Výstavu Jaroslava Kučery v Semilech zakončí komentovaná dernisáž

17.03.2018 21:11:37 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Výstavu Jaroslava Kučery v Semilech zakončí komentovaná dernisáž

Výstava fotografií Jaroslava Kučery - Černobíle skončí v Pojizerské galerii semilského muzea v neděli 18. března v 15 hodin slavnostní derniérou s komentovanou prohlídkou s autorem. Při té příležitosti si přečtěte krátký rozhovor s Jaroslavem Kučerou.

Jak jste se nechal přesvědčit k výstavě v Semilech?

Nabídky by se neměly odmítat. Měl jsem nyní několik výstav za sebou a chtěl bych mít jen tak jednu dvě ročně, ale teď se to nahromadilo. Možná je to tím, že si říkají, pozor, ten už je starší, ten dlouho nevydrží... (smích). Domluvili jsme se původně s panem ředitelem Šnaiberkem na konci roku nebo podzimu, ale vypadlo mu něco jiného, tak jsem souhlasil s posunem na únor.

Kde budete mít další výstavu?

Ta bude na zámku Lunéville ve Francii, poslední byla v Příbrami.

Vernisáž výstavy Černobíle fotografa Jaroslava Kučery v semilském muzeuTakže Semily jsou mezi Příbramí a Francií?

Je to tak, v Semilech jde o mou 64. výstavu, ale někdo jiný to musel spočítat, ani všechny ty dřívější před rokem 1989 já sám nemám zaznamenané.

Jsou všechny fotografické výstavy zaměřené na nějaké téma?

Jak kdy, záleží i na kapacitě prostoru. Na Hradě v Praze jsem měl v roce 2013 soubornou výstavu od roku 1968, ale do menších prostorů musím dělat takové výcucy a cykly. Větší výstava byla i loni Sudety ke křtinám knížky a nedávno v Příbrami ve třech velkých sálech, v Semilech je nyní výběr 44 fotek. Dalším výběrem ještě byly Tiché dialogy, výjimečně mé fotografie bez lidí, z toho je také knížka.

Jde odhadnout, kolik jste už nafotil snímků?

To opravdu ani nepočítám takhle. Třeba u oceněného snímku „Gorila" z demonstrací a házení kamenů anarchistou, který dostal cenu Czech Press Photo, jsem stál vedle kolegy, který říkal, že nafotil už 80 filmů, ale na výstavě pak žádnou fotku neměl... Snažím se šetřit okýnka a moc filmů jsem v dřívější době nikdy neměl, takže s tím trošku šetřím. Třeba Koudelka zas za okupace nafotil 300 filmů se skvělými snímky. To je prostě různý přístup fotografů. Je taky těžké větší množství zpracovávat, občas i dnes objevím starší snímky, které jdou dnes třeba jinak upravit a jdou zvětšit.

Vernisáž výstavy Černobíle fotografa Jaroslava Kučery v semilském muzeu<br />Autor: Petr Ježek Která fotka ze semilské výstavy by nejvíc mohla zaujmout fanoušky?

Asi ta se slečnou, která si zapaluje slimku a které je i na plakátech, protože ona má za sebou i zajímavý příběh. Bavili jsme se před vinárnou a ona mi řekla, že prodává v prodejně pro rybáře, ale moc jsem tomu nevěřil a nesedělo mě to k ní. Po několika letech, když byla ta fotka na výstavě, tak ta dívka na výstavě byl a napsala do návštěvní knihy, že opravdu prodávala v prodejně pro rybáře, že v tom je dobrá a nyní dělá vedoucí. Má to ještě jedno pokračování, když po dalších 13 letech jsem říkal na výstavě na hradě, že se na mě asi trochu zlobila, tak tam znovu byla a řekla: já jsem ta, co je na plakátu a já se na vás pořád zlobím. Nakonec jsme se vyfotili po 40 letech a ona jako noblesní dáma stále kouří ty slimky...

FOTO: Výstavu fotografa Jaroslava Kučery podpořil i ministr kultury

Program semilského muzea v březnu

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Ztracenou osobu našli v lese poblíž Viničné cesty v Jizerských horách

Skoro po třech dnech bylo úspěšně ukončeno pátrání po pohřešované osobě v jizerskohorských lesích. Společně s Policií ČR a dalšími složkami IZS se postupně do pátrání zapojilo i 11 jednotek hasičů a jeden kynologický tým HZS Libereckého kraje. Osoba byla v pondělí odpoledne nalezena v lese poblíž Viničné cesty a následně předána do péče zdravotníků. Více podrobností

Podzimní provoz kompostárny na Malém Rohozci

Kompostárnu na Malém Rohozci mohou Turnováci využívat v měsíci říjnu i v listopadu 2019. S příchodem podzimu a podzimních prací na zahradách, je dobré připomenout, že kompostárnu mohou občané využívat v měsíci říjnu každé pondělí, středu a pátek od 9 do 17 hodin. V sobotu od 9 do 12 hodin. Kompostárna bude uzavřena ve státní svátek v pondělí 28. října. Kompostárna bude otevřena i v měsíci listopadu, a to ve stejné dny, avšak jen do 16 hodin. Sobota zůstává stejná od 9 do 12 hodin. Pokud vlastníte biopopelnice, jejich svoz proběhne vždy ve středu a ve čtvrtek, dle jednotlivých lokalit ve městě Turnov.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jak nevyschnout se pokusí v Semilech vysvětlit Josef Šedlbauer
Ligové ženy Turnova v Jablonci bez bodů
Turnovské naděje získaly 16 medailí z domácí Samurajské katany
Oslabený Dalmach proti Chotěboři odehrál vyrovnaně jen poločas
První krajskou Babičkou roku se stala Bedřiška Klíchová

Nejčtenější články

20.10.: Přehled fotbalových výsledků 11. podzimního kola
19.10.: FOTO: Do Bozkova přijela i na podzim 2019 zahrát kapela Tři sestry
19.10.: Policisté kontrolovali řidiče v celém Libereckém kraji

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT