Začíná advent, policisté budou více v ulicích

06.12.2019 16:30:49 | Autor: Vladimíra Šrýtrová | Rubrika: KRIMI | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Začíná advent, policisté budou více v ulicích

Letošní advent již začal a nejen policisté v Libereckém kraji, ale i po celé republice budou v následujících týdnech více vidět v ulicích a také v místech s větší koncentrací lidí. Dle situace a v návaznosti na pořádání různých vánočních akcí budou přijímat adekvátní bezpečnostní opatření na celém území Libereckého kraje.

Lidé tak v ulicích, obchodních centrech, na vánočních trzích, koncertech nebo nádražích budou častěji potkávat policejní hlídky, které mohou být vybaveny také dlouhými zbraněmi. V následujících týdnech posílí výkon služby samozřejmě i dopravní policisté, kteří budou dohlížet na bezpečnost a plynulost v silničním provozu. Daná opatření a počty policistů budou přizpůsobena každé konkrétní akci.

V České republice stále platí první stupeň ohrožení terorismem a zvýšená bezpečnostní opatření platí po celý rok. I přestože v současné době Policie ČR nemá žádné informace, které by směřovaly k přímému ohrožení našeho státu, tak v souvislosti s vánočními svátky a příchodem Nového roku bude i v rámci kraje provádět adekvátní bezpečnostní opatření, která budou přizpůsobena a plánována vždy podle konkrétní situace, ohlášených akcí a jejich rozsahu.

Do bezpečnostního opatření budou zapojeni policisté pořádkové služby, dopravní policisté, kriminalisté a také kynologové se služebními psy.

Prevence v období adventu

S adventem jsou spojeny i nákupy a přípravy na Vánoce a příchod Nového roku. Lidé se více soustřeďují v obchodních centrech a v tuto dobu mají u sebe větší množství peněž než obvykle. Toho využívají kapsáři, kteří čekají na svoji příležitost a využívají nepozornosti nakupujících.

Toto období je z hlediska rizika okradení nejhorší. Snažíme se proto tato rizika eliminovat a více preventivně působit nejen v samotných nákupních centrech, ale i v jejich bezprostředním okolí. Zároveň více kontrolujeme místa, kde by mohlo ke krádežím docházet tj. parkoviště u nákupních center, bankovní ústavy, pošty a centra měst. Policisté kontrolují zaparkovaná vozidla, zda je jejich majitelé neponechali odemčené nebo zda neponechali na sedadlech cenné věci. V případě takového zjištění jejich majitele na to upozorní.

Svými preventivními aktivitami policisté v rámci preventivních akcí upozorňují veřejnost na nebezpečí spojená s předvánočními oslavami.

Několik preventivních rad policie:

Občané, dávejte si zvýšený pozor na kapsáře a zloděje a ve vlastním zájmu dodržujte pravidla bezpečného chování. Připomínáme některá základní:

 • Při procházkách a nákupech na vánočních tržištích se vyplatí rozdělit peníze na menší částky, uschovat je a nosit je odděleně.
 • Nikdy nenechávejte peněženku a doklady na vrchu kabelky či nákupní tašky. V nákupním centru, obchodech a obchodních domech nikdy nenechávejte tašku či kabelku v prostoru nákupního vozíku a už vůbec ne v sedáku pro dítě.
 • Buďte ostražití v prostředcích městské hromadné přepravy, kde je v předvánočním čase neustále nával cestujících. Kapsáři zde „pracují" buď samostatně, nebo ve skupinách, což je pro ně bezpečnější. Vyvolají zmatek, natlačí se k vytipované osobě, někdo z nich ukradne peněženku, předá ji dalšímu, který ji schová. Skupina se tváří, jako by k sobě nepatřila a vystupují většinou společně.
 • Ženám doporučujeme mít ruku na zipu kabelky či tašky.
 • Mládež by si měla dávat pozor na své batohy. Batoh na zádech v tlačenici není v bezpečí.
 • Mužům doporučujeme uložit peníze a doklady do náprsní kapsy bundy či kabátu, která je na zip.
 • Při delším cestování vlakem či autobusem za vánočními nákupy platí stejná pravidla. Svá zavazadla musíte mít i zde neustále pod kontrolou - spát rozhodně nedoporučujeme. Je lepší vyhýbat se lidem, kteří jsou viditelně pod vlivem alkoholu, drog nebo jsou agresivní.
 • Při výběru finanční hotovosti z peněžního bankomatu je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Nedopusťte, aby vás při zadávání PINu někdo rušil. Všímejte se nestandartně fungujících a vypadajících bankomatů (nějaké přídavné čtecí zařízení, miniaturní kamera apod.). V případě takového zjištění informujte Policii České republiky.
 • Při bezhotovostních platbách v obchodě, restauraci apod. zadávejte PIN co nejopatrněji, nepouštějte platební kartu z dohledu. Dohlédněte, aby byl k jedné vaší platbě vyhotoven pouze jeden doklad o provedení transakce. Doklady od provedených transakcí včetně potvrzení výběrů z bankomatů hned nevyhazujte - uschovejte je alespoň po dobu tří měsíců.

Věnujte pozornost i nákupům na internetu:

Objednávejte zboží jen z ověřených a důvěryhodných zdrojů a doporučujeme provádět platbu až po převzetí zboží.

V období Vánoc se můžete setkat i s podvodnými charitativními sbírkami:

 • sbírky mají svá pravidla
 • je k dispozici kopie osvědčení příslušného úřadu, který sbírku povolil
 • je k dispozici plná moc právnické osoby s identifikačními údaji a údaji o sbírce, potvrzená podpisy statutárních orgánů s otiskem razítka
 • plná moc musí být opatřena pořadovým číslem
 • v souladu se zákonem č.117/2001 Sb., o veřejných sbírkách

Pozor si dávejte i na parkovištích:

 • ve svých vozidlech nenechávejte na viditelných místech žádné předměty, které by byly lákadlem pro zloděje
 • věci ukládejte do zavazadlového prostoru vozidla
 • nenechávejte ve vozidlech dárky, cenné věci (telefony, navigace, notebooky, fotoaparáty, ale i lyže, apod.)

 

I přes veškerá varování policistů, kteří pravidelně občany na tyto takzvané nešvary upozorňují, setkávají se stále s lidmi, kteří těchto upozornění nedbají a zbytečně tak nahrávají zlodějům. Občané buďte proto obezřetní nejenom v tomto předvánočním a vánočním čase!

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Policisté se zaměřili na používání bezpečnostních pásů
VIDEO: Výběr nového mýta probíhá na Liberecku poměrně v klidu
Bezpečně na silnice se zimními pneumatikami
Policisté se zaměřili na viditelnost chodců
V Libereckém kraji se konala další dopravně bezpečnostní akce TISPOL
Kontrolní akce policie probíhala u hraničního přechodu v Harrachově
Policisté kontrolovali řidiče v celém Libereckém kraji

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Rada Libereckého kraje jmenovala tři nové ředitele škol

Na základě výsledků konkurzních řízení jmenovali krajští radní na své úterní schůzi tři nové ředitele škol a školských zařízení zřizovaných Libereckým krajem. Pozici ředitelky Gymnázia v České Lípě bude i nadále vykonávat Helena Paszeková, ředitelem Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově zůstává Pavel Kopřiva a Pedagogicko-psychologickou poradnu v České Lípě povede Pavla Šimánková.

Vrchol Sněžky z Polska je opět otevřen

Práce na opravě polské meteorologické stanice na Sněžce byly dokončeny. Ředitel polského Krkonošského národního parku proto s okamžitou platností otevřel trasy vedoucí na vrchol. Výstupové trasy z Polska na vrchol Sněžky bylo v pondělí nutné uzavřít s ohledem na možné riziko uvolnění plechových částí střechy meteorologické stanice. Předchozí článek k tématu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dokument V Síti uvedou i pojizerská kina
Blíží se jaro, čas výletů. Třeba na Mužské kameny
Kraj revitalizuje aleje, další připravuje na Novoborsku a Frýdlantsku
V pondělí 2. března začne rekonstrukce křižovatky Rádelský mlýn
Liberecký kraj chce rozšířit sociální služby pro potřebné

Nejčtenější články

21.02.: Na maškarní do Bozkova přijeli biatlonisti, čerti, Chaplin i šmoulové
20.02.: Jizeran a Lada Kocourková odměněni Cenou města Semily za rok 2019
20.02.: Zlato z českého šampionátu mají Bára Hůlková i Jakub Šafář

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT