Aktuálně nakažených v kraji 7665, nemocnice mají 180 volných lůžek

06.11.2020 19:20:52 | Autor: Petr Ježek a Štěpánka Filipová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Aktuálně nakažených v kraji 7665, nemocnice mají 180 volných lůžek

Po týdnu opět přinášíme přehled vývoje nemoci Covid-19. V Libereckém kraji i celostátně zůstává zhruba stejné číslo aktuálně nakažených, mírně ještě ale stoupají počty hospitalizovaných. Situace v nemocnicích v regionu je stabilizovaná, aktuálně je 180 volných lůžek, tento počet ale může být ještě navýšen.

V pátek 6. listopadu opět probíhalo zasedání Krajského krizového štábu a následná tisková konference na Krajském úřadě Libereckého kraje, přinášíme vám z ní některé postřehy.

Vybrané, zejména pobytové, sociální služby obdržely během čtvrtka 5. listopadu respirátory třídy FFP 2 ze Správy státních hmotných rezerv, kde byly uvolněny na základě vládního nařízení. Celkem má jít o 101 tisíc respirátorů, podrobnosti v článku zde

Školská zařízení pro děti zaměstnanců kritické infrastruktury byly rozšířeny o pět, konkrétně v Českém Dubu, Mimoni, Hrádku nad Nisou, Rokytnici nad Jizerou a Lomnici nad Popelkou. Celkem se tak nyní jedná o 18 školských zařízení, kde se starají o děti od 3 do 13 let.

„Celkem nyní máme 180 volných lůžek a toto číslo se ještě může navyšovat, máme celkově k dispozici aktuálně 534 lůžek v Libereckém kraji," sdělil na tiskové konferenci nový krajský radní pro zdravotnictví, jinak také starosta města Jilemnice, Vladimír Richter.

V nemocnicích a sociálních zařízeních v Libereckém kraji pomáhá celkem 52 vojáků, nasazeno by mělo být ještě 400 vojenských zdravotníků. Například v Krajské nemocnici Liberec už druhý týden na kovidových jednotkách pomáhají vojáci a vojákyně z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany.

„Máme 90 pozitivních klientů, kteří jsou izolováni na pokojích ve svých domovských zařízeních a dalších 19 seniorů je hospitalizováno v nemocnicích. Pozitivní na covid-19 je bohužel i 114 pracovníků v sociálních službách, musí nám proto vypomáhat dobrovolníci i vojáci, za což moc děkujeme," sdělil nový náměstek hejtmana pro sociální věci Petr Tulpa.

„Stav je stabilizovaný na zhruba 600 přírůstcích denně, což je ale bohužel stále na vysoké hladině. Liberecký kraj má dlouhodobě nejnižší úmrtnost na covid, je to 29 lidí na 100 tisíc obyvatel, celkem tedy u nás zemřelo 130 lidí, což je neméně ze všech krajů České republiky. Od začátku totiž stíháme trasovat i vyšetřovat, také u nás byl donedávna nejnižší podíl nakažených v kategorii nad 65 let," oznámil i pozitivní věci pro občany kraje ředitel Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Vladimír Valenta.

Ředitel krajské hygieny dále odpovídal na dotaz, zda jsou nová ohniska nákazy, že přímo ne, ale nejvíce případů je stále v sociálních a zdravotnických zařízeních a mateřských školách. „Dostalo se ke mně, že stále trvá strategie přemísťování zboží v supermarketech, aby v nich hledající nakupující trávili více času. Myslím, že by stálo za to apelovat, aby od toho obchodní řetězce v této složité době alespoň na čas upustily," řekl Vladimír Valenta zajímavost, co také může ovlivnit přenos koronaviru.

Statistický přehled:

V Libereckém kraji je celkový počet případů od začátku: 16 716 (+4132 za týden, 654 za 5. 11.). Počet uzdravených: 8920 (+3622 za týden), počet aktuálně nakažených: 7665 (+449 za týden), počet zemřelých: 131 (+61 za týden). Aktuálně nemocných v jednotlivých okresech: Okres Liberec 5870 (+1442 za týden), okres Jablonec 2421 (+ 742), okres Semily 2182 (+762) a okres Česká Lípa 1904 (+765) osob. Stav je ke dni 6. 11. 18.00.

V České republice je celkem za dobu sledování osob s prokázanou nákazou: 397 791 (nárůst +87 723 za týden, +13 232 za 5. 11.), vyléčených osob: 214 882 (+86 254 za týden), úmrtí v souvislosti s nákazou: 4484 (1622 za týden). Aktuálně Covid pozitivních 178 425 (-153 za týden!). Počet aktuálně hospitalizovaných: 8276 (+3232 za týden). Celkem provedeno testů: 2 516 543 (42 359 za 5. 11., +312 824 za týden). Údaje jsou z 6. 11. 18.00.

Údaje o počtu aktuálně nakažených a uzdravených jsou v celostátním i krajském měřítku zkresleny zpožděním až o pět dní, kterou mají záznamy hygien a praktických lékařů, jenž pacienty bez příznaků po 10 dnech uschopňují. Tyto údaje se proto mohou lišit celostátně o 10 až 30 tisíc osob.

Poznámka autora: Sice se celostátně opět mírně navýšil přírůstek počtu nakažených z 78 922 v předminulém týdnu na 87 723 v minulém týdnu, ale přírůstek započítaných vyléčených stoupl z 37 039 v předminulém týdnu na 86 254 v minulém týdnu! Takže tím pádem klesl počet aktuálně nakažených ze 178 578 na 178 425, přesněji tedy zůstal zhruba na stejné výši. To vše ale přitom za zvýšeného počtu testů za týden téměř o 90 tisíc! To jen znovu dokazuje, co říkám od začátku, že v počtu aktuálně nakažených a vývoji celkového trendu je velmi důležitá i aktuálnost čísla uzdravených, které stále pokulhává. Celkově je také po dlouhé době vyšší číslo uzdravených 214 882 oproti číslu aktuálně nakažených - 178 425.

1. výzva z programu COVID-SPORT II zveřejněna

Celkem 500 milionů korun je v 1. výzvě z programu COVID-SPORT II, který má podpořit podnikatele ve sportu. Konkrétně sportovní soutěže a sportovní kluby, které negativně ovlivnila pandemie koronaviru a s ní související mimořádná opatření. Vyřizovat žádosti bude Národní sportovní agentura (NSA) ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO). Výzvu, kde jsou podrobnosti, MPO a NSA zveřejnily právě dnes, dostupná je na www.mpo.cz.

„Ve spolupráci s NSA jsme připravili program pro sportovní odvětví, kde se v souvislosti s opatřeními rušila utkání a sportovní akce. V programu je alokováno 500 milionů korun a výše maximální dotace se lidí dle úrovně soutěže a konkrétního sportu. NSA bude žádosti přijímat a hodnotit, MPO bude dotace vyplácet," uvedl vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček.

„Pro mnoho českých sportovních klubů znamenalo přerušení soutěží ohrožení jejich fungování. Dotace je určena pro pokrytí ztrát pro běžné fungování sportovních klubů jako je například nájemné, startovné, cestovné, pojištění či testování a dezinfekce," řekl předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička.

Žádosti bude možné podávat od 12. listopadu 2020 od 10 hodin do 7. prosince 2020 do 17 hodin, a to elektronicky prostřednictvím informačního systému dostupného přes webovou adresu www.mpo.cz. Systém žadatele podáním potřebných dokumentů včetně příloh provede, důležité je mimo jiné zřízení e-identity. Podpora je poskytována formou dotace ex-ante. Podrobnosti k výzvě spolu s manuálem pro uživatele budou k dispozici přes výše uvedený web.

Program COVID-SPORT II je zaměřený na podporu dvou aktivit. Podpořeny budou sportovní kluby ligových soutěží nejvyšší a druhé nejvyšší úrovně ve sportovním odvětví fotbalu, ledního hokeje, basketbalu, volejbalu a házené. Druhá z aktivit se zaměří na sportovní akce, které musely být v souvislosti s vládními opatřeními zrušeny.

„Alokace pro sportovní kluby ligových soutěží v odvětví fotbalu, ledního hokeje, basketbalu, volejbalu a házené je stanovena ve výši 425 000 000 Kč. Druhá z aktivit se zaměří na zrušené akce v důsledku s vládními opatřeními, kde je připraveno 75 000 000 Kč," uzavřel náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha.

MPO pro OSVČ znovu spouští „ošetřovné"

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely po uzavření škol a sociálních zařízení přerušit podnikání v souvislosti s péči o dítě do 10 let či handicapovaného člověka, mohou požádat o dotaci v další výzvě z programu COVID - „Ošetřovné" pro OSVČ. Bude se týkat října s tím, že Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ji zveřejnilo právě dnes, a to na www.mpo.cz/osetrovneosvc.

Žádosti bude resort přijímat od pondělí 9. listopadu do středy 9. prosince 2020. Dotace za jeden kalendářní den včetně víkendů a svátků, nikoliv však podzimních prázdnin, bude 400 Kč. Za říjen jde celkem o 16 dní, maximálně tak bude moci OSVČ dostat „ošetřovné" ve výši 6 400 Kč. Žádosti se vyřizují nejrychleji v případě, že přijdou datovou schránkou. MPO je bude přijímat také e-mailem s elektronickým podpisem či poštou.

„OSVČ nemají ze zákona nárok na krátkodobé ošetřovné. Proto jim chceme - stejně jako na jaře - v situaci, kdy kvůli zavřenému školského či sociálního zařízení nemohou podnikat, protože se starají o dítě do 10 let či zdravotně postiženou osobu, pomoci. Spouštíme další výzvu z programu COVID - „Ošetřovné" pro OSVČ, bude se týkat října. Chtěl bych apelovat na všechny OSVČ, aby žádosti posílaly na formuláři MPO nejlépe datovou schránkou. Tím se totiž celý proces vyřizování žádosti a vlastní výplaty dotace urychlí," řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Dotace za jeden kalendářní den včetně víkendů a svátků, nikoliv však prázdnin, bude 400 Kč. Nebude už třeba dokládat potvrzení o uzavření školského zařízení či zařízení sociální péče.

„Ošetřovné" pro OSVČ bude náležet od 14. října, kdy došlo k uzavření škol. Nebude se vyplácet za 29. a 30. říjen, kdy byly podzimní prázdniny. Za říjen se tedy jedná celkem o 16 dní, maximálně tak bude moci OSVČ dostat „ošetřovné" ve výši 6 400 Kč. Dotaci z programu COVID - „Ošetřovné" pro OSVČ nebude možné kombinovat s kompenzačním bonusem, který po schválení potřebného zákona bude vyplácet Ministerstvo financí, resp. Finanční správa." dodal ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání MPO Pavel Vinkler.

MPO má v rozpočtu na tuto dotaci v současné době 250 milionů korun, bude-li třeba, dojde k navýšení. Podrobné informace k programu jsou k dispozici na  www.mpo.cz/osetrovneosvc.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Sociální služby v Libereckém kraji obdržely respirátory
Chcete být dobrovolníkem v sociálních zařízeních? Obraťte se na ČČK
Semilská nemocnice přeměnila dvě oddělení na covidové jednotky
V Libereckém kraji začne fungovat nové odběrové místo
V turnovském domově Pohoda proběhne testování všech klientů
Mobilní tým HZS Libereckého kraje provedl za 10 dní již 545 odběrů
V kraji je 262 pacientů v nemocnicích, klesl přírůstek nakažených!
Turnovská firma vyvinula respirátor, který nebere úsměv
Vládní opatření: Zákaz vycházení v noci a prodeje po 20. hodině
Skauti znovu pomáhají Lince seniorů, zajistí nákupy a pochůzky
Linka bezpečí nabízí pomocnou ruku i v době koronaviru
V Libereckém kraji je 5485 nakažených, z toho 47 na JIP v nemocnicích
HZS Libereckého kraje se připojil k 16 mobilním odběrovým týmům HZS
Informace z MMN obcím a veřejnosti
Tři nemocnice v kraji dostanou přístroje na kyslíkovou terapii
Pomoc seniorům v izolaci obstará Anděl na drátě
Vláda vyhlásila nová opatření: Omezen pohyb a uzavřené obchody
Aktuální stav koronaviru v Turnově
Výzva poskytovatelům specializovaných ambulantních služeb v kraji
Policisté krajského ředitelství se už aktivně zapojili do trasování
O pomoc žádají domovy důchodců v Rokytnici a Jabloneckých Pasekách
Počet nakažených roste i v Libereckém kraji, 98 lidí je v nemocnicích
Počet pacientů s Covid narůstá, nemocnice v Liberci shání sestry
Pracovníci pečující o děti rodičů vybraných profesí obdrží nanomasky
Harrachov znovu zavádí dovozy obědů a nákupů občanům
Přehled škol, které vykonávají péči o děti a mládež za krizové situace
Humanitární organizace v kraji nabídly svoji pomoc v obcích
Výzva hejtmana a ředitele KHS: Chraňme starší a nemocné
Vláda od středy 14. října zpřísní protiepidemická opatření
Policisté z Libereckého kraje pomáhají s trasováním
Policisté i v Libereckém kraji kontrolují dodržování nařízení vlády
Sport a kultura má na 14 dní stopku! V kraji aktuálně 1649 nakažených
Od středy 7. října omezí střední školy v okrese Liberec výuku
Liberecký kraj v zelené zóně, od 5. října zůstanou střední školy otevřené
V Libereckém kraji hlasovalo na stanovištích drive-in 191 voličů
Odběrová místa rozšiřují provozní dobu. Na test se objednejte online

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Multiinstrumentalisté Radim Zenkl a Ondra Kozák vystoupí v Jablonci

Duo vynikajících hudebníků Radim Zenkl & Ondra Kozák s autorským repertoárem, doplněným o bluegrassové, jazzové, swingové, keltské, lidové a „world music" tradicionály v osobitých aranžích, se představí v jabloneckých Tyršových sadech v neděli 21. července od 15 hodin v rámci festivalu Jablonecké tóny 2024. Pozvánka s rozhovorem

Výstava ve Smržovce představí vzpomínky pamětníků 20. století

Ve čtvrtek 25. července 2024 zakotví výstava Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století ve Smržovce na Lidickém náměstí a setrvá zde až do 15. srpna 2024. Tato exteriérová expozice regionální pobočky Paměti národa Severní Čechy přináší vzpomínky pamětnic a pamětníků na události 20. století, které pobočka dokumentuje v Libereckém a Ústeckém kraji pro sbírku Paměť národa. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Koncert skupiny Sayonara v Rohozecké restauraci
Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči
Turnovské kino Sféra nabídne lepší filmové zážitky
Letní čtení v parku pořádá jilemnická knihovna
Cesta Obřím dolem bude v příštích dnech uzavřena

Nejčtenější články

20.07.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 19. až 21. července
21.07.: Léto v Maškově zahradě bude ve velkém stylu!
20.07.: Nová léčitelská expozice se účastní Dnů lidové architektury

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT