Z pomníku Riegra v Semilech vyzvedli schránku, je v péči restaurátorek

16.10.2018 19:18:32 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Z pomníku Riegra v Semilech vyzvedli schránku, je v péči restaurátorek

Při opravě schodů k Riegrovu pomníku v Semilech, probíhající letos v září, byla naděje zjistit, co obsahuje základní kámen Šalounova pomníku F. L. Riegra, zazděný v roce 1928. Obsah schránky se ukázal hodně poškozený, ale nyní je v péči restaurátorek archivu v Liberci a předměty jsou odborně opravovány.

„Podle zápisů ze schůzí Volného sdružení přátel F. L. Riegra bylo známo, že by měly být ve schránce uloženy dobové tiskoviny, mince, medaile, fotografie a další písemnosti. V okresním archivu se dochoval i klíček, který patřil k této schránce, jak jsme se oprávněně domnívali," uvedl Ivo Navrátil ze Státního okresního archivu v Semilech.

Fragmenty z historické schránky a práce restaurátorek na jejich opravě<br />Autor: SOA v Litoměřicích - Státní okresní archiv Liberec Za dohledu odborných institucí a představitelů města byl 3. října základní kámen odsekán a skutečně nalezena schránka z měděného plechu, nahoře s otvorem pro klíč. K žulovému schodu byla pevně přicementována. Víčko se dalo pootevřít, ale k vyjmutí obsahu museli schránku opatrně ve spoji rozříznout.

Objevila se vlhkostí prosycená kompaktní zablácená hmota, na první pohled úplně znehodnocená dlouholetým zatékáním. Příčinou bylo nepochybně postupné zvyšování náměstí od doby odhalení pomníku, takže se schránka dostala pod úroveň terénu, kde trpěla při povodních, ale i dešťovými a sněhovými srážkami. 

Nevzhledná hrouda byla předána do péče dílny Státního okresního archivu v Liberci, kde se jí 5. října ujaly konzervátorky Jana Chocholoušková a Dagmar Jelínková.

Fragmenty z historické schránky a práce restaurátorek na jejich opravě<br />Autor: SOA v Litoměřicích - Státní okresní archiv LiberecV jejich konzervátorské zprávě se můžeme dočíst: „Na první pohled se obsah jevil jako poměrně kompaktní kvádr o velikosti cca 250x 160x 65 mm, silně provlhčený, zanesený naplavenými nečistotami (písek, bláto, popel apod.). Při podrobnějším průzkumu byly identifikovány fragmenty plátna a dalších textilií, pravděpodobně fragment usně, soudobé tiskoviny týkající se osobnosti F. L. Riegera, pamětní dokumenty - například z místních škol, písemnosti uložené v malých obálkách, plakáty a dobové mince v usňovém pytlíčku. Jednalo se o mince v hodnotách 5 Kč, 1 Kč, 50 hal., 20 hal. 10 a 5 haléřů, všechny po třech kusech. Dále zde byla jedna malá pamětní medaile zlaté barvy se sv. Václavem s datací 1926. Dokumenty byly složené na formát, aby se vešly do schránky, a některé byly převázány motouzem. Mince jsou částečně zkorodované a znečištěné, papírové dokumenty vlhké a slepené, na obvodu „kvádru" zdegradované (směs papíru s naplaveninami měla kašovitý charakter). Rozlistování jednotlivých dokumentů je velmi obtížné, protože jsou z důvodu dlouhodobě působící vlhkosti velmi křehké a nemají mechanickou pevnost. Na materiálech nebyla zaznamenána plíseň, jen rozpad vlivem vlhkosti a znečištění."

Podle vyjádření starostky města Leny Mlejnkové bude původní schránka nahrazena novou, aby předala svědectví o naší době budoucím generacím. Bude nutné ale její obsah zabezpečit tak, aby vydržel alespoň sto let.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 39 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Olympiáda dětí a mládeže odstartuje už v neděli 23. června

Přípravy největší letní sportovní akce Libereckého kraje se blíží do svého finále. IX. Hry olympiády dětí a mládeže (ODM) startují už v neděli 23. června. Akci organizuje Liberecký kraj společně se statutárními městy Liberec a Jablonec nad Nisou a Bedřichovem. Podívejte se, jaký je podrobný program v Jablonci

Horská služba opět proškolila strážce KRNAP

Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP již poněkolikáté požádala kolegy z Horské služby Krkonoše o školení první pomoci. Takové školení proběhlo v minulých dnech na Vosecké boudě. „Během dvoudenního školení se čeští i polští strážci zaměřili na základní první pomoc," řekl vedoucí Terénní služby Správy KRNAP Jiří Marek. „Nacvičili jsme postupy při úrazu v horách, udržení základních životních funkcí, zastavení masivního krvácení, resuscitaci, postupy při alergických reakcích, diagnostiku hypoglykemie, ale také na správnou komunikaci s Horskou službou a záchranáři obecně," doplnil.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Červnová nabídka Kina Jitřenka v Semilech
Gymnázium Turnov nejlepší v orientačním běhu středních škol
Sedmý ročník Poháru Českého ráje pořádali turnovští judisté
Obrazem: 53. ročník pochodu Krakonošova stovka
Horolezec spadl na Hnědých skalách, letěl pro něj vrtulník

Nejčtenější články

18.06.: FOTO: Amfora hrála se Železným Brodem smírně 7:7
19.06.: FOTO: V Bělé po duelu se Smržovkou převzali pohár pro Mistra I.B třídy!
18.06.: I.A třída: Lomnice, Semily i Horní Branná na závěr vyhrály

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT