Z pomníku Riegra v Semilech vyzvedli schránku, je v péči restaurátorek

16.10.2018 19:18:32 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Z pomníku Riegra v Semilech vyzvedli schránku, je v péči restaurátorek

Při opravě schodů k Riegrovu pomníku v Semilech, probíhající letos v září, byla naděje zjistit, co obsahuje základní kámen Šalounova pomníku F. L. Riegra, zazděný v roce 1928. Obsah schránky se ukázal hodně poškozený, ale nyní je v péči restaurátorek archivu v Liberci a předměty jsou odborně opravovány.

„Podle zápisů ze schůzí Volného sdružení přátel F. L. Riegra bylo známo, že by měly být ve schránce uloženy dobové tiskoviny, mince, medaile, fotografie a další písemnosti. V okresním archivu se dochoval i klíček, který patřil k této schránce, jak jsme se oprávněně domnívali," uvedl Ivo Navrátil ze Státního okresního archivu v Semilech.

Fragmenty z historické schránky a práce restaurátorek na jejich opravě<br />Autor: SOA v Litoměřicích - Státní okresní archiv Liberec Za dohledu odborných institucí a představitelů města byl 3. října základní kámen odsekán a skutečně nalezena schránka z měděného plechu, nahoře s otvorem pro klíč. K žulovému schodu byla pevně přicementována. Víčko se dalo pootevřít, ale k vyjmutí obsahu museli schránku opatrně ve spoji rozříznout.

Objevila se vlhkostí prosycená kompaktní zablácená hmota, na první pohled úplně znehodnocená dlouholetým zatékáním. Příčinou bylo nepochybně postupné zvyšování náměstí od doby odhalení pomníku, takže se schránka dostala pod úroveň terénu, kde trpěla při povodních, ale i dešťovými a sněhovými srážkami. 

Nevzhledná hrouda byla předána do péče dílny Státního okresního archivu v Liberci, kde se jí 5. října ujaly konzervátorky Jana Chocholoušková a Dagmar Jelínková.

Fragmenty z historické schránky a práce restaurátorek na jejich opravě<br />Autor: SOA v Litoměřicích - Státní okresní archiv LiberecV jejich konzervátorské zprávě se můžeme dočíst: „Na první pohled se obsah jevil jako poměrně kompaktní kvádr o velikosti cca 250x 160x 65 mm, silně provlhčený, zanesený naplavenými nečistotami (písek, bláto, popel apod.). Při podrobnějším průzkumu byly identifikovány fragmenty plátna a dalších textilií, pravděpodobně fragment usně, soudobé tiskoviny týkající se osobnosti F. L. Riegera, pamětní dokumenty - například z místních škol, písemnosti uložené v malých obálkách, plakáty a dobové mince v usňovém pytlíčku. Jednalo se o mince v hodnotách 5 Kč, 1 Kč, 50 hal., 20 hal. 10 a 5 haléřů, všechny po třech kusech. Dále zde byla jedna malá pamětní medaile zlaté barvy se sv. Václavem s datací 1926. Dokumenty byly složené na formát, aby se vešly do schránky, a některé byly převázány motouzem. Mince jsou částečně zkorodované a znečištěné, papírové dokumenty vlhké a slepené, na obvodu „kvádru" zdegradované (směs papíru s naplaveninami měla kašovitý charakter). Rozlistování jednotlivých dokumentů je velmi obtížné, protože jsou z důvodu dlouhodobě působící vlhkosti velmi křehké a nemají mechanickou pevnost. Na materiálech nebyla zaznamenána plíseň, jen rozpad vlivem vlhkosti a znečištění."

Podle vyjádření starostky města Leny Mlejnkové bude původní schránka nahrazena novou, aby předala svědectví o naší době budoucím generacím. Bude nutné ale její obsah zabezpečit tak, aby vydržel alespoň sto let.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 39 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zloděj z harrachovské směnárny je ve vazbě

Aktuální informace se objevila v souvislosti s krádeží v harrachovské směnárně. V sobotu 19. ledna dopoledne poslal svým rozhodnutím Okresní soud v Semilech 32letého Gruzínce obviněného ze zločinu krádeže ve stadiu pokusu se škodou 1 077 506 korun a z přečinu poškození cizí věci do vazební věznice. Kompletní článek o případu

Termín pro přihlášení obcí do soutěže Zlatý erb prodloužen do 31. ledna

Obce a města Libereckého kraje se mohou ještě několik dní hlásit do soutěže o nejlepší webové stránky. Termín pro podání přihlášek do krajského kola Zlatého erbu organizátoři prodloužili do 31. ledna. Soutěž je organizována v krajských kolech a v navazujícím celostátním kole. Kraje sestavují odbornou porotu, která hodnotí webové stránky a elektronické služby svých měst a obcí. Veškeré další informace jsou uvedeny v propozicích soutěže (k dispozici na www.zlatyerb.cz). Účast v soutěži je pro města a obce zdarma. Předchozí článek k soutěži


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Malá čarodějnice přiletí do Rokytnice
Kraj přispěje na lepší ozvučení v Oblastní galerii Liberec
Benefiční ples hejtmana se tentokrát koná v krajské knihovně
Provoz na hřišti pod halou TSC v Turnově bude v roce 2019 omezen
V roce 2018 zemřelo na silnicích v Libereckém kraji 21 lidí

Nejčtenější články

18.01.: V Jilemnici je opět k vidění obří sněhový Krakonoš
18.01.: Ze směnárny v Harrachově si chtěli odnést milion, krádež ale zpackali
18.01.: Lednový program Městského kina v Lomnici nad Popelkou

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT