Zloději času opět úřadují, Evropská komise nedrží vlastní slovo!

28.03.2021 14:39:19 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Zloději času opět úřadují, Evropská komise nedrží vlastní slovo!

V neděli 28. března jsme se tomu zase nevyhnuli. Už asi 30 let bojuju za zrušení změn času, které nemají ekonomické ani jiné opodstatnění. Části lidí navíc přináší objektivní potíže rozhozením biorytmu. Před 3 lety jasně řeklo v největší veřejné anketě 80% Evropanů, že je proti, politici (včetně předsedy Evropské komise Junckera) řekli, že to zruší, ale stále si hodinky musíme přetáčet!

Výbor Evropského parlamentu pro dopravu a cestovní ruch v březnu 2019 podpořil návrh na ukončení sezonní změny času od roku 2021. Výbor navrhuje, aby se v zemích, které se rozhodly trvale zavést letní čas, naposled změnily hodiny poslední neděli v březnu 2021. Členské státy, které dávají přednost zachování Středoevropského času - standardního evropského času, si naposledy přeřídí hodinky poslední neděli v říjnu 2021.

To již mělo platit, ale zřejmě znovu neplatí!

Evropská komise, v reakci na výzvu Parlamentu, uspořádala už v létě 2018 velkou veřejnou anketu, ve které získala 4,6 milionu odpovědí! 84 % respondentů vyjádřilo podporu zrušení střídání časů a 16 % respondentů chtělo střídání času zachovat. Dne 12. září 2018 poté Evropská komise předložila návrh na přerušení sezónních změn času. Unijní státy neměly totiž čas se za dva roky sejít a toto jasné stanovisko schválit.

Usnesení podpořilo návrh Komise na ukončení sezonní změny času, počtem 23 hlasů pro a 11 proti, ale odložilo začátek platnosti z roku 2019 na rok 2021. Zůstalo však zachováno právo členských států rozhodnout o svém standardním čase, což je kámen úrazu, který ve výsledku za dva roky s rozhodnutím nehnul.

Potud historické připomenutí, nyní i trochu emocí

Příznivci měnění času dvakrát za rok si neuvědomují, že právě kvůli letnímu času musí vstávat o hodinu dřív a hlavně chodit spát v létě také o hodinu dřív, kdy ještě mohli sedět venku za pěkného počasí! Když jdete ulehnout ve 23 hodin, tak je totiž teprve 22 SEČ. Letní večery si tak letním časem o hodinu zkracujete!

U argumentů příznivců střídání se kromě typického opékání buřtů v létě o něco déle, když ve skutečnosti je to naopak, nově objevilo i to, že přece slunce v létě nemůže vycházet ve 3 hodiny... Takže oni tvrdí, že jim změny střídání nevadí, ale přitom chtějí přikazovat čas slunci?

Anketa Den má samozřejmě 24 hodin (s výjimkou 28. března, který má jen 23 hodin), ale příznivci letního času vytrvale horují pro to vstávat od března do října o hodinu dřív a chodit jít spát také o hodinu dřív. Což je pro mě nepochopitelné. Přitom i bez změny času by to mohli aplikovat, když by chtěli, ale takhle k tomu nutí i ostatní.

Hlavně by zrušení střídání času ve výsledku ušetřilo i docela velké peníze. Na následky koronaviru by to nevydělalo, ale dohromady v celé Evropě by to zřejmě i pár miliard euro bylo. A hlavně klid do duší těm, kterým to činí obtíže a komplikuje život!

Hlasujte v anketě ke střídání Středoevropského a letního času!

Článek je zveřejněn v rubrice Názory, která je určena pro články, glosy, komentáře a názory redakce i čtenářů.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Nezačalo to až TikTokem, ale kde to skončí?
Poznámka: Kdo může za přeplněné kontejnery?
Napomůže finanční krize ke zrušení změny času?

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Lze žádat o příspěvek na péči o trvalé travní porosty

V letošním roce je opět možné žádat o finanční příspěvek na péči o trvalé travní porosty. Tento příspěvek je určen na podporu cenných lučních společenstev a jeho zdrojem je Program péče o krajinu Ministerstva životního prostředí. Nově je tato finanční podpora dostupná i pro žadatele s menší výměrou lučního porostu - je možné žádat na podporu porostů o výměře 0,3-5 ha (3 000-50 000 m2). Příspěvek nelze kombinovat s příspěvky z Agroenviromentálně-klimatických programů Ministerstva zemědělství. Příspěvek slouží jako podpora péče o trvalé travní porosty, a to správnými a šetrnými způsoby, ať už se jedná o seč s úklidem travní hmoty nebo pastvu. Za seč není považováno mulčování. Výše příspěvku na posekané a sklizené pozemky bude určena jako podíl přidělených finančních prostředků a počtu hektarů travních porostů, zjištěných na základě přijatých žádostí. Uzávěrka příjmů všech žádostí je 31. května 2021.

Zrušení plánovaných květnových akcí na hradě Valdštejně

Z důvodu současných vládní nařízení a s nimi spojených opatření v naší republice jsou do konce května zrušeny všechny připravené kulturní akce na hradě Valdštejně. Uzavřeny pro návštěvníky zatím zůstávají kulturní památky hrad Valdštejn i Synagoga Turnov.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

KRNAP slaví Den Země letos tak trochu jinak
Rytkyně Pavlína Čambalová představuje výrobky ve vlastním ateliéru
Obrazem: Stovky lidí podpořily ředitele Waldorfské školy v Semilech
Postup kraje při výrobě prvních nanofiltrů řešil SÚKL jako přestupek
FOTO: Ve Studenci rekonstruovali kabiny a zázemí fotbalistů

Nejčtenější články

19.04.: Obrazem: Stovky lidí podpořily ředitele Waldorfské školy v Semilech
18.04.: FOTO: Ve Studenci rekonstruovali kabiny a zázemí fotbalistů
17.04.: Hasiči zasypali rozsáhlou olejovou skvrnu v Horních Mísečkách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT