Výstavu Jaroslava Kučery v Semilech zakončí komentovaná dernisáž

17.03.2018 21:11:37 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Výstavu Jaroslava Kučery v Semilech zakončí komentovaná dernisáž

Výstava fotografií Jaroslava Kučery - Černobíle skončí v Pojizerské galerii semilského muzea v neděli 18. března v 15 hodin slavnostní derniérou s komentovanou prohlídkou s autorem. Při té příležitosti si přečtěte krátký rozhovor s Jaroslavem Kučerou.

Jak jste se nechal přesvědčit k výstavě v Semilech?

Nabídky by se neměly odmítat. Měl jsem nyní několik výstav za sebou a chtěl bych mít jen tak jednu dvě ročně, ale teď se to nahromadilo. Možná je to tím, že si říkají, pozor, ten už je starší, ten dlouho nevydrží... (smích). Domluvili jsme se původně s panem ředitelem Šnaiberkem na konci roku nebo podzimu, ale vypadlo mu něco jiného, tak jsem souhlasil s posunem na únor.

Kde budete mít další výstavu?

Ta bude na zámku Lunéville ve Francii, poslední byla v Příbrami.

Vernisáž výstavy Černobíle fotografa Jaroslava Kučery v semilském muzeuTakže Semily jsou mezi Příbramí a Francií?

Je to tak, v Semilech jde o mou 64. výstavu, ale někdo jiný to musel spočítat, ani všechny ty dřívější před rokem 1989 já sám nemám zaznamenané.

Jsou všechny fotografické výstavy zaměřené na nějaké téma?

Jak kdy, záleží i na kapacitě prostoru. Na Hradě v Praze jsem měl v roce 2013 soubornou výstavu od roku 1968, ale do menších prostorů musím dělat takové výcucy a cykly. Větší výstava byla i loni Sudety ke křtinám knížky a nedávno v Příbrami ve třech velkých sálech, v Semilech je nyní výběr 44 fotek. Dalším výběrem ještě byly Tiché dialogy, výjimečně mé fotografie bez lidí, z toho je také knížka.

Jde odhadnout, kolik jste už nafotil snímků?

To opravdu ani nepočítám takhle. Třeba u oceněného snímku „Gorila" z demonstrací a házení kamenů anarchistou, který dostal cenu Czech Press Photo, jsem stál vedle kolegy, který říkal, že nafotil už 80 filmů, ale na výstavě pak žádnou fotku neměl... Snažím se šetřit okýnka a moc filmů jsem v dřívější době nikdy neměl, takže s tím trošku šetřím. Třeba Koudelka zas za okupace nafotil 300 filmů se skvělými snímky. To je prostě různý přístup fotografů. Je taky těžké větší množství zpracovávat, občas i dnes objevím starší snímky, které jdou dnes třeba jinak upravit a jdou zvětšit.

Vernisáž výstavy Černobíle fotografa Jaroslava Kučery v semilském muzeu<br />Autor: Petr Ježek Která fotka ze semilské výstavy by nejvíc mohla zaujmout fanoušky?

Asi ta se slečnou, která si zapaluje slimku a které je i na plakátech, protože ona má za sebou i zajímavý příběh. Bavili jsme se před vinárnou a ona mi řekla, že prodává v prodejně pro rybáře, ale moc jsem tomu nevěřil a nesedělo mě to k ní. Po několika letech, když byla ta fotka na výstavě, tak ta dívka na výstavě byl a napsala do návštěvní knihy, že opravdu prodávala v prodejně pro rybáře, že v tom je dobrá a nyní dělá vedoucí. Má to ještě jedno pokračování, když po dalších 13 letech jsem říkal na výstavě na hradě, že se na mě asi trochu zlobila, tak tam znovu byla a řekla: já jsem ta, co je na plakátu a já se na vás pořád zlobím. Nakonec jsme se vyfotili po 40 letech a ona jako noblesní dáma stále kouří ty slimky...

FOTO: Výstavu fotografa Jaroslava Kučery podpořil i ministr kultury

Program semilského muzea v březnu

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Břízkách obdrželi pohár pro vítěze fotbalové divize

Již o minulém víkendu rozhodli fotbalisté Jiskry Mšeno výhrou v sousedních Velkých Hamrech o svém vítězství ve skupině C divizní soutěže. Slavit se má ale doma, a tak k tomu posloužilo domácí utkání s SK Český Brod. Pořadatelé pozvali diváky na tento zápas zadarmo a podávalo se pivo zdarma. Panovalo krásné počasí, trávník byl vzorně připraven a přítomno více jak 300 diváků. Podrobnosti a fotogalerie na Našem Jablonecku

Finanční dotace kraje půjdou i na venkovské školy a hasiče

Krajští radní doporučili v rámci Dotačního fondu Libereckého kraje poskytnout peníze na podporu hasičů, ozdravných pobytů pro hendikepované občany, do Programu obnovy venkova či na podporu regionálních výrobků a tradičních řemesel. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků 14. jarního kola
Turnov zakončil nepovedenou sezonu prohrou s Pardubicemi
Výstava Milování v přírodě je k vidění v železnobrodské galerii
Hasiči zachránili před požárem kostelní věž v Liberci
Skiareál Ještěd hlásí uklizeno a připravuje novou sjezdovku

Nejčtenější články

16.06.: Přehled fotbalových výsledků 14. jarního kola
14.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 14. až 16. června
15.06.: Přepeře vydřenou výhrou ve Slatiňanech získaly v divizi druhé místo

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT