Zpěvák Jan Nedvěd oslaví na Sedmihorském létě 50 let na scéně

14.04.2016 19:28:56 | Autor: Jitka Maděrová | Rubrika: KULTURA | Obce: Karlovice - Sedmihorky

Zpěvák Jan Nedvěd oslaví na Sedmihorském létě 50 let na scéně

Jedním z hlavních vystupujících na Sedmihorském létě 2016 bude hudební legenda Honza Nedvěd, který zde oslaví 50 let na scéně. Na život i novinky jsme se ho zeptali v rozhovoru.

Hudební a divadelní Sedmihorské léto je jednou z nejoblíbenějších a nerozsáhlejších akcí v Českém ráji. Letošní největší hvězdou je bezesporu britská legendární skupina Smokie, která vystoupí 15. června. Dále se od června do konce srpna můžete těšit na divadla i koncerty v podání Ondřeje Vetchého, Miroslava Etzlera, Boba Klepla, nebo Ondřeje Havelky, Anety Langerové, nebo kapely Jelen.

Více o jeho koncertu i startu Sedmihorského léta v rozhovoru s Honzou Nedvědem:

Po téměř dvouleté pauze se vracíte na podia. Má první otázka tedy nutně musí znít, jak se vlastně na svůj návrat těšíte, jak se těšíte na fanoušky, atmosféru i koncerty samotné?

Už jsem hrál a tak jsem svá vystoupení prožil. Je to stejně silné a krásné. Lidé přijdou, zpívají si, smějí se a pak dlouho tleskají a nechtějí jít domů

Kromě toho, že jde o návrat na pódia, slavíte letos neuvěřitelných 50 let na scéně. Jak hodláte toto výročí uchopit a to jak hudebně, tak třeba i soukromě?

Nikdy jsem nic neslavil. Mám rád soukromí a okolo sebe jen blízké lidi. Tak to bude i v den mých 70 let. Strahov byl víceméně protest proti tomu co se u nás v muzice dělo, jen strašná stoka západní a té nejhorší hudby v TV i rozhlasu, nevěřil jsem a nechtěl, aby to pokračovalo, tak jsme si šli zpívat na Strahov s panem |Suchým a dalšími. Byl jsem naivní. Celou generaci už tito pouštěči vychovali, hudbu plnou hrubosti a agresivity, nemelodickou hloupou, plná divadla hvězdiček s obrovskou technikou po celém světě odnaučila velkou část děti hudebnímu citu.

Letos vystoupíte na Sedmihorském létě. Vracíte se tam vlastně po čtyřech letech. Na co se tedy mohou posluchači těšit konkrétně? Jaké budou koncerty v roce 2016, zazpíváme si s vámi hity i nějaké novinky?

Zazpíváte si se mnou vše, co jsem kdy napsal, vše. Hity nehity hraju na podiu to co si lidé přejí, když mi píší. Je mi to jedno, rád zpívám, když si zpívá i sál.

Vaše písně zná doslova každý. Jaký je to pocit, když si je lidé broukají, zpívají u táboráků a nebo se je učí ze zpěvníků?

Jsem rád a vždy budu. To je opravdu jediná duchovní odměna, peníze utratíte, ale písničky, které si lidé zpívají, zůstanou.

Čtenáře by určitě zajímal také proces vašeho skládání. Zda máte vždy stejný postup, kdy přijdou jako první slova a pak pro ně hledáte vhodnou hudbu, či obráceně. A nebo je to úplně jinak?

Sednu si s kytarou a začnu si brnkat akord, který je mi v tu chvíli a den příjemný, inspirující. Nad ním se najednou objeví melodie v nějakém brum brum brum a když se mi to brum líbí začnu psát text. Povede-li se první verš, je písnička skoro hotová. Je-li ten verš násilný, je nepravdivý a je po písničce. Mažu a začnu své brum znova.

Pokud se vrátíme ještě k oslavě 50 let na hudební scéně, během nichž jste si prošel kapelami jako Brontosauři, Spiritual Kvintet, Příbuzní, vyzkoušel si různé hudební styly. Za celou dobu jste vydal desítky alb a stovky písní. Máte přehled kolik alb a písní jste přesně složil a vydal?

Ne nemám. Vůbec nevím kolik jsem toho napsal a nemám ani většinu alb a CD. Rozdal jsem je lidem, když už je nemohli sehnat. Ale mám výhodu, že si je kdykoliv můžu přehrát svým hlasem...

Nelze se nezeptat, na které okamžiky ve své kariéře vzpomínáte nejvíce, nebo nejraději. Jak již bylo řečeno, prošel jste mnoha érami, kapelami, zažil například obrovský a nevídaný koncert na Strahově?

Ano mám zážitek. Když si na Strahově v tichu večera zpívalo 100 000 lidí písničky se mnou. Srdce mi mohlo puknout obrovským návalem citů.

Jste známý také svým humorem. Na koncertě během písní mnohdy pronášíte vtipné průpovídky nebo celé vtipy. Průvodní slovo si chystáte, nebo reagujete na publikum a vymýšlíte povídání také během koncertu?

Ne, vše co říkám je věcí okamžiku. Někdy si nasbíráme slova z minulých koncertů, ale většinou je to jak se moderně říká live.

V posledních letech je folková a trampská hudba spíše menšinovou záležitostí. Pokud se však řekne Jan Nedvěd, nejen, že vás zná celý národ, ale také jste legenda s obrovským množstvím fanoušků a aktivních posluchačů. V čem myslíte, že tkví vaše kouzlo?

Mé kouzlo (jestli nějaké je) je v touze pomoci lidem písničkou. Zúčastnit se jejich života, podat jim ruce svým jakýmsi nadáním, pohladit je a říct to bude dobré, svět je fajn když je láska, úcta a svědomí a dobří lidé, kteří se nestarají jen o sebe.

Poslední album jste vydal se svým bratrem pod názvem Souhvězdí jisker, což bylo v roce 2011. Tedy je nasnadě otázka, zda plánujete něco nového třeba právě k návratu a významnému výročí?

Nové album, nové písně? Případně Ne, nic neplánuji, vše musí vyplynout, nových písniček je tolik, že ty mé musí být právě jen Nedvědovské, pomáhající, vysvětlující a laskavé. A v mém věku už je těžké říct sám sobě "Ano to je ona". A tak píši a vracím se k napsanému a hledám. To je má vize.

Na co byste vy sám pozval své fanoušky a posluchače do Sedmihorek?

Přijďte si zazpívat staré i nové písničky, a podívat se, že ještě jsem, že žiji navzdory rokům a době a že jako Vy padám a zdvihám se a zase padám, a když je nejhůř zpívám, nahlas, snad i křičím, že dokud zpívám dýchám a doufám.

Kompletní program Sedmihorské léto 2016:

15. 6. - Smokie - jediný koncert v České republice britské hudební legendy
30. 6. - Velká zebra aneb Jakže se to jmenujete? - Ondřej Vetchý, Jaromír Dulava a další
5. 7. - Ondřej Havelka & jeho Melody Makers 
12. 7. - Jelen
14. 7. - Poslední recitál Marty Kubišové
21. 7. - Aneta Langerová - Na Radosti 2016
28. 7. - Rodina je základ státu - Miroslav Etzler, Sabina Laurinová, Robert Trsťan a další - divadelní představení
4. 8. - Honza Nedvěd - Návrat - 50 let na scéně 
18. 8. - Vysavač - Bohumil Klepl - One man show
28. 8. - Veselá Trojka

Kompletní přehled akcí Sedmihorského léta 2015

Fotoohlédnutí za koncertem Věry Špinarové v Sedmihorkách

FOTO: Sedmihorské léto 2015 zahájil koncert Michala Hrůzy

Aktuální hudební vystoupení v Pojizeří najdete v rubrice KULTURA - Koncerty

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Mimořádná linka 123 bude v Jablonci jezdit do listopadu

V Jablonci nad Nisou bude dočasně jezdit nová linka MHD č. 123. Ta vyplní chybějící dopravní spojení, které zmizelo kvůli stavbě na křižovatce ulic Poštovní a Budovatelů. Jezdit bude jen do ukončení stavby, tedy nejdéle do listopadu letošního roku. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Program asistenčních voucherů podpoří podnikatele částkou 1,5 milionu korun

Vyhlášení programu s názvem Asistenční vouchery Libereckého kraje schválili krajští zastupitelé. Úspěšným žadatelům dotace pomohou připravit jejich vlastní projektové žádosti, které následně podají do vhodných výzev operačních programů. K rozdělení je 1,5 milionu, přičemž maximální výše dotace je 300 tisíc korun. „Jsem rád, že můžeme podpořit podnikatele v regionu a pomoci jim při uskutečňování jejich plánů, vizí a nápadů," prohlásil Michal Kříž, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. Program mohou využít veřejnoprávní subjekty i soukromoprávní právnické osoby, které mají sídlo či pracoviště na území Libereckého kraje. Žádosti se přijímají od 27. června tohoto roku do 31. ledna 2022.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Jak pokračuje stavba pumptracku v Turnově
Červen přináší na hrady a zámky kulturní akce
Prestižní vzdělávací program podpoří také žáky z Libereckého kraje
Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
Ulice Boženy Němcové v Turnově se také dočká kompletní rekonstrukce

Nejčtenější články

05.06.: Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
03.06.: FOTO: Město Turnov chce zabezpečit zchátralý areál uhelných skladů
03.06.: Uzavřeli lávku v Bítouchově, začali stavět novou

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT