Z kominíka se na Semilsku vyklubal podvodník

07.04.2020 17:42:22 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Pojizeří

Z kominíka se na Semilsku vyklubal podvodník

Semilští kriminalisté nedávno řešili případ, kdy kominík připravil více jak desítku důvěřivých občanů celkem o 200 tisíc korun. Policejní komisař už sdělil 54letému muži obvinění pro trestný čin podvodu, za který mu nyní hrozí trest odnětí svobody od jednoho do pěti let.

Jste si jisti, koho si vpouštíte do domu? Takovou obavu má asi převážná většina z nás, když si do svých domovů zveme nějaké řemeslníky, či opraváře a nebo právě i takové profese jako je například kominík. V minulosti policisté již několikrát varovali před falešnými kominíky, ale ne vždy musí být kominík falešný, a přesto se z něj může vyklubat podvodník.

Takový případ řešili počátkem tohoto roku semilští kriminalisté. Kominík, 54letý muž ze Středních Čech, vybíral od lidí na Semilsku zálohy na opravy komínů, které buď následně provedeny vůbec nebyly nebo byly provedeny jen částečně. Nabízel převážně nové vyvložkování komínů. Takto si počínal od března do prosince loňského roku.

V průběhu měsíce února tohoto roku ve svých aktivitách muž pokračoval, kdy se jednalo o několik půjček finančních prostředků, které vylákal od lidí pod různými legendami souvisejícími s nákupem materiálu na opravy komínů. Opětovně totiž navštívil některé ze svých zákazníků, u kterých v minulosti dělal opravu komínů s tím, že je ještě potřeba něco dodělat. Muž má tak na svědomí na Semilsku desítky případů, kdy se mu podařilo postupně vylákaz z lidí celkovou částku 200 tisíc korun.

„Semilští kriminalisté byli podvodnému kominíkovi již delší dobu na horké stopě. Nyní se bude muset muž za své kominické kousky zpovídat před soudem. Policejní komisař sdělil 54letému muži obvinění pro trestný čin podvodu, za který mu nyní hrozí s ohledem na větší škodu trest odnětí svobody od jednoho do pěti let. Trestní stíhání muže probíhá na svobodě," sdělila tisková mluvčí krajského ředitelství Policie ČR Vladimíra Šrýtrová.

Jak se vyvarovat falešným kominíkům či kominíkům - podvodníkům?

Důležité je nechat si komín zkontrolovat člověkem, který má příslušné oprávnění. K tomu, abyste nenaletěli někomu, kdo k revizi oprávnění nemá, slouží nová databáze kominíků a revizních techniků, kterou na svých stránkách spustil Hasičský záchranný sbor České republiky. Do vyhledávacího políčka jen zadáte jméno a příjmení nebo číslo osvědčení dané osoby a systém vám okamžitě sdělí, zda má tato osoba platné oprávnění. Tento seznam obsahuje všechny osoby, které jsou dle zákona o požární ochraně oprávnění k provádění revizí spalinové cesty a následnému vydávání zprávy o revizi spalinové cesty.

Ideální je nechat si doporučit někoho od sousedů, kteří mají tvz. svého kominíka a kterého dobře znají a důvěřují mu. Pokud toto není možné, zkuste se obrátit na někoho, kdo patří do Společenstva kominíků ČR.

Je totiž možné, že si do domu pozvete osobu, která daným oprávněním nedisponuje a vystavujete se tak riziku, že vám vystavený doklad nikdo neuzná, například při kolaudaci domu. V horším případě mohou nastat problémy v situaci, kdy se stane škoda a vy budete vyžadovat plnění po pojišťovně.

A druhý případ, kdy kominík je sice pravý, ale nakonec se z něj vyklube podvodník? Poctivý kominík zpravidla působí v regionu svého bydliště a ne na druhém konci republiky, a většinou přichází, až když si jej sami pozveme a neklepe sám na dveře. Pokud to není nutné, neplatit nikomu dopředu vysoké zálohy či půjčky na materiál. V případě zaplacení zálohy, si tuto nechat potvrdit.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zadlužený kominík připravil své klienty o 40 tisíc korun
Na Turnovsku působí falešní kominíci. Databáze ověří jejich oprávnění
Na Turnovsku řádí falešný kominík

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Peníze na moderní medicínské centrum si chce kraj půjčit

Liberecký kraj vyhlásil soutěž, která má za cíl vybrat poskytovatele bankovního úvěru v celkové výši 1 300 000 000 korun. Kraj chce úvěrem financovat první etapu stavby Centra urgentní medicíny, která bude nejmodernější částí Krajské nemocnice Liberec. Částku by měl kraj splatit nadvakrát během devíti let. „Banky mohou posílat své nabídky do soutěže elektronicky, a to do 30. listopadu tohoto roku. Na výběru nejvhodnějšího úvěru spolupracujeme s odborníky ze společnosti Deloitte Advisory, kteří celou soutěž organizují i společně hodnotí," uvedl náměstek Zbyněk Miklík za resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Předchozí článek k tématu

Hasiči zasahovali u požáru komínu ve Víchové

Jednotka ze stanice HZS Jilemnice zasahovala v nočních hodinách ve středu 14. dubna u požáru komínového tělesa ve Víchové nad Jizerou. Hasiči rozebrali část stěny a zazděný trám uhasili. Předběžná výše škody byla stanovena na 200 tisíc korun a uchráněné hodnoty jsou odhadnuty na 2 miliony korun.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zastupitelé Harrachova schválili rozpočet a navýšení nájemného
FOTO: Vzniká nový vstup do Krkonošského muzea ve Vrchlabí
Hasiči zasypali rozsáhlou olejovou skvrnu v Horních Mísečkách
Česká televize natáčela na Valdštejně dětský pořad Planeta Yó
Covid konečně opravdu ustupuje. Očkování se otevře pro starší 65 let

Nejčtenější články

16.04.: Waldorfská škola v Semilech dala rodičům vybrat, zda děti testovat
16.04.: Na valné hromadě OFS Semily zvolili novým předsedou Petra Junka
17.04.: Hasiči zasypali rozsáhlou olejovou skvrnu v Horních Mísečkách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT