Z pomníku Riegra v Semilech vyzvedli schránku, je v péči restaurátorek

16.10.2018 19:18:32 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Z pomníku Riegra v Semilech vyzvedli schránku, je v péči restaurátorek

Při opravě schodů k Riegrovu pomníku v Semilech, probíhající letos v září, byla naděje zjistit, co obsahuje základní kámen Šalounova pomníku F. L. Riegra, zazděný v roce 1928. Obsah schránky se ukázal hodně poškozený, ale nyní je v péči restaurátorek archivu v Liberci a předměty jsou odborně opravovány.

„Podle zápisů ze schůzí Volného sdružení přátel F. L. Riegra bylo známo, že by měly být ve schránce uloženy dobové tiskoviny, mince, medaile, fotografie a další písemnosti. V okresním archivu se dochoval i klíček, který patřil k této schránce, jak jsme se oprávněně domnívali," uvedl Ivo Navrátil ze Státního okresního archivu v Semilech.

Fragmenty z historické schránky a práce restaurátorek na jejich opravě<br />Autor: SOA v Litoměřicích - Státní okresní archiv Liberec Za dohledu odborných institucí a představitelů města byl 3. října základní kámen odsekán a skutečně nalezena schránka z měděného plechu, nahoře s otvorem pro klíč. K žulovému schodu byla pevně přicementována. Víčko se dalo pootevřít, ale k vyjmutí obsahu museli schránku opatrně ve spoji rozříznout.

Objevila se vlhkostí prosycená kompaktní zablácená hmota, na první pohled úplně znehodnocená dlouholetým zatékáním. Příčinou bylo nepochybně postupné zvyšování náměstí od doby odhalení pomníku, takže se schránka dostala pod úroveň terénu, kde trpěla při povodních, ale i dešťovými a sněhovými srážkami. 

Nevzhledná hrouda byla předána do péče dílny Státního okresního archivu v Liberci, kde se jí 5. října ujaly konzervátorky Jana Chocholoušková a Dagmar Jelínková.

Fragmenty z historické schránky a práce restaurátorek na jejich opravě<br />Autor: SOA v Litoměřicích - Státní okresní archiv LiberecV jejich konzervátorské zprávě se můžeme dočíst: „Na první pohled se obsah jevil jako poměrně kompaktní kvádr o velikosti cca 250x 160x 65 mm, silně provlhčený, zanesený naplavenými nečistotami (písek, bláto, popel apod.). Při podrobnějším průzkumu byly identifikovány fragmenty plátna a dalších textilií, pravděpodobně fragment usně, soudobé tiskoviny týkající se osobnosti F. L. Riegera, pamětní dokumenty - například z místních škol, písemnosti uložené v malých obálkách, plakáty a dobové mince v usňovém pytlíčku. Jednalo se o mince v hodnotách 5 Kč, 1 Kč, 50 hal., 20 hal. 10 a 5 haléřů, všechny po třech kusech. Dále zde byla jedna malá pamětní medaile zlaté barvy se sv. Václavem s datací 1926. Dokumenty byly složené na formát, aby se vešly do schránky, a některé byly převázány motouzem. Mince jsou částečně zkorodované a znečištěné, papírové dokumenty vlhké a slepené, na obvodu „kvádru" zdegradované (směs papíru s naplaveninami měla kašovitý charakter). Rozlistování jednotlivých dokumentů je velmi obtížné, protože jsou z důvodu dlouhodobě působící vlhkosti velmi křehké a nemají mechanickou pevnost. Na materiálech nebyla zaznamenána plíseň, jen rozpad vlivem vlhkosti a znečištění."

Podle vyjádření starostky města Leny Mlejnkové bude původní schránka nahrazena novou, aby předala svědectví o naší době budoucím generacím. Bude nutné ale její obsah zabezpečit tak, aby vydržel alespoň sto let.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 39 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny Valdštejn a Boží voda jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informoval o pravidelné kontrole pramenů vody na území města Turnova. Pramen Valdštejn je pitný a taktéž pramen Boží voda! Prameny vody byly podrobeny pravidelnému laboratornímu přezkoumání kvality 5. dubna 2019. Splněny byly všechny hygienické limity požadované vyhláškou Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Lékárenská pohotovost o velikonočním pondělí

Velikonoční pondělí patří mezi svátky, kdy dle ustanovení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě se stanovuje zákaz prodeje tam, kde prodejní plocha přesahuje 200 m2. Liberecký kraj pro tento den zajistil lékárenskou pohotovostní službu v Nemocniční lékárně v areálu Krajské nemocnice Liberec, a.s., Husova 10, 460 63 Liberec (naproti pavilonu interních oborů B) od 9 do 17 hodin. V ostatní dny jsou otevřeny lékárny v obchodních centrech.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Galerii Granát probíhá výstava Snová realita
Jilemničtí vyhráli juniorský maraton v Liberci a postupují do finále
Obrazem: Velký pátek v ZOO Liberec 2019
Přehled fotbalových výsledků šestého jarního kola
FOTO: Slavnostně otevřeli Centrum odborného vzdělávání ve Vysokém

Nejčtenější články

19.04.: Mladou ženu hledanou u Železného Brodu vypátral policejní psovod
18.04.: FOTO: Závod kočárků v Libštátě kromě zábavy pomohl Danečkovi
20.04.: FOTO: Slavnostně otevřeli Centrum odborného vzdělávání ve Vysokém

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT