Záchrana barokního oltáře na Bezdězu je nominována na Cenu NPÚ

27.08.2014 18:34:32 | Autor: redakce | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Liberecký kraj

Záchrana barokního oltáře na Bezdězu je nominována na Cenu NPÚ

Záchrana barokního oltáře v kostele sv. Jiljí v Bezdězu byla za Liberecký kraj vybrána jako nejvýznamnější počin v oblasti záchrany kulturního dědictví a byla nominována do celostátního kola Ceny NPÚ,  jejímž cílem je vyzdvihnout zásluhy o záchranu kulturních památek, významné objevy a nálezy, příklady kvalitních oprav či restaurování a úspěšné prezentace kulturního dědictví.

Kostel sv. Jiljí v Bezdězu je ve správě místní farnosti se sídlem v Bělé pod Bezdězem. Zdejší farnost podobně jako další v regionu spravoval J.M. can. Mgr. Jan Nepomuk Jiřiště (1974 - 2013) až do svého předčasného skonu v prosinci roku 2013. Jan Nepomuk Jiřiště se zasloužil o záchranu kostelů v Bořejově a v Kruhu, o záchranu oltáře a výměnného oltářního obrazu v Oknech, ale především o záchranu a restaurování významného barokního oltáře sv. Jiljí v Bezdězu.

Oltářní architektura s ústředním obrazem patrona kostela sv. Jiljí s bohatou plastickou a figurální výzdobou je cennou ukázkou uměleckého řemesla třetí čtvrtiny 18. století. Hlavní oltář sv. Jiljí je umístěný v presbyteriu kostela sv. Jiljí v obci Bezděz. Oltář vznikl v průběhu dvou historických epoch. Střední část oltáře byla s největší pravděpodobností přenesena z kostela z pražského Karlova řádem augustiniánských kanovníků, jemuž správa bezdězské farnosti až do takzvaných josefínských reforem příslušela. Ještě v průběhu 18. století byl oltář doplněn o dvojici soch andělů světlonošů, pocházejících z dílny kosmonoských Jelínků a dále o dvojici postranních branek.

Oltářní menzu s tabernáklem doplňuje dvojice branek, které vynášejí stylizované vázy. Na nástavci tabernáklu je osazena socha Panny Marie Monserratské. Retabulum je tvořeno centrálním obrazem sv. Jiljí v bohatě vyřezávaném rámu, vrcholícím nástavcem s dnes prázdným oválným zrcadlem, kde bylo původně umístěno Boží oko. Po stranách retabulum „vynášejí" dvě plastiky andělů. Dva andělé sedí na horních okrajích retabula. Po stranách tabernáklu stojí sochy světic Kateřiny a Barbory.

„Před započetím restaurátorských prací vykazoval oltář závažné defekty, a to jak statické, tak na uměleckých prvcích výzdoby" říká Miloš Krčmář, ředitel liberecké pobočky Národního památkového ústavu. Jednotlivé části oltáře i soch odpadávaly. Místní kostelník lepil křídla andělů lepidlem doneseným z domova.

Restaurátorským zásahem došlo k záchraně oltáře, který by se bez provedených ozařovacích a následných petrifikačních prací v průběhu času rozpadl vlastní vahou na již neopravitelné kusy, čímž by došlo k jeho celkové ztrátě. Obnovením původní polychromie získal podobu, jíž měl ve třetí čtvrtině 18. století. Záchranu financovala bezdězská farnost za přispění Programu restaurování movitých kulturních památek Ministerstva kultury České republiky. Restaurování prováděla akademická malířka Alena Moravcová.

Záchrana barokního oltáře v kostele sv. Jiljí v Bezdězu se o vítězství utká kategorii Záchrana a obnova památky s dalšími památkami, které do dané kategorie nominovaly další kraje:
Karlovarský kraj, Kyselka, areál lázní
Zlínský kraj, Podhradí, hrad Starý Světlov
Jihomoravský kraj, Rybníky, vodní mlýn
Pardubický kraj, Brandýs nad Orlicí, hrad
Hl.m. Praha, Praha 10, dvojvila bratří Čapků

Liberecký kraj má kromě barokního oltáře sv. Jiljí v Bezdězu ještě jedno želízko v ohni - v kategorii Objev, nález roku je na Cenu NPÚ Patrimonium pro Futuro nominován objev gotických nástěnných maleb v kostele sv. Havla v Kuřívodech. K objevu již byla vydána samostatná tisková zpráva.

O vítězích jednotlivých kategorií bude v průběhu léta rozhodovat komise hodnotitelů sestavená z členů vědecké rady NPÚ, ICOMOS (International council on Monuments and Sites) a dalších spolupracujících institucí. Členové komise vypracují posudky na jednotlivé vítěze krajských kol a na společném zasedání za předsednictví generální ředitelky NPÚ Nadi Goryczkové informace vyhodnotí a navrhnou vítěze.

„Cena Národního památkového ústavu Patrimonium pro Futuro je pro nás příležitostí podpořit vlastníky a další, kteří se v péči o kulturní dědictví angažují. Rádi bychom tímto způsobem ocenili všechny, kteří vnímají památky a jejich kulturní potenciál jako nezpochybnitelnou hodnotu, uvědomují si význam kulturního dědictví pro naši identitu a prostředí života a přistupují zodpovědně k jeho zachování. Věříme, že ocenění bude podnětem k hlubšímu zájmu veřejnosti o podstatu a principy památkové péče a inspirací pro další pozitivní kroky v této oblasti," vysvětlila Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Cenu v podobě diplomu a pamětní plakety, jejíž podobu navrhli studenti Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou, předá generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková u příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví v září tohoto roku. Výherci jednotlivých kategorií navíc získají roční předplatné odborného časopisu Zprávy památkové péče a roční rodinnou vstupenku na objekty ve správě Národního památkového ústavu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hradozámecká noc nabízí prohlídky s nádechem tajemna
Hrad Bezděz si připomíná 750 let od založení
V srpnu památky opět lákají, prázdniny poté uzavře Hradozámecká noc
Hrad Bezděz vydal další ze svých pokladů - ztracenou dřevořezbu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.

Štěpánek trefil pro Jablonec Evropu

Štěpánek trefil pro Jablonec EvropuSouboj o konečné čtvrté místo ve Fortuna:lize nakonec vyšel lépe Jablonci, kterému stačila remíza s Baníkem, zatímco Liberec prohrál v Plzni. Remízový gól vstřelil za Jablonec obránce Štěpánek, pro nějž to byl první ligový gól. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči upozorňují na prázdninová rizika
Hrad Valdštejn si připomíná rod Valdštejnů
Parní vlaky o prázdninách opět vyjíždí na koleje v Českém ráji
Bezpečná a zdravá cykloturistika s projektem Na kole jen s přilbou
Po oteplení zřejmě přijdou bouřky, někde i s kroupami

Nejčtenější články

09.07.: Libereckým krajem projede o víkendu Rally Bohemia
08.07.: HZS Libereckého kraje převzal nové cisterny, testují barevné provedení
09.07.: V semilské Fabrice 1861 zahrají Jakub Děkan a spol.

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT