Zámek v Litomyšli má nového kastelána a chystají se zde velké změny

15.10.2020 08:15:30 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Zámek v Litomyšli má nového kastelána a chystají se zde velké změny

Byť je nyní zámek v Litomyšli pro veřejnost uzavřen, za jeho zdmi se dějí velké změny - nastoupil zde nový kastelán a chystá kompletní obměnu stávajících prohlídkových okruhů.

K 1. říjnu byl novým kastelánem litomyšlského zámku jmenován Mgr. Petr Weiss, dlouholetý pracovník Národního památkového ústavu. Vystudoval muzeologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a je absolventem rekvalifikačního studia památkové péče. V oblasti správy státních hradů a zámků působí od roku 1997, kdy začínal jako sezónní průvodce zámku Veltrusy.

U Národního památkového ústavu (NPÚ) či jeho předchůdců je trvale zaměstnán od roku 1998. Působil také na dalších památkách (Hořovice, Sychrov) a v územních pracovištích NPÚ, kde postupně vystřídal pozice průvodce, správce depozitáře, vedoucího návštěvnického provozu, náměstka ředitele pro správu památkových objektů či vedoucího odboru správy a prezentace kulturního majetku. V roce 2013 byl jmenován kastelánem státního zámku Zákupy, kde spolu se svým týmem vybudoval nové zázemí pro návštěvníky, zreinstaloval a rozšířil prohlídkové okruhy a podařilo se mu návštěvnost tohoto císařského zámku zvednout o více jak sto procent. Profesně se zabývá také historií poválečného zpřístupňování hradů a zámků, jejich prezentací a mobiliárními fondy. Od roku 2009 se podílel jako spoluřešitel na výzkumných úkolech, jejichž výsledkem byly nové prohlídkové trasy dalších památkových objektů.

I na Litomyšli své působení začíná reinstalací dvou stávajících okruhů: „Rád bych veřejnosti představil litomyšlský zámek formou příběhů, vtisknul prohlídkovým okruhům autentičnost daného období a představil Litomyšl jako skutečně mimořádné sídlo. Mé představy mohou být realizovány i díky mé předchůdkyni Mgr. Zdeňce Kalové, která zámek vedla osm let a za jejíhož působení se zrestaurovalo velké množství mobiliáře, kolegyně se také zaměřovala na opravu interiérů, takže mi místnosti celkově připravila. I proto můžeme v době, kdy je zámek uzavřen, pracovat na reinstalaci jako takové, ale již nemusím zajišťovat výmalby interiérů, opravy podlah apod. Své předchůdkyni děkuji za tuto přípravu a péči a věřím, že až se na nás přijede podívat ze zámku v Rájci nad Svitavou, kam přešla, bude spokojená," vysvětlil své plány Petr Weiss. Návštěvníky budou od sezony 2021 čekat prohlídkové okruhy „Zámek za Valdštejnů", který představí historii zámku od vystavění Pernštejny roku 1567 až po Valdštejny-Vartenberky a prohlídka bude zakončena zámeckým divadlem a okruh „Zámek za Thurn-Taxisů", který představí zámek jako příležitostné sídlo knížecí rodiny Thurn-Taxisů a také jako místo návštěvy rakouského císaře Františka Josefa I. Okruh bude zakončen prohlídkou zámecké kaple.

Momentky z tvorby nových okruhů, ale i další informace ze zámku mohou návštěvníci sledovat na stávajícím webu objektu a také na nově pojatých sociálních sítích zámku:
Instagram: zamek.litomysl, Facebook: Státní zámek Litomyšl

„Zámek Litomyšl čekají v budoucnu velké obnovy," komentuje změnu ve vedení zámku Miloš Kadlec, ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově, pod jehož správu zámek spadá. „Kolegyně Zdeňka Kalová zde odvedla velký kus práce, podařilo se připravit, kromě dalších investičních akcí, také velké projekty k obnově, a to pod názvem Litomyšl - Božský zámek a také projekt k obnově Panského dvora. Předpokládáme, že po obdržení rozhodnutí o poskytnutí dotace, vypíšeme na počátku roku 2021 veřejnou zakázku na generálního dodavatele celkové rehabilitace zámku i Panského domu. Na realizaci již bude dohlížet nový kastelán, jehož předchozí působení na Zákupech, kde byly také velké akce obnovy, je tím nejlepším doporučením," uzavřel organizační změnu ředitel Kadlec.

Zámek v Litomyšli je vzácnou ukázkou úpravy italského renesančního paláce pro podmínky zaalpských zemí. Byl postaven v 60.-80. letech 16. století Vratislavem Nádherným z Pernštejna jako dar pro milovanou ženu Marii Manrique de Lara. Pernštejnské renesanční sídlo doplnily v 17. a 18. století barokní úpravy provedené dalšími majiteli, Trauttmansdorffy a Waldstein-Wartenbergy, za účasti předních barokních umělců. Unikátem je dochované zámecké rodinné divadlo z roku 1797. V roce 1999 byl zámek zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Podzim přinese na hrady a zámky řadu novinek
Zámek Sychrov nabídne od 1. září nový prohlídkový okruh
Letní nabitá sezona na hradech a zámcích pokračuje i v srpnu
Kam za medvědem Brtníkem a masopustními maškarami? Do Zákup
Léto na hradech a zámcích
Na zákupském zámku se vedení ujímá nový kastelán

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Vybrané lékárny v kraji budou mít otevřeno i v neděli 1. listopadu

Vláda České republiky zakázala od tohoto týdne maloobchodní prodej v neděli. V souvislosti s tím budou uzavřena obchodní centra, a tedy i lékárny v těchto zařízeních. Proto se lékárny a Oblastní lékárnická komora dohodly na tom, jak a které provozovny budou pro ty, kteří tuto službu potřebují, otevřeny. V Libereckém kraji bude otevřeno pět lékařských pohotovostí. Po jedné v Liberci, Turnově, Jablonci nad Nisou a dvě v České Lípě. Jedna lékárna bude otevřena v Mladé Boleslavi, městě, jež s krajem sousedí a někteří obyvatelé regionu do něj mají blíže než do uvedených měst. Tento přehled platí pro neděli 1. listopadu 2020.

Projekt zelené infrastruktury Krkonoš dospěl ke svému zdárnému konci

V těchto dnech se chýlí ke konci závěrečné práce v rámci více než tříletého mezinárodního projektu MaGICLandcapes (Managing Green infrastructure in Central European Landscapes), který ve svém akronymu ukrývá „management zelené infrastruktury v krajinách střední Evropy". Projekt MaGICLandscapes se snažil zelenou infrastrukturu, tento u nás relativně mladý a legislativně neukotvený termín, její základní funkce a benefity představit zejména regionálním a lokálním aktérům ve všech případových regionech. Cílem projektu byla také podpora udržitelného využívání půdy pomocí celé řady vytvořených manuálů a nástrojů posuzujících zelenou infrastrukturu. Ty lze využít k plánování, ochraně a zlepšení stavu zelené infrastruktury v různých regionech.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: Stará Bítouchovská lávka najde nové využití
Kamion v Liberci prorazil svodidla a zabrzdil až před plynovou stanicí
Silnice z Turnova na hranici kraje prošla rekonstrukcí, většinu platila EU
Starostka města Semily ani v nouzovém stavu nezapomněla na tradici
Dům řemesel v Kryštofově údolí je ukázkou lidové architektury

Nejčtenější články

28.10.: V Roztokách u Jilemnice hoří průmyslová hala
27.10.: Obrazem: Nutrie se zabydlely na březích Jizery v Semilech
27.10.: Největší rekonstrukce silnic na Turnovsku je hotová!

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT