Zemřela spisovatelka a scénáristka Božena Šimková

13.08.2018 22:12:14 | Autor: Gabriela Jakoubková | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Lomnice nad Popelkou,Krkonoše

Zemřela spisovatelka a scénáristka Božena Šimková

Přinášíme smutnou zprávu. V sobotu 4. srpna zemřela ve věku 83 let spisovatelka, scénaristka a dramaturgyně Božena Šimková, rodačka z Levínské Olešnice, autorka večerníčku Krkonošské pohádky.

Božena Šimková prožila dětství v podkrkonošské vísce Levínské Olešnici. Studovala na gymnáziu v Nové Pace a po maturitě pokračovala ve studiích v Praze na Karlově univerzitě. Působila jako redaktorka, scénáristka a v Divadle Jiřího Wolkera jako dramaturg. Spolupracovala s Českou televizí a Českým rozhlasem. Od roku 1968 nemohla více než dvacet let se svými díly veřejně vystupovat. Přesto se i v této době věnovala tvůrčí činnosti, ovšem pod jmény svých přátel. Na literární a filmovou scénu se vrátila až po roce 1989.

Božena Šimková je autorkou večerníčku Krkonošské pohádky, který vyšel (a stále znovu vychází) i v knižní podobě, a jejího pokračování Anče a Kuba mají Kubíčka. Kromě pohádek, které tvoří největší část její tvorby, napsala například kriminální román O mrtvých jen dobře nebo detektivku Svatba bez příbuzenstva, za niž získala Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivní román roku 2003.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Fanoušci Jablonce fandili alespoň za bránou

Kvůli uzavřeným prvoligovým zápasům 18 fanoušků Jablonce přišlo podpořit fotbalisty na zápas proti Zlínu improvizovaně alespoň za bránu jabloneckého stadionu Střelnice. Jablonec i v deseti po vyloučení Plechatého vyhrál brankou Holíka 1:0. Podrobnosti a fotogalerie ze samotného zápasu: Rozhodl Radův překvapivý tah - Dočekal

Proběhne monitoring studní v Turnově

Společnost Global-Geo, s. r. o. informuje obyvatele města Turnov, že z důvodu projektové přípravy nové silnice I/35 na úseku Turnov - Úlibice bude na přelomu května a června 2020 firma objíždět obce, v jejichž blízkosti by měla stavba probíhat.  Cílem je změřit hladinu podzemní vody ve studních. Jediné co tedy potřebujeme, je aby občané byli o této skutečnosti informováni a umožnili nám přístup na pozemky, kde se studny nacházejí. „Katastrální území, která spadají pod město Turnov a kterých se monitoring bude týkat, jsou následující: Turnov, Mašov u Turnova. Nahlašujeme to takto předem na základě negativních zkušeností z minulosti, kdy nás lidé nechtěli pustit na zahradu z důvodu obav, že jsme podvodní prodejci. Děkuji všem za spolupráci a ochotu," uvedla za Global-Geo, s.r.o., Eva Pišvejcová.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecké divadlo F. X. Šaldy v červnu opět hraje pro živé diváky
Od 6. června opět autobusem až na Zlaté návrší
Zdatné běžce prověří Maloskalský půlmaraton
Na frézování čeká další úsek turnovské silnice
Turistické trháky v Libereckém kraji: zoologická zahrada a iQLandia

Nejčtenější články

27.05.: Kamion zablokoval silnici u Hodkovic
28.05.: Díky úpravě sazby DPH se malinko sníží ceny vodného a stočného
27.05.: Divadelníci ze Slané se chystají na návrat

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT