Adventní běhání zlepšuje životy handicapovaných i v Turnově

01.12.2022 18:27:03 | Autor: Jana Pekařová | Rubrika: SPORT | Obce: Turnov

Adventní běhání zlepšuje životy handicapovaných i v Turnově

Prosinec, čas adventu, je obdobím tradic. Pro více než 8 700 nadšenců z celé ČR k nim už 8 let patří společné Adventní běhání. Připojte se k výzvě, která odstartovala 1. prosince!

Adventní běhání dobře slouží nejen pro vlastní kondici a dobrou náladu v předvánočním shonu, ale především je způsobem, jak pomáhat. Naběhané kilometry totiž promění sami běžci spolu se štědrými sponzory v peníze, které podpoří handicapované, s nimiž se život nemazlil. 

Další peníze každoročně přidávají dárci a prodej ve speciálním adventním e-shopu, a také v kamenném obchůdku v centru Prahy. V loňském roce se podařilo vyběhat 1 519 644 Kč pro deset hrdinů. Peníze posloužily například na nákup speciálních ortéz na ruce pro osmiletou holčičku Miu s genetickým onemocněním - svalovou dystrofií a speciálního „kočárko-cyklo-vozíku" pro osmiletou Emu. Pro tátu Pavla pořídili „advenťáci" nový elektrický vozíček, pro jedenáctiletou Anetku, desetiletého Jiříčka a dvouletou Gretku zase roční neurorehabilitace, které nejsou proplácené pojišťovnou, a mnoho dalšího.

„Pro nás všechny advenťáky, jak si mezi sebou říkáme, je lepší život handicapovaných tou nejlepší odměnou. Přidejte se k nám letos taky a zažijte ten pocit s námi. Navíc poznáte nové lidi, zlepšíte si fyzičku a cukroví vám pak bude chutnat ještě lépe," vyzývá zakladatelka projektu Babeta Schneiderová.

Komu pomůžete letos? 

Cílem letošního adventu je pomoci osmileté Nelince s dětskou mozkovou obrnou a spasticitou svalů a kloubů na nohách. Do pěstounské péče si ji vzali prarodiče, když ji její matka chtěla umístit do ústavu. Nelince chtějí advenťáci pořídit speciální ortézy na nohy, aby přestala mít úporné bolesti způsobené vypadáváním kyčlí. Pomůžeme také Jáchymovi, který jako jedno z pouze 12 dětí na světě trpí nově vzniklou genetickou vadou, jenž dosud nemá žádný název. Jeho maminka potřebuje financovat rekonstrukci bydlení tak, aby bylo pro Jáchyma vhodné. Pětileté Natálce chtějí běžcí pořídit speciální kočárek, Šimonovi a Mikulášovi by rádi zaplatili roční neurorehabilitace, které neproplácí pojišťovna.

„Lidí, kteří žádají o pomoc advenťáků, je ale mnohem víc. Proto se budeme snažit získat co nejvíc peněz, abychom mohli pomoct nejen těmto pěti hrdinům, ale i dalším, kteří to potřebují," dodává Babeta Schneiderová. 

Jak se přidat? Stačí půlhodina denně! 

Zapojit se může každý, i začínající běžec. Stačí se přidat k facebookové skupině Adventní běhání a v období 1. - 25. prosince 2022 každý den běžet minimálně třicet minut. Počítá se také indiánský běh! Ve skupině můžete sdílet své dojmy z běhání, fotky, a čeká vás i několik soutěží s fajn cenami. Myšlenku však může podpořit i ten, kdo neběhá. Stačí si zakoupit některý z krásných kousků v adventním charitativním e-shopu. V letošní kolekci najdete třeba vánoční hrníčky a ponožky, dětské tetovačky, heboučká bavlněná trička s nápisem Ježíšek to zařídí, svíčky, které pomáhají a mnoho dalšího.

Minimálně 50 Kč z každé prodané věci putuje na pomoc dětem. Kamenný adventní obchůdek je otevřený od 15. listopadu do 23. prosince v pražské pasáži Broadway (ulice Na Příkopě 31). Bude nejen skvělou příležitostí nakoupit smysluplné vánoční dárky, ale také možností nasát pravou vánoční atmosféru a potkat adventní elfy.

Jak budeme běhat v Turnově?

Také v Turnově se rozběhnou „advenťáci", a to nejenom na individuálních výbězích, ale také na těch společných. Hned první událostí bude společný výběh z náměstí Českého ráje ve čtvrtek 1. prosince v 00:01. Sraz běžců bude však deset před začátkem, tedy ještě ve středu 30. listopadu v 23:50. 

A další společné výběhy? Elfí velvyslankyně Eva Budinová, která zaštiťuje turnovské běhy zve: „Společné výběhy jsme naplánovali vždy na středu od 18:30 - poběžíme z Turnova na všechny strany, jednou přidáme i krátký výlet vlakem či třeba společný svařák. Na všechny se moc těšíme a pamatujte - nikomu neutečeme."

Informace o společných výbězích získáte na stránkách Adventního běhání.

Jak se může firma zapojit do Adventního běhání? 

Stačí se ozvat Babetě Schneiderové a vybrat si ideální variantu firemní výzvy. Elfí „ajťáci" pak vytvoří unikátní kód, kterým se firemní běžci při registraci do výzvy přihlásí do speciálního firemního žebříčku, kde se mohou navzájem hecovat a také soupeřit s jinými firmami. Společnost pak proplatí všechny naběhané kilometry a pomůže tak těm, kteří to v životě nemají vůbec lehké.

Příběh Adventního běhání

Adventní běhání založila jako neformální iniciativu a facebookovou skupinu v roce 2015 Babeta Schneiderová pro pár svých přátel. Dnes má skupina již více než 9 000 členů. Běžci se potkávají nejen virtuálně - společně běhají ve 12 městech v České republice, jezdí spolu na běžecké závody všude po světě a ze skupiny běžců je jedna velká parta kamarádů. Základem je prosincové adventní běhání, kdy se 1. - 25. prosince každý den minimálně třicet minut denně běhá, pořádají se každodenní výběhy po celé České republice a červnová charitativní běžecká série závodů Běh Advenťáka. 

V roce 2018 vznikl nápad charitativního rozměru běhání. S podporou firemních i soukromých dárců, provozováním adventního e-shopu a pořádáním červnových běžeckých charitativních závodů Běh Advenťáka se v uplynulých čtyřech letech podařilo Advenťákům poskytnout finanční pomoc ve výši přes 3,3 milionu korun celkem dvaceti sedmi lidem, hrdinům s nelehkým osudem. 

Za svou charitativní činnost získala Babeta Schneiderová v roce 2019 ocenění Laskavec od Nadace Karla Janečka a v roce 2021 ocenění Via Bona od Nadace Via.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Turnov v říjnové Výzvě 10 000 kroků
Týden turnovských oslav začal v pohybu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

O dotace pro obce je zájem. Krajský seminář se přesune do většího sálu

Velký ohlas provází seminář na téma Jak pomocí dotací rozvíjet obec, který připravuje sekretariát Regionální stálé konference Libereckého kraje. Původně se měl konat v zastupitelském sále krajského úřadu, kvůli množství zájemců se jej pořadatelé však rozhodli přesunout do Krajské vědecké knihovny. Uskuteční se 1. února od 10 hodin ve velkém konferenčním sálu ve 2. patře.

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Muži převáželi přes Harrachov kradená jízdní kola z Rakouska
Středověká romantika aneb rytíř na nádvoří Severočeského muzea
Kraj vybral firmy, které opraví komunikaci v Janově či most ve Víchové
Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality

Nejčtenější články

28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
29.01.: V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
28.01.: Jilemnická 50 se nakonec koná!

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT