Vyšší příjmy kraje poputují na opravu silnic, škol i domovů důchodců

17.01.2020 11:24:02 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Vyšší příjmy kraje poputují na opravu silnic, škol i domovů důchodců

Za loňský rok dosáhly daňové příjmy Libereckého kraje částky o 404 milionů vyšší, než byl předpoklad. Rada Libereckého kraje odsouhlasila záměr jejich zapojení do rozpočtu na letošní rok. Tyto peníze pokryjí požadavky jednotlivých resortů. Nejvíce financí, a to konkrétně 280 595 000 korun, půjde opět do oblasti dopravy. Rozhodnutí rady ještě musí schválit lednové krajské zastupitelstvo.

„Konečnou částku vyšších daňových příjmů jsme mohli určit až na samém konci roku 2019, kdy došlo k jejich nejvýraznějšímu nárůstu a staly se tak součástí výsledku hospodaření kraje za loňský rok. Jednotlivé krajské resorty jsem pak v prosinci z pozice statutární náměstkyně pro ekonomiku požádala o zpracování návrhu na uplatnění finančních požadavků, na které se nedostalo při schvalování našeho rozpočtu na rok 2020. Požadavky byly vyšší zhruba o 160,5 milionu, proto jsme je museli snížit na odpovídající částku 404 milionů korun," uvedla Jitka Volfová, statutární náměstkyně hejtmana pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky.

„Peníze z vyšších daňových příjmů rozdělíme do jednotlivých resortů. Chceme investovat zejména do oprav krajských silnic, ale nezapomínáme ani na oblast sociálních věcí či školství. Z peněz podpoříme obnovu majetku kraje, ale i obce a další organizace. Navyšujeme také rozpočet v programu Podpora retence vody v krajině. Mimo jiné navrhujeme 5 milionů korun na zahájení projektové přípravy modernizace železnice na trase Liberec - Turnov - hranice kraje," dodal hejtman Martin Půta.

Největší finanční objem půjde jako v předchozích letech do resortu dopravy, investic a veřejných zakázek. Celkem 280 595 000 korun investuje resort zejména na rekonstrukce silnic II. a III. třídy, jejich běžnou údržbu a na podporu cyklostezek a cyklotras.

Resort školství, mládeže, zaměstnanosti, tělovýchovy a sportu získá 41 350 000 korun. Tyto prostředky využije například na zabezpečení objektu odborných dílen po havárii stropů ve Střední škole řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou, změnu zdroje vytápění v Základní škole a mateřské škole logopedické v Liberci a Vyšší odborné školy v Liberci či na opravu střechy Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Turnově.

Částku ve výši 21 945 000 korun bude do důležitých oblastí investovat i resort sociálních věcí. Na rekonstrukci kuchyně Domova důchodců Vratislavice nad Nisou je připraveno dalších 5 500 000 korun a částka 5 000 000 korun na projektovou dokumentaci k přípravě transformace APOSS Liberec. Investovat kraj hodlá také do výměny nábytku na pokojích klientů v Domově důchodců v Jabloneckých Pasekách, a to částkou 2 000 000 korun. Celkem 1 800 000 korun půjde do rekonstrukce fasády budovy zámku Domova důchodců ve Sloupu v Čechách. V návrhu je také částka 2 200 000 korun na společné komunitní plánování sociálních služeb na území kraje ve spolupráci s obcemi.

Oblast cestovního ruchu, památkové péče a kultury nejvyšší částku z celkového objemu 17 062 000 korun poskytne na obnovu ohrožených památek v kraji, a to 6 000 000 korun. Částku 3 000 000 korun věnuje krajským kulturním organizacím na nákup nových sbírkových předmětů. Celkem 1 500 000 korun poputuje na obnovu výstavních panelů v Oblastní galerii Liberec.

U resortu životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova došlo k navýšení prostředků v Dotačním fondu Libereckého kraje na více než 11 milionů korun. Zájemci z něj mohou žádat o dotaci na projekty, které napomáhají zadržet vodu v krajině.

Resortu zdravotnictví je určena částka 4 000 000 korun na dofinancování technického vybavení heliportu letecké záchranné služby ZZS LK pro noční režim a částku 5 910 000 korun předurčilo vedení kraje na možný budoucí majetkový vstup do Masarykovy městské nemocnice v Jilemnici a Semilech.

Do oblasti ekonomiky a správy majetku půjde z vyšších daňových příjmů částka 28.138.000 korun na zajištění věcných a organizačních opatření orgánů kraje jako rezervy na řešení případných mimořádných událostí.

Vyšší daňové příjmy si rozdělí i resort kancelář hejtmana, kde částka 1.100.000 korun půjde na podporu Hasičského záchranného sboru.

Finanční podíl na rozdělení a zapojení vyšších daňových příjmů Libereckého kraje do resortů:
1) Dopravy, investic a veřejných zakázek ve výši 280.595.000 Kč
2) Školství, mládeže, zaměstnanosti, tělovýchovy a sportu ve výši 41.350.000 Kč
3) Ekonomiky, správy majetku a informatiky ve výši 28.138.000 Kč
4) Sociálních věcí ve výši 21.945.000 Kč
5) Cestovního ruchu, památkové péče a kultury ve výši 17.062.000 Kč
6) Zdravotnictví ve výši 9.910.000 Kč
7) Životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova ve výši 3.900.000 Kč
8) Kancelář hejtmana ve výši 1.100.000 Kč

Vyšší daňové příjmy dosáhly v roce 2017 celkového objemu 415 845 000 korun. V loňském roce to bylo 353 845 000 korun.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V semilském muzeu pořádají besedu s profesorem Janem Roytem

Po úspěšném setkání s doktorem Radkinem Honzákem čeká příznivce semilského muzea přednáška s další významnou osobností, a to s profesorem Univerzity Karlovy PhDr. Ing. Janem Roytem, PhD., DSc., který se zabývá starším uměním od raně křesťanské epochy až po konec baroka. Specializuje se na malířství středověku a křesťanskou ikonografii. Je také spoluautorem řady mezinárodních i domácích výstavních projektů. Jeho přednáška pod názvem Milostné a zázračné obrazy a sochy v barokních Čechách se uskuteční v pátek 21. února v 17 hodin v Muzeu a Pojizerské galerii Semily.

Beseda Afrika pohledem ochranáře se koná na turnovském gymnáziu

Spolek rodáků a přátel Turnova pořádá besedu s ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR RNDr. Františkem Pelcem na téma Afrika pohledem ochranáře. Koná se ve středu 19. února na Gymnáziu Turnov, Jana Palacha 804, v přízemí od 15 hodin.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnov má nová místa pro tříděný odpad
Regionální produkt Český ráj představuje nové nositele značky
Divadelní festival Modrý kocour letos slaví čtvrtstoletí od vzniku
Patnáctý benefiční ples hejtmana bude v krajské knihovně
Lomnice vyhrála skupinu A, do čela skupiny B jde Železný Brod

Nejčtenější články

16.02.: Kluci v akci vařili další díl v Domově důchodců v Rokytnici
16.02.: FOTO: Jakub Oma podesáté zvítězil v anketě Nejlepší sportovec Turnova
18.02.: Kulturní centrum Turnov ve víru tance 11. městského plesu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT