Zemřel herec libereckého divadla Ladislav Dušek

17.10.2020 16:36:00 | Autor: Michaela Pompová | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Zemřel herec libereckého divadla Ladislav Dušek

V pátek 16. října zemřel ve věku 77 let herec Ladislav Dušek, jeden z pilířů liberecké činohry posledních třiceti let. Jeho poslední filmovou rolí tak zůstane ve Slámově Krajině ve stínu, která měla nedávno premiéru v kinech.

Narodil se v Praze na Žižkově, s nímž spojil i své divadelní začátky jako protagonista amatérského souboru Excelsior, který byl v šedesátých letech po celé Praze známý svými parodickými a satirickými inscenacemi. Několikrát se v té době objevil v menších rolích i na prknech Národního divadla. V roce 1969 přesídlil do Mostu, kde se na dvacet let stal členem stálého souboru Městského divadla, tehdy nazvaného Divadlo pracujících. V roce 1989 přešel do souboru Divadla F. X. Šaldy v Liberci, kde se uvedl několika rolemi v adaptaci Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále. O dva měsíce později se stal jedním z významných hybatelů divadelní stávky, spoluorganizoval převzetí divadla a mítinky s publikem. Jasně a razantně vstoupil do historie města i v mimodivadelních akcích listopadové revoluce, v pozdějších letech zasedal na liberecké radnici ve dvou volebních období jako člen zastupitelstva.

Ladislav Dušek v divadelních inscenacích<br />Autor: Archiv Divadlo F. X. Šaldy V divadle se postupně stal nepostradatelným hercem velkých charakterních rolí a přes třicet let se v nich objevoval na jevišti Malého i Šaldova divadla. Kromě nich hrál s chutí i role menší, kterým vždy dokázal vtisknout nepřehlédnutelnost a originalitu. A navíc se stal výrazným muzikálovým hercem. Vypočítat všechny jeho role nelze, bylo jich hodně přes dvě stě, z toho více než polovina v Liberci. Hrál například Capuleta v Romeovi a Julii, profesora Serebrjakova ve Strýčku Váňovi, majora Huga v Rozmarném létě nebo Macduffa v Macbethovi. Svůj komediální talent uplatnil mimo jiné jako Orgon v Tartuffovi, Andrew v Sexu noci svatojánské nebo jako fotbalový rozhodčí-Básník ve Štovíku, pečených bramborách.

V posledních letech se do paměti diváků zapsal především jako Josef Stalin v komedii Leninovi balzamovači nebo farář Menrath v dramatu Mučedník. Naposledy stál na jevišti 28. září v jedné ze svých nejhezčích rolí posledních let, jako arcibiskup z Canterbury v derniéře inscenace Králova řeč. Nestál ani stranou zájmu filmařů, před pár týdny se na plátnech kin blýskl rolí ve filmu Bohdana Slámy Krajina ve stínu.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 31 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zdravotníci a hasiči zasahovali při pádu muže z výšky v Desné

Zdravotníci a hasiči zasahovali při pádu muže z výšky v DesnéPosádka Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje si v neděli 18. října odpoledne vyžádala spolupráci krajských hasičů v Desné. Po pádu muže z výšky 5 metrů byl potřeba jeho transport k vrtulníku Letecké záchranné služby. Na místo vyjela jednotka HZS LK stanice Tanvald a JSDHO Desná. Po nezbytném ošetření pacienta byly jednotky nápomocné s jeho transportem.

Domov v Erbenově ulici v Jablonci se proměnil v důstojnější zázemí

Nová fasáda, nová střecha, a hlavně výtah s plošinou zdobí nyní Domov Erbenova, jednu ze dvou budov Domova a Centra denních služeb v Jablonci nad Nisou. Postupnými opravami, na které přispěl také zřizovatel domova - Liberecký kraj, se podařilo proměnit chátrající dům v moderní, bezbariérový a pro zdravotně postižené klientky mnohem útulnější domov. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký tunel čeká od 22. do 25. října částečná uzavírka
Znaková řeč hluchých lidí aneb ochota ke znakovému jazyku neslyšících
Konec sezony na krkonošských loukách
Výzva poskytovatelům specializovaných ambulantních služeb v kraji
Nejnižší Cimrmanova rozhledna na Nouzově slaví 15 let

Nejčtenější články

17.10.: O pomoc žádají domovy důchodců v Rokytnici a Jabloneckých Pasekách
19.10.: Nejnižší Cimrmanova rozhledna na Nouzově slaví 15 let
17.10.: Policisté kontrolují dodržování mimořádných a krizových opatření

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT