Výstavou v muzeu připomenou 100 let rozhledny na Táboře

27.08.2011 17:36:15 | Autor: Petr Ježek a mul | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

Výstavou v muzeu připomenou 100 let rozhledny na Táboře

Ve vstupní hale a schodišti lomnického muzea bude v září a říjnu k vidění tématická výstava nazvaná 100 let rozhledny na Táboře, kterou bude připomenuto významné jubileum tohoto „majáku Lomnicka". Slavnostní vernisáž proběhne v neděli 4. září v 10 hodin.

Úvodní slovo na slavnostním zahájení výstavy pronese Vladimír Koblížek, z Univerzity Hradec Králové a starosta Lomnice nad Popelkou Vladimír Mastník. Kulturní program obstará pěvecký sbor Bořivoj.

„Největším lákadlem zmíněné akce se jistě stane nově restaurovaný velký osvětlený model Tichánkovy rozhledny s Hornychovou turistickou chatou a přilehlým okolím.  Jedná se o rekonstrukci těchto staveb, jak vypadaly ve 30. letech 20. století od autorů učitele Václava Háka ml. (přezdívaného „Báca") a prokuristy lomnické spořitelny pana Sudka," upřesnil ředitel lomnického muzea Jan Drahoňovský.

Další menší model táborské rozhledny byl vyroben jedním z vojáků z dřevěných zápalek v 60. letech minulého století, kdy zde měla armáda odloučené pracoviště. Chybět na výstavě nebudou ani různé dobové pohlednice, plakáty, historické fotografie, turistické štítky, hrníčky a skleničky s táborskými motivy, a obrazy tématicky se vztahující k tomuto poutnímu místu a turistickému cíli. Samostatnou kapitolou se stanou ukázky rozličných suvenýrů zakoupených v průběhu let především při místních poutích.

„V jednání je zapůjčení různých zajímavostí od rodiny Šaldových, která řadu let k velké spokojenosti občanů na Táboře působila a také archivní materiály týkající se realizace stavby rozhledny včetně stavebních plánů," doplnil Drahoňovský, který dále sdělil, že vzhledem k rozsahu výstavní plochy budou do koncepce výše uvedené výstavy zahrnuty kromě rozhledny i chaty další pamětihodnosti s vazbou k hoře Tábor, ať už historické, či přírodní.

Návštěvníci tak naleznou na jednom místě informace například o poutním kostele Proměnění Páně, Křížové cestě se studánkou Křížovkou, Alainově věži, rohanském loveckém zámečku v Oboře a přilehlém parku, místě zvaném „U Karlíčka", o přírodní památce - rašelinném jezírku a také nalezišti jaspisů v kamenolomu Doubravice na úpatí Tábora. Výstava si klade za cíl nejenom pokusit se o faktografické zmapování těchto míst a památek, ale hlavně vytvořit větší povědomí o této zajímavé lokalitě a tím přispět ke zvýšení turistické návštěvnosti.

Slavnostní vernisáž proběhne 4. září a výstava potrvá až do 11. října 2011. Muzeum je pro návštěvníky otevřeno od úterý do neděle od 9 do 16 hodin.

Předchozí akce muzea v Lomnici nad Popelkou

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje
Libor Drahoňovský představí malíře Antonína Chmelíka
Trojstrannou zahraniční spolupráci připomenou Slavnosti Trojzemí
Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby

Nejčtenější články

21.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého jarního kola
21.04.: Při akci Ukliďme Turnov sesbírali 330 kilo odpadu
22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT