Alternativní hudební scéna v Semilech – ohlédnutí za rokem 2010

30.12.2010 16:32:47 | Autor: Petra Luňáková | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Alternativní hudební scéna v Semilech – ohlédnutí za rokem 2010

Kulturní spolek Semily Femily o. s. už není potřeba mnohým představovat. První celý rok činnosti sdružení, jehož posláním je zejména doplňovat hlavní kulturní proud alternativou v Semilech, si v uplynulém roce zkrátka nešlo nevšimnout.

Začátek roku byl pro sdružení komplikovaný

„V chladných měsících se ukázala jako prakticky neřešitelná otázka prostor - kde akce pořádat?" vysvětluje situaci Lukáš Dlouhý, předseda KSSF o. s.

 V únoru se na zkoušku pronajalo Kulturní centrum Golf, ale to se ukázalo jako značně nešťastný tah - náklady byly enormně vysoké, pronajaté prostory nevyhovující - sdružení nedostalo ani malý ani velký sál, ale pouze předsálí (!), a také nekuřácké prostředí je mezi místními stále neatraktivní. Překvapivě se časem ukázalo, že jsou tu spolky a organizace, jimž je kouření na akcích v KC Golf tolerováno...

„Akce tedy skončila s velkým červeným mínusem, a KSSF se letos do kulturáku už nevrátil," komentuje průběh prvního koncertu Lukáš Dlouhý.

V létě se hrálo na Ostrově

Většina akcí se proto uskutečnila v letním období pod širým nebem v místním parku Ostrov, kde se v zadní části parku umístilo městské mobilní pódium. První skutečně letní sobotu, 5. června 2010, odstartoval sérii open air koncertů v pořadí již třetí multikulturní festival s názvem OstrovArt. Je ve městě jediný svého druhu a může se pochlubit rozmanitým programem: výtvarnou dílnou, soutěží pro děti, fire show, žongléry, programem pro vozíčkáře (pod patronátem místního sdružení Zrnko naděje, o. s.) a hudbou rozličných žánrů. Festivalovou idylku bohužel narušil vandalismus místních „známých firem", které zničily expozici graffiti stvořenou zručnými sprayery v rámci výtvarné dílny, a napadli jednoho z pořadatelů.

OstrovArt2010Hudební program na Ostrově pokračoval i v průběhu prázdnin. Tradici hudebních pátků založila v loňském roce Galerie XY (konaly se v sousedství volejbalových kurtů).

Letošní letní pátky převzal KSSF o. s. a rozdělil se o spolupráci s KC Golf. V průběhu pěti večerů pod taktovkou KSSF o. s. se příchozím divákům představila řada (nejen) hudebníků především z našeho regionu.

Na své si přišel téměř každý, akce byly žánrově velmi pestré a snažily se nabídnout to, co lidem ve městě chybí. Exkluzivním zážitkem byla produkce semilských Natvrdo okořeněná projekcí animací železnobrodského výtvarníka Michala Machata. Návštěvnost alternativních večerů dostoupila tehdy prozatímního maxima - 86 platících diváků.

Díky všem, kteří pomáhali

„Kdo hledá, najde, a tak jste si mohli alternativní scénu poslechnout například i na Semilském pecnu, přímo za stánkem Galerie XY," doplňuje výčet akcí Kateřina Jínová z KSSF.

Žádná práce se sama neudělá, a tak cítím jako milou povinnost poznamenat, že za skvělou dramaturgii vděčíme především Filipu Vanclovi; dalším důležitým „mužem v pozadí" je vyhledávaný zvukař Václav Mečíř, který zvučí všechny akce KSSF; za zázemí a technické vybavení patří díky galeristům z XY, Kačce Jínové a Lukáši Dlouhému.

V neposlední řadě díky všem, kteří se podíleli na organizaci a průběhu každé jednotlivé akce, a ve svém volném čase přiložili ruku k dílu, byť z toho neměli žádný materiální prospěch; odměnou může být leda tak dobrý pocit z toho, že něco pro tu místní kulturu sami udělali (a to je měna, která v naší zemi, bohužel, moc neplatí).

Doufejme, že i v roce 2011 se sejde pár nadšenců do kultury, kteří potáhnou tuhle alternativní káru dál, protože, slovy moudrého muže: „Víme s naprostou jistotou, že chceme-li kulturu zachovat, nesmíme ji přestat tvořit." (Johan Huizinga).

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří

Divoká prasata vychází z lesů a stahují se do obydlených okrajových částí Jablonce nad Nisou. Ničí louky, potravu hledají také u popelnic. Jablonečané se obávají o svou bezpečnost. Statutární město připravilo proto soubor opatření, které mají pomoci situaci zlepšit. Platit začnou od začátku prosince. Zastupitelé navíc schválili dvoutisícovou odměnu mysliveckému sdružení za prokazatelně odlovený nebo chycený kus. Více podrobností na Našem Jablonecku

Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří

Na Záborčí v Malé Skále vzpomínali na rodáka armádního generála Aloise Lišku

V neděli 20. listopadu 2022 uplynulo 127 let od narození armádního generála Aloise Lišky. „Každý kámen, každý strom na Záborčí bych políbil, kdybych se tam mohl vrátit." Tuto tesklivou větu napsal armádní generál Alois Liška v dopise tři roky před svou smrtí svému příteli Ing. Vlčkovi. Dvakrát opustil svoji zemi, aby pomohl bojovat za vlast, za svobodu a za demokracii. Potřetí musel emigrovat, aby zachránil svůj život. Vzpomínky na rodáka Z Malé Skály - Záborčí armádního generála Aloise Lišku se zúčastnil hejtman Libereckého kraje pan Martin Půta. Poděkování patří i členům Roty Nazdar za přípravu i čestnou stráž u obelisku, příbuzným pana generála za občerstvení a každoroční možnost uskutečnění vzpomínkové akce. A samozřejmě všem, kteří přišli vzdát hold významnému rodákovi.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nejlepší knihovny jsou v Okrouhlé, Jílovém u Držkova, Višňové a Studenci
FOTO: V Jilemnici proběhl křest nové knihy Aleny Bartoňové
Novým náměstkem hejtmana pro školství je Jiří Čeřovský
Semilská knihovna slouží mladým i seniorům
Hejtman Martin Půta se pyšní dekádou ve vedení Libereckého kraje

Nejčtenější články

27.11.: FOTO: Na prahu adventu v Semilech rozsvítili vánoční strom
29.11.: FOTO: V Jilemnici proběhl křest nové knihy Aleny Bartoňové
28.11.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Libštátě 2022

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT