Z pomníku Riegra v Semilech vyzvedli schránku, je v péči restaurátorek

16.10.2018 19:18:32 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Z pomníku Riegra v Semilech vyzvedli schránku, je v péči restaurátorek

Při opravě schodů k Riegrovu pomníku v Semilech, probíhající letos v září, byla naděje zjistit, co obsahuje základní kámen Šalounova pomníku F. L. Riegra, zazděný v roce 1928. Obsah schránky se ukázal hodně poškozený, ale nyní je v péči restaurátorek archivu v Liberci a předměty jsou odborně opravovány.

„Podle zápisů ze schůzí Volného sdružení přátel F. L. Riegra bylo známo, že by měly být ve schránce uloženy dobové tiskoviny, mince, medaile, fotografie a další písemnosti. V okresním archivu se dochoval i klíček, který patřil k této schránce, jak jsme se oprávněně domnívali," uvedl Ivo Navrátil ze Státního okresního archivu v Semilech.

Fragmenty z historické schránky a práce restaurátorek na jejich opravě<br />Autor: SOA v Litoměřicích - Státní okresní archiv Liberec Za dohledu odborných institucí a představitelů města byl 3. října základní kámen odsekán a skutečně nalezena schránka z měděného plechu, nahoře s otvorem pro klíč. K žulovému schodu byla pevně přicementována. Víčko se dalo pootevřít, ale k vyjmutí obsahu museli schránku opatrně ve spoji rozříznout.

Objevila se vlhkostí prosycená kompaktní zablácená hmota, na první pohled úplně znehodnocená dlouholetým zatékáním. Příčinou bylo nepochybně postupné zvyšování náměstí od doby odhalení pomníku, takže se schránka dostala pod úroveň terénu, kde trpěla při povodních, ale i dešťovými a sněhovými srážkami. 

Nevzhledná hrouda byla předána do péče dílny Státního okresního archivu v Liberci, kde se jí 5. října ujaly konzervátorky Jana Chocholoušková a Dagmar Jelínková.

Fragmenty z historické schránky a práce restaurátorek na jejich opravě<br />Autor: SOA v Litoměřicích - Státní okresní archiv LiberecV jejich konzervátorské zprávě se můžeme dočíst: „Na první pohled se obsah jevil jako poměrně kompaktní kvádr o velikosti cca 250x 160x 65 mm, silně provlhčený, zanesený naplavenými nečistotami (písek, bláto, popel apod.). Při podrobnějším průzkumu byly identifikovány fragmenty plátna a dalších textilií, pravděpodobně fragment usně, soudobé tiskoviny týkající se osobnosti F. L. Riegera, pamětní dokumenty - například z místních škol, písemnosti uložené v malých obálkách, plakáty a dobové mince v usňovém pytlíčku. Jednalo se o mince v hodnotách 5 Kč, 1 Kč, 50 hal., 20 hal. 10 a 5 haléřů, všechny po třech kusech. Dále zde byla jedna malá pamětní medaile zlaté barvy se sv. Václavem s datací 1926. Dokumenty byly složené na formát, aby se vešly do schránky, a některé byly převázány motouzem. Mince jsou částečně zkorodované a znečištěné, papírové dokumenty vlhké a slepené, na obvodu „kvádru" zdegradované (směs papíru s naplaveninami měla kašovitý charakter). Rozlistování jednotlivých dokumentů je velmi obtížné, protože jsou z důvodu dlouhodobě působící vlhkosti velmi křehké a nemají mechanickou pevnost. Na materiálech nebyla zaznamenána plíseň, jen rozpad vlivem vlhkosti a znečištění."

Podle vyjádření starostky města Leny Mlejnkové bude původní schránka nahrazena novou, aby předala svědectví o naší době budoucím generacím. Bude nutné ale její obsah zabezpečit tak, aby vydržel alespoň sto let.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 39 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Movember v KNL: za 15 dní vyšetřeno 132 pacientů

Za první půlměsíc prevetivní akce Movember zaměřené na prevenci rakoviny prostaty a varlat se v Krajské nemocnici Liberec nechalo tzv. PSA krevním testem vyšetřit 132 pacientů. „Drtivá většina testovaných můžů je zdravá, tedy výsledek jejich testu je negativní. Pozitivní nebyl žádný z testovaných pacientů," komentuje dosavadní výsledky akce Movember RNDr. Pavel Škrabálek z Oddělení klinické biochemie. „Testování je otevřené všem mužům, tedy i mladším než 50 let. A budeme se snažit vyhovět skutečně všem. Máme vstřícného, sponzora a šikovné sestřičky. Navíc je lepší se nechat jednou píchnout od sestřičky, než později rozřezat od doktora," zdůraznil Škrabálek. Podrobnosti o akci v KNL

Nové umístění kontejneru na textil v Turnově od společnosti ADRA

Od minulého týdne je nově přemístěn turnovský kontejner na textil od čerpací stanice Kontakt (Průmyslová ulice) na sběrné místo u parkoviště u KC Střelnice (náměstí B. J. Horáčka). Kontejnery na textil společnosti ADRA slouží občanům, kteří do nich mohou odkládat kvalitní oblečení. To je následně nabídnuto k prodeji v Charitativním obchůdku ADRA v Nádražní ulici nebo v pasáži Kinských. Všechny získané finance jsou následně věnovány na dobrovolnické programy u seniorů v Turnově a okolí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policie dopadla muže, který měl přepadnout prodejnu v Libštátě
Do Movemberu se zapojila i KNL. Muži mají prohlídky zdarma
Co se hraje za fotbaly o víkendu?
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 16. až 18. listopadu
Po šestém kole NPL stále bez porážky dominuje TJ Sokol Turnov

Nejčtenější články

14.11.: Nejhorší výtluky v kraji byly v Semilech, Mírové a Zlaté Olešnici
14.11.: Hasiči a krajský úřad ocenili reprezentanty v požárním sportu
15.11.: I.A třída: Naplno bodovala Lomnice a bod za remízu brala i Horní Branná

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT