Zemřela spisovatelka a scénáristka Božena Šimková

13.08.2018 22:12:14 | Autor: Gabriela Jakoubková | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Lomnice nad Popelkou,Krkonoše

Zemřela spisovatelka a scénáristka Božena Šimková

Přinášíme smutnou zprávu. V sobotu 4. srpna zemřela ve věku 83 let spisovatelka, scénaristka a dramaturgyně Božena Šimková, rodačka z Levínské Olešnice, autorka večerníčku Krkonošské pohádky.

Božena Šimková prožila dětství v podkrkonošské vísce Levínské Olešnici. Studovala na gymnáziu v Nové Pace a po maturitě pokračovala ve studiích v Praze na Karlově univerzitě. Působila jako redaktorka, scénáristka a v Divadle Jiřího Wolkera jako dramaturg. Spolupracovala s Českou televizí a Českým rozhlasem. Od roku 1968 nemohla více než dvacet let se svými díly veřejně vystupovat. Přesto se i v této době věnovala tvůrčí činnosti, ovšem pod jmény svých přátel. Na literární a filmovou scénu se vrátila až po roce 1989.

Božena Šimková je autorkou večerníčku Krkonošské pohádky, který vyšel (a stále znovu vychází) i v knižní podobě, a jejího pokračování Anče a Kuba mají Kubíčka. Kromě pohádek, které tvoří největší část její tvorby, napsala například kriminální román O mrtvých jen dobře nebo detektivku Svatba bez příbuzenstva, za niž získala Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivní román roku 2003.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Ztracenou osobu našli v lese poblíž Viničné cesty v Jizerských horách

Skoro po třech dnech bylo úspěšně ukončeno pátrání po pohřešované osobě v jizerskohorských lesích. Společně s Policií ČR a dalšími složkami IZS se postupně do pátrání zapojilo i 11 jednotek hasičů a jeden kynologický tým HZS Libereckého kraje. Osoba byla v pondělí odpoledne nalezena v lese poblíž Viničné cesty a následně předána do péče zdravotníků. Více podrobností

Podzimní provoz kompostárny na Malém Rohozci

Kompostárnu na Malém Rohozci mohou Turnováci využívat v měsíci říjnu i v listopadu 2019. S příchodem podzimu a podzimních prací na zahradách, je dobré připomenout, že kompostárnu mohou občané využívat v měsíci říjnu každé pondělí, středu a pátek od 9 do 17 hodin. V sobotu od 9 do 12 hodin. Kompostárna bude uzavřena ve státní svátek v pondělí 28. října. Kompostárna bude otevřena i v měsíci listopadu, a to ve stejné dny, avšak jen do 16 hodin. Sobota zůstává stejná od 9 do 12 hodin. Pokud vlastníte biopopelnice, jejich svoz proběhne vždy ve středu a ve čtvrtek, dle jednotlivých lokalit ve městě Turnov.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

MŠ Zborovská Turnov se rozšíří o další oddělení díky dotaci z EU
Začíná hlasování o nejoblíbenější knihovníky a knihovnice v kraji
Na domácím hřišti turnovští volejbalisté bez bodů a výhry
Žitavská úzkokolejka dá Čechům dárek ke státnímu svátku
Jak nevyschnout se pokusí v Semilech vysvětlit Josef Šedlbauer

Nejčtenější články

20.10.: Přehled fotbalových výsledků 11. podzimního kola
19.10.: FOTO: Do Bozkova přijela i na podzim 2019 zahrát kapela Tři sestry
20.10.: Krajský přebor: Čtvrtá výhra v řadě vynesla Turnov na třetí místo

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT