Zemřel herec libereckého divadla Ladislav Dušek

17.10.2020 16:36:00 | Autor: Michaela Pompová | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Zemřel herec libereckého divadla Ladislav Dušek

Doplnění o rozloučení! V pátek 16. října zemřel ve věku 77 let herec Ladislav Dušek, jeden z pilířů liberecké činohry posledních třiceti let. Poslední rozloučení proběhne v pondělí 26. října ve 14 hodin na louce u kostela Matky Boží U Obrázku v Ruprechticích.

Narodil se v Praze na Žižkově, s nímž spojil i své divadelní začátky jako protagonista amatérského souboru Excelsior, který byl v šedesátých letech po celé Praze známý svými parodickými a satirickými inscenacemi. Několikrát se v té době objevil v menších rolích i na prknech Národního divadla. V roce 1969 přesídlil do Mostu, kde se na dvacet let stal členem stálého souboru Městského divadla, tehdy nazvaného Divadlo pracujících. V roce 1989 přešel do souboru Divadla F. X. Šaldy v Liberci, kde se uvedl několika rolemi v adaptaci Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále. O dva měsíce později se stal jedním z významných hybatelů divadelní stávky, spoluorganizoval převzetí divadla a mítinky s publikem. Jasně a razantně vstoupil do historie města i v mimodivadelních akcích listopadové revoluce, v pozdějších letech zasedal na liberecké radnici ve dvou volebních období jako člen zastupitelstva.

Ladislav Dušek v divadelních inscenacích<br />Autor: Archiv Divadlo F. X. Šaldy V divadle se postupně stal nepostradatelným hercem velkých charakterních rolí a přes třicet let se v nich objevoval na jevišti Malého i Šaldova divadla. Kromě nich hrál s chutí i role menší, kterým vždy dokázal vtisknout nepřehlédnutelnost a originalitu. A navíc se stal výrazným muzikálovým hercem. Vypočítat všechny jeho role nelze, bylo jich hodně přes dvě stě, z toho více než polovina v Liberci. Hrál například Capuleta v Romeovi a Julii, profesora Serebrjakova ve Strýčku Váňovi, majora Huga v Rozmarném létě nebo Macduffa v Macbethovi. Svůj komediální talent uplatnil mimo jiné jako Orgon v Tartuffovi, Andrew v Sexu noci svatojánské nebo jako fotbalový rozhodčí-Básník ve Štovíku, pečených bramborách.

V posledních letech se do paměti diváků zapsal především jako Josef Stalin v komedii Leninovi balzamovači nebo farář Menrath v dramatu Mučedník. Naposledy stál na jevišti 28. září v jedné ze svých nejhezčích rolí posledních let, jako arcibiskup z Canterbury v derniéře inscenace Králova řeč. Nestál ani stranou zájmu filmařů, před pár týdny se na plátnech kin blýskl rolí ve filmu Bohdana Slámy Krajina ve stínu.

Ke stažení

Parte Ladislav Dušek

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 31 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj i letos vzdá hold Tibetu, vlajku bude vyvěšovat nejméně do roku 2024

I letos, stejně jako v předchozích letech, zavlaje na terase třetího patra budovy Krajského úřadu Libereckého kraje tibetská vlajka. Připomíná březnové výročí povstání tibetského lidu proti represím a čínské politice. Liberecký kraj se pověšením vlajky každoročně připojuje do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. „Letos si připomeneme již 62. výročí povstání tibetského lidu proti represivní čínské politice. Podpora národů, které bojují za svoji svobodu, je pro nás důležitá. My sami jsme prožili desítky let v nesvobodě. Ke kampani Vlajka pro Tibet se připojujeme každoročně a pokračovat budeme i v současném volebním období," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Český ráj dětem je nový hravý web Sdružení Český ráj

Sdružení Český ráj na přelomu roku spustilo novou podobu dětského webu www.ceskyrajdetem.cz. Internetovými stránkami provází malé návštěvníky a jejich rodiče postavičky známé z Pověstí Českého ráje, které namalovala akademická malířka Barbora Kyšková. Setkáte se tu tedy například s obrem Drábem, vodníkem Čeperkou, vílou Jizerýnou nebo Černým rytířem z Hrubé Skály. „Nové stránky jsme koncipovali skutečně pro děti. I ty menší, které ještě neumí číst, si na stránkách mohou samy poslechnout pověst, vybarvit omalovánku, zahrát pexeso nebo ne úplně lehkou posunovačku," říká Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Řidička sjela v Benešově s autem do náhonu, na místě nehody zemřela
V obci Bohumileč u Turnova narazilo auto do sloupu
Lucie Kvapilová z obce Pulečný má pohlednice jako koníček i povolání
Ministerstvo zdravotnictví upravilo centrální rezervační systém
Očkování v sociálních zařízeních v Libereckém kraji se již blíží ke konci

Nejčtenější články

24.01.: Řidička sjela v Benešově s autem do náhonu, na místě nehody zemřela
21.01.: FOTO: Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš
22.01.: VIDEO: Jilemnický sněhový Krakonoš 2021

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT