Zkameněliny ukazují archiv života

14.04.2017 14:48:24 | Autor: mcrt | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Zkameněliny ukazují archiv života

Ve výstavních prostorách ve třetím patře Muzea Českého ráje Turnov byla ve čtvrtek 13. dubna zahájena výstava Zkameněliny - archiv života. Autoři výstavy RNDr. Vladimíra Jašková (Muzeum Prostějovska v Prostějově) a Mgr. Tomáš Lehotský, Ph.D. (Vlastivědné muzeum Olomouc) nabízejí návštěvníkům výstavy ucelené informace o rozmanitosti životních forem v různých obdobích geologické historie Země. K tomu slouží 14 instruktivních výstavních panelů, jejichž pojetí je často netradiční.

Namátkou uveďme jen několik jejich názvů: Na třetihorní pláži (pojednávající o organismech, které se vyskytovali před 15 miliony let dokonce i na „plážích" přímo v okolí Prostějova a Olomouce), panel Rohy boha Amóna představuje amonity - nejdokonalejší hlavonožce, ovládající druhohorní moře. Málo známé a mnohdy i záhadné organismy, např. graptolity, konulárie, hyolity a tentakulity přibližuje panel Podivní živočichové. Za Uklízeče moře jsou zase považováni populární trilobiti. Výstavu doplňuje poněkud morbidní, smutečně laděný panel Velká vymírání, ve kterém se loučíme s vyhynulými organismy, známými dnes pouze z fosilního záznamu. Zajímavého kontrastu dosáhli autoři výstavy kombinací moderních, populárně zaměřených výstavních panelů a klasických školních výukových tabulí, které jsou rovněž majetkem obou muzeí a jsou součástí výstavy.

Výstavní panely ovšem pouze doplňují unikátní a cenné zkameněliny z depozitářů obou muzeí. V úvodu výstavy je na příkladech objasněn vznik zkamenělin jako naprosto výjimečného přírodního jevu. Návštěvníka výstavy jistě zaujme efektní kolekce trilobitů z klasické oblasti českých prvohor - Barrandienu, dále pěkné zkameněliny amonitů, ryb, ukázky prvohorní flóry i méně známých, převážně vyhynulých, skupin organismů. Součástí výstavy je i iluze pravěkého moře jako významného geologického fenoménu, který je úzce spojen s regionem Olomoucka a Prostějovska a objevil se zde v geologické minulosti dokonce několikrát. Třetihorní moře se zástupci červených řas, ústřic a hřebenatek a dalších měkkýšů zanechalo své stopy na řadě lokalit (Hluchov, Laškov, Myslejovice, Přemyslovice, Slatinky), které byly v minulosti zkoumány předními paleontology. Velký prostor je na výstavě věnován jedinečné geologické lokalitě devonských vápenců u Čelechovic na Hané s četnými zkamenělinami korálů, stromatopor, měkkýšů a trilobitů.

Závěr výstavy patří zástupcům nejmladších čtvrtohorních savců. Improvizované kvarterní jeskyni dominuje úplná lebka jeskynního medvěda. Mamuty - nejznámější zástupce velké fauny, dobře známé i z nálezů z cihelen a pískoven Prostějovska, připomínají fragmenty velkých kostí a stoličky. Výstava bude doplněna o zkameněliny z depozitáře našeho muzea.

Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 13. dubna od 16.30, budete ji moci navštívit do 28. května 2017.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Český ráj dětem je nový hravý web Sdružení Český ráj

Sdružení Český ráj na přelomu roku spustilo novou podobu dětského webu www.ceskyrajdetem.cz. Internetovými stránkami provází malé návštěvníky a jejich rodiče postavičky známé z Pověstí Českého ráje, které namalovala akademická malířka Barbora Kyšková. Setkáte se tu tedy například s obrem Drábem, vodníkem Čeperkou, vílou Jizerýnou nebo Černým rytířem z Hrubé Skály. „Nové stránky jsme koncipovali skutečně pro děti. I ty menší, které ještě neumí číst, si na stránkách mohou samy poslechnout pověst, vybarvit omalovánku, zahrát pexeso nebo ne úplně lehkou posunovačku," říká Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Kraj poskytne Severočeskému muzeu dotaci na restaurování sbírek

Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu v Liberci Liberecký kraj. Schválili to na svém zasedání 12. ledna krajští radní. Kromě toho se muzeum dočká také lepšího zabezpečení sbírek v depozitářích, vybavení pro uložení sbírkových předmětů a zařízení a vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště. Výdaje na celý projekt přesahují 47 milionů, krajský příspěvek je deset procent. „Z Evropské unie a státního rozpočtu poputuje devadesát procent, což činí 42,4 miliony korun, podíl Libereckého kraje je deset procent - 4,7 milionu. Pro Severočeské muzeum je to třetí projekt, podpořený Integrovaným regionálním operačním programem," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Inovační centrum za rok 2020 pomohlo 300 firmám a podnikatelům
FOTO: Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš
Sníh, radost i starost na turnovských sportovištích
Každý kilometr pomáhá aneb florbalisté chtějí nasbírat 5 tisíc kilometrů
Virtuální připomínka odsunu turnovských Židů

Nejčtenější články

19.01.: Obrazem: Na jilemnickém náměstí vzniká sněhový Krakonoš
20.01.: FOTO: Sněhový Krakonoš v Jilemnici je těsně před dokončením
21.01.: FOTO: Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT