Alternativní hudební scéna v Semilech – ohlédnutí za rokem 2010

30.12.2010 16:32:47 | Autor: Petra Luňáková | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Alternativní hudební scéna v Semilech – ohlédnutí za rokem 2010

Kulturní spolek Semily Femily o. s. už není potřeba mnohým představovat. První celý rok činnosti sdružení, jehož posláním je zejména doplňovat hlavní kulturní proud alternativou v Semilech, si v uplynulém roce zkrátka nešlo nevšimnout.

Začátek roku byl pro sdružení komplikovaný

„V chladných měsících se ukázala jako prakticky neřešitelná otázka prostor - kde akce pořádat?" vysvětluje situaci Lukáš Dlouhý, předseda KSSF o. s.

 V únoru se na zkoušku pronajalo Kulturní centrum Golf, ale to se ukázalo jako značně nešťastný tah - náklady byly enormně vysoké, pronajaté prostory nevyhovující - sdružení nedostalo ani malý ani velký sál, ale pouze předsálí (!), a také nekuřácké prostředí je mezi místními stále neatraktivní. Překvapivě se časem ukázalo, že jsou tu spolky a organizace, jimž je kouření na akcích v KC Golf tolerováno...

„Akce tedy skončila s velkým červeným mínusem, a KSSF se letos do kulturáku už nevrátil," komentuje průběh prvního koncertu Lukáš Dlouhý.

V létě se hrálo na Ostrově

Většina akcí se proto uskutečnila v letním období pod širým nebem v místním parku Ostrov, kde se v zadní části parku umístilo městské mobilní pódium. První skutečně letní sobotu, 5. června 2010, odstartoval sérii open air koncertů v pořadí již třetí multikulturní festival s názvem OstrovArt. Je ve městě jediný svého druhu a může se pochlubit rozmanitým programem: výtvarnou dílnou, soutěží pro děti, fire show, žongléry, programem pro vozíčkáře (pod patronátem místního sdružení Zrnko naděje, o. s.) a hudbou rozličných žánrů. Festivalovou idylku bohužel narušil vandalismus místních „známých firem", které zničily expozici graffiti stvořenou zručnými sprayery v rámci výtvarné dílny, a napadli jednoho z pořadatelů.

OstrovArt2010Hudební program na Ostrově pokračoval i v průběhu prázdnin. Tradici hudebních pátků založila v loňském roce Galerie XY (konaly se v sousedství volejbalových kurtů).

Letošní letní pátky převzal KSSF o. s. a rozdělil se o spolupráci s KC Golf. V průběhu pěti večerů pod taktovkou KSSF o. s. se příchozím divákům představila řada (nejen) hudebníků především z našeho regionu.

Na své si přišel téměř každý, akce byly žánrově velmi pestré a snažily se nabídnout to, co lidem ve městě chybí. Exkluzivním zážitkem byla produkce semilských Natvrdo okořeněná projekcí animací železnobrodského výtvarníka Michala Machata. Návštěvnost alternativních večerů dostoupila tehdy prozatímního maxima - 86 platících diváků.

Díky všem, kteří pomáhali

„Kdo hledá, najde, a tak jste si mohli alternativní scénu poslechnout například i na Semilském pecnu, přímo za stánkem Galerie XY," doplňuje výčet akcí Kateřina Jínová z KSSF.

Žádná práce se sama neudělá, a tak cítím jako milou povinnost poznamenat, že za skvělou dramaturgii vděčíme především Filipu Vanclovi; dalším důležitým „mužem v pozadí" je vyhledávaný zvukař Václav Mečíř, který zvučí všechny akce KSSF; za zázemí a technické vybavení patří díky galeristům z XY, Kačce Jínové a Lukáši Dlouhému.

V neposlední řadě díky všem, kteří se podíleli na organizaci a průběhu každé jednotlivé akce, a ve svém volném čase přiložili ruku k dílu, byť z toho neměli žádný materiální prospěch; odměnou může být leda tak dobrý pocit z toho, že něco pro tu místní kulturu sami udělali (a to je měna, která v naší zemi, bohužel, moc neplatí).

Doufejme, že i v roce 2011 se sejde pár nadšenců do kultury, kteří potáhnou tuhle alternativní káru dál, protože, slovy moudrého muže: „Víme s naprostou jistotou, že chceme-li kulturu zachovat, nesmíme ji přestat tvořit." (Johan Huizinga).

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezená provozní doba sběrného dvora na Vesecku

Pozor na omezenou páteční provozní dobu sběrného dvora, 9. června se uzavře už v 15 hodin. „Informujeme občany, že z technických důvodů bude provoz sběrného dvora na Vesecku omezen, a to v pátek 9. června 2023, otevřeno bude pouze do 15:00. Děkujeme za pochopení," sdělily Turnovské odpadové služby, s. r. o.

Červnové uzavírky v Jablonci nad Nisou

Rekonstrukce tramvajové trati s sebou nesou uzavírky jabloneckých ulic. S postupem stavby se uzavírky mění. Aktuální změny od 7. června se dotknou jabloneckých ulic Tovární, Rýnovická, Liberecká, Poštovní, U Nisy, Vodní a Na Vršku. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vyhlídka v 17. patře krajského úřadu je opět otevřená pro veřejnost
Den dětí s Ponorkou opět v turnovském parku
Krkonoše jsou opět čistější
Víkend otevřených zahrad zve na statek, bylinky i do arboreta
Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové

Nejčtenější články

06.06.: Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové
05.06.: Nekrmte krkavce!
05.06.: V soutěži Kniha roku bodovali sudetští Němci i fotograf z místních novin

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT