžete v semilském muzeu shlédnout kromě pondělí každý den až do konce května letošního roku.

Doplněním výstavy jsou hrací dílna pro děti i dospělé a vitrína vynálezů z truhly Járy Cimrmana, u které můžete dumat, k čemu vynálezy mohly sloužit.

Poučení a povzbuzení pro budoucí vynálezce přináší i zápis Josefa Šedivy: „Když někdo něco vynalezne či vylepší, dokazuje to, že má velký talent. Talentů nikdy nebylo mnoho, spíše naopak. Často se však stává, že se původní myšlenka nakonec ukáže hloupá a neživotná, ač stála vynálezce několik let přemýšlení. Ale i takovéto zdánlivě nevýznamné objevy mohou být impulzem k velkým vynálezům."

Program semilského muzea v únoru

FOTO: Večer donátorů v semilském muzeu zpestřila Miriam Kantorková

Muzeum připravuje výstavu Semilští vynálezci, zapojí se i veřejnost

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 43 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny Valdštejn a Boží voda jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informoval o pravidelné kontrole pramenů vody na území města Turnova. Pramen Valdštejn je pitný a taktéž pramen Boží voda! Prameny vody byly podrobeny pravidelnému laboratornímu přezkoumání kvality 5. dubna 2019. Splněny byly všechny hygienické limity požadované vyhláškou Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Lékárenská pohotovost o velikonočním pondělí

Velikonoční pondělí patří mezi svátky, kdy dle ustanovení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě se stanovuje zákaz prodeje tam, kde prodejní plocha přesahuje 200 m2. Liberecký kraj pro tento den zajistil lékárenskou pohotovostní službu v Nemocniční lékárně v areálu Krajské nemocnice Liberec, a.s., Husova 10, 460 63 Liberec (naproti pavilonu interních oborů B) od 9 do 17 hodin. V ostatní dny jsou otevřeny lékárny v obchodních centrech.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Galerii Granát probíhá výstava Snová realita
Jilemničtí vyhráli juniorský maraton v Liberci a postupují do finále
Obrazem: Velký pátek v ZOO Liberec 2019
Přehled fotbalových výsledků šestého jarního kola
FOTO: Slavnostně otevřeli Centrum odborného vzdělávání ve Vysokém

Nejčtenější články

19.04.: Mladou ženu hledanou u Železného Brodu vypátral policejní psovod
18.04.: FOTO: Závod kočárků v Libštátě kromě zábavy pomohl Danečkovi
20.04.: FOTO: Slavnostně otevřeli Centrum odborného vzdělávání ve Vysokém

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT